Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,707.16 0.11%    BESK 9,518.00 -4.73%    FERS 56,000.00 0%    GRNT 830.00 0%    KMB 3,080.91 -1.75%    MPT 28,856.12 -0.18%    PPIV 37,500.00 0%    RMDEN13 96.00 0%    RMDEN16 94.50 0%    SBT 2,080.00 2.97%    STBP 600.00 0%    STIL 149.79 -2.73%    TEL 284.57 0.55%    TIKV 153.00 0%    TTK 973.78 2.5%    UNI 1,999.20 -0.04%    VITA 7,562.00 7.08%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 798)

Убавините на Македонија дел од чешкиот фестивал „Околу светот”

Убавините на Македонија дел од чешкиот фестивал „Околу светот”

Македонските планини и нивните убавини се дел од програмата на чешкиот фестивал „Околу светот”, кој претставува различни делови во светот. Во двата фестивалски денови на 23 и 24 март во две кина во Прага ќе бидат претставени делови од Македонија преку јужниот…

Хуманитарна акција на вработените во Атлантик Групa во соработка со Црвениот крст на Скопје

Хуманитарна акција на вработените во Атлантик Групa во соработка со Црвениот крст на Скопје

Вработените во компанијата Атлантик Групa во Македонија, во соработка со Црвениот крст од Скопје, иницираа хуманитарна акција во која вработените, заедно со своите семејства, ќе донираат облека, обувки, постелнини, прехранбени производи, книги, покуќнина, детски играчки и се што може да…

Гугл ќе подели 15 милиони на четирите директори

Гугл ќе подели 15 милиони на четирите директори

Американската компанија „Гугл“ ќе плати скоро 15 милиони долари бонуси на четворицата свои водечки директори за успешната работа во минатата година. Компанијата, која е најголемиот интернет пребарувач во светот, објави дека нејзиниот Извршен претседател, Ерик Шмит ќе ја добие највисоката…

Грците, Албанците и Србите најбројни странски туристи во Македонија

Грците, Албанците и Србите најбројни странски туристи во Македонија

Грците, Албанците и Србите се најбројните странски туристи кои ја посетиле Македонија во јануари годинава. Според податоците на Државниот завод за статистика, Македонија ја посетиле 3.417 грчки туристи кои оствариле 5.550 ноќевања, од Албанија дошле 2.210 туристи со остварени 3.611…

Intesa Sanpaolo на патеката кон профитот

Intesa Sanpaolo на патеката кон профитот

Италијанската банка „Intesa Sanpaolo“ минатата година се врати на патеката кон профитот, благодарение на поголемите приходи од тргувањето и намалувањето на трошоците. Втората најголема италијанска банка оствари профит од 1,6 милијарди евра во 2012 година, во споредба со загубата од…

Намалена вредноста на откупот и продажбата на земјоделските производи

Намалена вредноста на откупот и продажбата на земјоделските производи

Вредноста на вкупниот откуп и на продажбата на земјоделски производи во јануари 2013 година изнесува 897.294.000 денари што е намалување за 11,4 отсто во споредба со овој месец лани. Според Државниот завод за статистика, вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски…

Минхен Ре очекува добивка од 3 милијарди

Минхен Ре очекува добивка од 3 милијарди

Најголемата светска компанија за ре-осигурување Минхен Ре најави дека оваа година очекува стабилно работење и добри резултати, откако во 2012-та година нето-добивката ја зголемија за повеќе од четири пати. “Иако економскиот раст во многу развиени земји ќе биде побавен поради…

Хакери го нападнаа Холивуд

Хакери го нападнаа Холивуд

Дури петнаесет познати светски ѕвезди биле мета на напад од страна на хакери. Сите нивни приватни податоци биле објавени на интернет. Станува збор за непознати хакери кои провалиле во сметките на Доналд Трамп, Бритни Спирс, Ким Кардашијан, Парис Хилтон, Мел…

Белгиската КБЦ се повлече од НЛБ

Белгиската КБЦ се повлече од НЛБ

Белгиската банка КБЦ и го продаде својот удел од 22 проценти во најголемата словенечка банка НЛБ на Словенија, со што официјално се повлече од оваа банка. Државата на овој начин, за цена од едно евро за акција, стана сопственик на…

Албански тур-оператори во посета на Македонија

Албански тур-оператори во посета на Македонија

Тур-оператори од Албанија неделава ќе ја посетат Македонија. Целта е запознавање со туристичките понуди и атракции кои земјава ги нуди, со акцент на ловниот туризам, спортски риболов и планинскиот туризам. Како што соопшти Агенцијата за странски инвестиции и промоција на…