Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 847)

Фејсбук е најпопуларен во 127 земји

Фејсбук е најпопуларен во 127 земји

Најпопуларната социјална мрежа во светот, Фејсбук уште еднаш го докажа приматот, таа според истражувањата е лидер во 127 земји во светот. Истражувањето на аналитичарите на социјалните медиуми „Vincenzo Cosenza“, покажува дека Фејсбук станува се повеќе популарен. Фејсбук е доминантна социјална…

БМВ: Рекордна продажба по втор пат

БМВ: Рекордна продажба по втор пат

Германскиот автомобилски гигант БМВ во 2012 година продаде вкупно 1,854 возила, што е за 10,6 проценти повеќе од 2011 година, со што втор пат по ред оствари рекордна продажба. Само во декември минатата година БМВ продаде 181,571 автомобили, што е…

Најбогат на светот, но живее скромно

Најбогат на светот, но живее скромно

Кај просечниот Мексиканец, неможе да помине ниту еден ден а да не купи еден од производите, или пак да користи една од услугите од 220-те компании кои ги поседува Карлос Слим. Вниманието на светската јавност го привлекол уште пред пет…

Продадени седум нови парцели во битолската индустриска зона „Жабени“

Продадени седум нови парцели во битолската индустриска зона „Жабени“

Градоначалникот на Битола, Владимир Талески информираше дека по вчерашното електронско наддавање во индустриската зона „Жабени“ се продадени седум нови парцели по мошне поволна цена од 71 денар за метар квадратен. Покрај парцелите во „Жабени“, продадени се и други локации во…

Русија открила нов вид на нафта

Русија открила нов вид на нафта

На светскиот пазар за неколку години  треба да се појави  еден нов вид на руска нафта.”ISP” чие име потекнува од нафтоводот Источен Сибир-Пацифик. Како што објавила московската медиумска куќа Гласот на Русија,тој нафтовод транспортира руски енергетски ресурси во Азија. Гласот…

Твитер вреди 11 милијарди долари

Твитер вреди 11 милијарди долари

Пазарната вредност на социјалната мрежа Твитер се проценува на 11 милијарди долари, изјави аналитичарот на инвестициската компанија „Greencrest Capital“, Макс Волф. Во јули минатата година, Твитер вредеше осум милијарди долари, а за зголемувањето на вредноста на компанијата, според Волф, допринеле…

Кампања за користење „Траен налог“ за плаќање на сметките за струја

Кампања за користење „Траен налог“ за плаќање на сметките за струја

ЕВН Македонија започна заедничка кампања со банките за промоција на трајниот налог како опција за редовно плаќање на сметките за електрична енергија. – Плаќањето на сметките за електрична енергија преку траен налог бара минимален ангажман на корисникот, а за возврат…

Bloomberg Billionaires Index: Тајкуните го зголемиле своето богатство и во 2012 година

Bloomberg Billionaires Index: Тајкуните го зголемиле своето богатство и во 2012 година

Најбогатите луѓе на планетата дури и во тешки економски услови го зголемиле своето богатство, додавајќи уште 241 милијарда долари на своите сметки, покажува „Bloomberg Billionaires Index“, дневната листа на 100-те најбогати луѓе во светот. Вкупното богатство на 100-те светски тајкуни…

Apple исплати преку седум милијарди долари за апликации

Apple исплати преку седум милијарди долари за апликации

„Apple“ известува за новиот рекорд од онлајн трговијата со апликациите од „App Store“. Според службените податоци, корисниците досега превземале преку 40 милијарди апликации од пуштањето на трговијата во погон во 2008 година. Станува збор за единствени превземања, па не се…

Меленото месо ќе се меле пред очите на купувачите

Меленото месо ќе се меле пред очите на купувачите

Според новиот правилник на Агенцијата за храна и ветеринарство, од крајот на месецов, месарниците нема да можат да продаваат однапред мелено месо, туку потрошувачот ќе треба сам да го одбере свежото парче месо, кое месарот ќе треба да го сомеле…