Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,350.00 1.64%    GRNT 783.48 -3.09%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,664.47 -1.21%    MPT 26,344.44 0.14%    MTUR 4,250.00 0.62%    OKTA 2,750.00 8.7%    TEL 271.93 -0.03%    TETE 1,800.00 -7.12%    TNB 13,472.07 -0.21%    TPLF 1,583.40 -1.36%    TRPS 1,500.00 0%    TTK 810.00 0.78%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 789)

Објавен конкурс за програмата за стимулирање бизнис на Телеком Словенија

Објавен конкурс за програмата за стимулирање бизнис на Телеком Словенија

Телеком Словеније објавува нов, втор повик за апликации во „ТSstartup business accelerator“ програма за стимулирање на бизниси. По успешнтаа имплементација на првата генерација проекти од оваа програма, Телеком Словеније сега нуди можност за соработка со развојните програмери дома и во…

Iberia во штрајк

Iberia во штрајк

Шпанската авиокомпанија „Iberia“ е во штрајк, откажани се околу 400 летови. Работниците на оваа компанија се нездоволни од најавата на 3.800 откази и намалувањата на платите. Пилотите, екипажот од кабината и стјуардесите од шпанската „Iberia“ одлучија оваа недела да покажат…

Google отвора свои продавници

Google отвора свои продавници

До крајот на годината, Google треба да започне со отворање на свои малопродажни објекти, во кои ќе се нудат неговите производи, како што се таблети и смартфони. Потенцијалните купувачи на тој начин ќе бидат во можност да ги испробаат производите…

Германците го бојкотираат Amazon

Германците го бојкотираат Amazon

Ниски плати, сиромашно домување – се наводно работните услови на сезонските работници во Германија, кои работат за големата малопродажна компанија – Amazon. Од таа причина, корисниците на социјалните мрежи преземале акција за бојкот на Amazon. Amazon е американска трговска компанија,…

Делегација од Федерацијата на фармери во посета на Унгарија

Делегација од Федерацијата на фармери во посета на Унгарија

Студискиот престој беше организиран во соработка со македонската амбасада во Република Унгарија. Како што соопшти Федерацијата на средбата со амбасадорот Дарко Ангелов, потенцирани се понатамошните активности кои Амбасадата и ФФРМ може да ги реализираат во насока на презентирање на македонското земјоделство и…

Избран нов директор на „Агроплод“ – Ресен

Избран нов директор на „Агроплод“ – Ресен

Собранието на акционери на „Агроплод“ ги отповика старите и именува нови директори на одборот. За нов извршен директор, на Собранието закажано од Основниот суд од Ресен, е избран Науме Стефановски. – Искрено ми е жал што пропаднаа изминатите 3-4 години, затоа што имав подготвено проекти…

Гевгелиските туристички компании на обука во Бугарија

Гевгелиските туристички компании на обука во Бугарија

Претставници од дванаесет гевгелиски компании од областа на туризмот, денеска престојуваат во бугарскиот град Гоце Делчев каде се одржува обука за квалитетот на услугата и грижата за клиентот. Обуката е организирана како активност на проектот „Вмрежување и трансфер на знаење за…

„БНП Парибас“ го зголеми профитот

„БНП Парибас“ го зголеми профитот

Најголемата француска банка „БНП Парибас“ соопшти дека лани го зголемила профитот за 8,3 отсто на 6,55 милијарди евра, што е под очекувањата на аналитичарите, поради големите трошоци, но и над резултатот на многу конкуренти. Во последниот лански квартал нето профитот…

Пума забележа пад на нето профитот

Пума забележа пад на нето профитот

Германскиот производител на спортска опрема „Пума“, поради трошоците за реструктуирање забележа пад на нето профитот во последниот квартал од 2012 година, што се одрази на целокупната ланска заработка. Компанијата соопшти дека програмата за реструктуирање негативно ќе влијае и на овогодишното…

Нестле очекува оваа година да биде „полна со предизвици“

Нестле очекува оваа година да биде „полна со предизвици“

Швајцарската компанија „Нестле“, најголем светски производител на прехранбени производи и пијалоци, во 2012 година оствари нето профит од 10,6 милијарди швајцарски франци (11,55 милијарди долари), во споредба со 10,35 милијарди долари од претходната година. Приходите на „Нестле“ истовремено пораснаа на…