Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,582.40 0.81%    GRNT 855.55 -0.33%    KMB 2,829.75 -0.06%    MPT 28,600.00 -1.38%    OHB 5,475.43 -0.45%    RZUS 120.00 -6.25%    STB 943.41 0.29%    TEL 272.00 -0.37%    TNB 13,491.54 -0.04%    TTK 826.42 0.4%    ZPKO 2,635.00 0.15%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 775)

Министерот Сарачини се сретна со американските бизнисмени

Министерот Сарачини се сретна со американските бизнисмени

Министерот за економија Ваљон Сарачини денеска во Њујорк, во рамки на повеќедневната посета на САД, се сретна со претставници на Управниот одбор на Стопанската комора на Менхетен. На средбата, информираат од Министерство за економија, беа разгледани можностите за соработка на  оваа комора, која брои 100.000 членки…

Видете ги новоотворените канцеларии на ,,Google” во Тел Авив

Видете ги новоотворените канцеларии на ,,Google” во Тел Авив

,,Google” ги отвори новите канцеларии во Тел Авив минатата година. Како и повеќето канцеларии на ,,Google”, и ова место изгледа неверојатно. Во канцелариите има дрвја, пикник маси и дизајнирана дивина насекаде околу, што целокупно изгледа навистина убаво. Канцелариите се користат…

Македонски компании земаа учество на „Fruit Logistica 2013“ во Берлин

Македонски компании земаа учество на „Fruit Logistica 2013“ во Берлин

Десет македонски компании од денес до петок учествуваат на водечката светска саемска манифестација за бизнис со свежо овошје и зеленчук „Фруит Логистика 2013“ во Берлин. Нивните претставници ќе имаат можност да се сретнат со потенцијални купувачи, дистрибутери, консолидатори и продавачи на големо, како…

Хипотекарен кредит од УНИБанка со фиксна каматна стапка од 6,9%

Хипотекарен кредит од УНИБанка со фиксна каматна стапка од 6,9%

УНИБанка АД – Скопје промовира на пазарот мошне атрактивен хипотекарен кредит за физички лица кој претставува поволна алтернатива за сите клиенти кои сакаат да ги рефинансираат постоечките обврски за рати по кредити и кредитни картички и да ги заменат со…

Добивката на Волво десеткратно намалена

Добивката на Волво десеткратно намалена

Шведскиот производител на камиони „Волво“, објави дека добивката пред оданочување му изнесува 660 милиони круни (околу 76 милиони евра) за четвртото тримесечје лани, јави дописникот на МИА. Во истиот период во 2011 година, добивката на „Волво“ беше речиси десет пати…

Побарано е поевтинување на парното

Побарано е поевтинување на парното

„Балкан енерџи“ бара од Регулаторната комисија за енергетика да ја намали цената на парното и да грее до 23,30 часот. Барањето е веќе подготвено и е на пат кон Регулаторната комисија за енергетика, која ќе го има крајниот збор. Регулаторите…

Во јануари пораснале угостителските услуги за 0.1 отсто

Во јануари пораснале угостителските услуги за 0.1 отсто

Цените на угостителските услуги во јануари годинава, во споредба со претходниот месец бележат пораст од 0,1 отсто. Според податоците објавени од Државниот завод за статистика, зголемување е забележано во групите Храна за 0,2 отсто и Алкохолни пијалаци за 0,4 отсто. Цените на угостителските услуги…

Струмица инвестира во изградба на нов таложник на реката Воденичница

Струмица инвестира во изградба на нов таложник на реката Воденичница

Со инвестиција од 2,9 милиони денари општина Струмица гради нов таложник на реката Воденичница, со што ќе се подобри квалитетот на водата и продолжи експлоатацијата на водоводот од кој со здрава вода се снабдува Банско и хотелскиот комплекс. Екипи на…

Com Trade Group ќе биде самостојна фирма

Com Trade Group ќе биде самостојна фирма

Компанијата „Com Trade Group“ oдлучи  по повеќегодишниот успех на меѓународниот пазар за софтвер за игри на среќа, гејминг центарот да го реорганизира како независна компанија. Компанијата под име „Com Trade Gaming“ ќе биде претставена на јавноста на саемот „Ice Totally…

UBS зaгуби повеќе од две милијарди франци

UBS зaгуби повеќе од две милијарди франци

Банката „UBS“ минатата година ја заврши со загуба од 2,2 милијарди франци, во споредба со профитот од 4,4 милијарди евра на крајот на 2011 година, објави швајцарската банка. Во последниот квартал од минатата година, нето загубата на „UBS“ изнесуваше 1,9…