Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 861)

Швајцарија најголем увозник на храна

Швајцарија најголем увозник на храна

Швајцарија која 48 проценти од потрошувачките прехрамбени производи ги покрива од увозот е најголемиот увозник по глава на жител во светот. „Увозот на сточната храна во Швајцарија во последните години е зголемен за рекордни 50 проценти“, објаснува Френсис Егер, претставник…

Американ експрес отпушта 5.400 луѓе

Американ експрес отпушта 5.400 луѓе

Американската компанија, Американ Експрес (American Express) во бизнис мрежата ширум светот, до крајот на 2013 година ќе отпушти 5.400 работници, од вкупно 63.500 вработени. Како што пренесува американската ТВ мрежа CBS, во четвртиот квартал во 2012 година, по одданочувањето, компанијата…

„Време е Северна Кореја да се отвори кон интернетот, инаку времето ќе ја прегази“

„Време е Северна Кореја да се отвори кон интернетот, инаку времето ќе ја прегази“

Северна Кореја мора да излезе од присилната изолација, а тоа ќе се случи само ако властите им дозволат на граѓаните да користат интернет. Во спротивно земјата ќе остане неразвиена, рече во четвртокот извршниот директор на „Google“, Ерик Шмит, по контраверзната…

Турци отвараат фабрика во Македонија

Турци отвараат фабрика во Македонија

Турската компанија “Matek “, со седиште во Анкара, ќе вложи 15 милиони евра за отварање на фабрика за производство на високо-технолошки медицински помагала, која ќе биде со седиште во македонската област Бунарџик, во Скопје. Компанијата ќе произведува трансбронхијални биопсиски игли,…

За Аеродром во Љубљана, Европа дава 15 милиони денари

За Аеродром во Љубљана, Европа дава 15 милиони денари

Европската компанија одобрила 15 милиони евра за нов терминал на аеродромот во Љубљана, а средствата се доделени од европскиот фонд за регионален развој. Средствата од тој фонд, Словенија ги користи за јакнење на транспортната инфраструктура и тоа за проекти во…

Мора да се шегува: Сопственикот на Фејсбук од нас бара да….

Мора да се шегува: Сопственикот на Фејсбук од нас бара да….

Фејсбук константно воведува нови промени. Така пред дава дена го претстави новиот Timeline кој наскоро ќе стигне кај сите нас. Неодамна имавме прилика да прочитаме како оваа друштвена мрежа ќе почне да наплатува приватни пораки и тоа не за мали…

Виз Ер транспортирале 12 милиони патници

Виз Ер транспортирале 12 милиони патници

Унгарската нискотарифна компанија Виз Ер ( Wizz Air ) во 2012 година транспортирала 12 милиони патници, за 12 проценти помалку од изминатаа година, соопштија од компанијата. Генералниот директор на Виз Ер, Јошеф Варади, истакнува дека компанијата го зголемила бројот на…

Рекордна продажба на Ролс Ројс

Рекордна продажба на Ролс Ројс

Ролс Ројс, чиј сопственик е БМВ, објави рекордна продажба на автомобили трета година по ред. Продажбата од 3.538 возила во 2011 година, е зголемена на 3.575 продадени возила во 2012 година. На овој 1 отстотен раст е многу помал од…

Фејсбук е најпопуларен во 127 земји

Фејсбук е најпопуларен во 127 земји

Најпопуларната социјална мрежа во светот, Фејсбук уште еднаш го докажа приматот, таа според истражувањата е лидер во 127 земји во светот. Истражувањето на аналитичарите на социјалните медиуми „Vincenzo Cosenza“, покажува дека Фејсбук станува се повеќе популарен. Фејсбук е доминантна социјална…

БМВ: Рекордна продажба по втор пат

БМВ: Рекордна продажба по втор пат

Германскиот автомобилски гигант БМВ во 2012 година продаде вкупно 1,854 возила, што е за 10,6 проценти повеќе од 2011 година, со што втор пат по ред оствари рекордна продажба. Само во декември минатата година БМВ продаде 181,571 автомобили, што е…