Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,805.85 0.15%    BESK 13,000.00 0%    GECK 300.00 -49.58%    GRNT 839.48 -0.78%    KMB 2,850.55 1.88%    MABI 1,000.00 0%    MKSD 300.00 0%    MPOL 277.00 6.54%    MTUR 4,500.00 0%    OHB 6,300.00 3.14%    PKB 14,500.00 0%    RMDEN08 95.20 -2.86%    RZUG 19.00 0%    RZUS 159.27 -0.46%    SBT 2,000.00 -0.18%    SKON 1,400.00 0%    STB 942.42 0.11%    STIL 142.69 1.11%    TEL 284.00 0.77%    TNB 13,017.36 -2.12%    TPLF 1,697.50 -0.15%    TTK 844.04 2.72%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 752)

Отворен информативен центар за проектот „Иловица“

Отворен информативен центар за проектот „Иловица“

Канадската компанија за истражување и развој „Еуромакс Ресорсис“ отвори информативен центар за проектот за злато и бакар лоциран во селото Иловица, општина Босилово. Во новоотворениот центар ќе може да се добијат информации поврзани со сите аспекти на развојот на проектот. Центарот ќе работи секој…

Во декември минатата година се зголемил бројот на издадени одобренија за градба

Во декември минатата година се зголемил бројот на издадени одобренија за градба

Во декември лани се издадени 277 одобренија за градење, што е за 8,2 проценти повеќе во однос на истиот месец од 2011 година, објави денеска Државниот завод за статистика (ДЗС). Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2.965.275.000 денари…

Министерот Сарачини се сретна со американските бизнисмени

Министерот Сарачини се сретна со американските бизнисмени

Министерот за економија Ваљон Сарачини денеска во Њујорк, во рамки на повеќедневната посета на САД, се сретна со претставници на Управниот одбор на Стопанската комора на Менхетен. На средбата, информираат од Министерство за економија, беа разгледани можностите за соработка на  оваа комора, која брои 100.000 членки…

Видете ги новоотворените канцеларии на ,,Google” во Тел Авив

Видете ги новоотворените канцеларии на ,,Google” во Тел Авив

,,Google” ги отвори новите канцеларии во Тел Авив минатата година. Како и повеќето канцеларии на ,,Google”, и ова место изгледа неверојатно. Во канцелариите има дрвја, пикник маси и дизајнирана дивина насекаде околу, што целокупно изгледа навистина убаво. Канцелариите се користат…

Македонски компании земаа учество на „Fruit Logistica 2013“ во Берлин

Македонски компании земаа учество на „Fruit Logistica 2013“ во Берлин

Десет македонски компании од денес до петок учествуваат на водечката светска саемска манифестација за бизнис со свежо овошје и зеленчук „Фруит Логистика 2013“ во Берлин. Нивните претставници ќе имаат можност да се сретнат со потенцијални купувачи, дистрибутери, консолидатори и продавачи на големо, како…

Хипотекарен кредит од УНИБанка со фиксна каматна стапка од 6,9%

Хипотекарен кредит од УНИБанка со фиксна каматна стапка од 6,9%

УНИБанка АД – Скопје промовира на пазарот мошне атрактивен хипотекарен кредит за физички лица кој претставува поволна алтернатива за сите клиенти кои сакаат да ги рефинансираат постоечките обврски за рати по кредити и кредитни картички и да ги заменат со…

Добивката на Волво десеткратно намалена

Добивката на Волво десеткратно намалена

Шведскиот производител на камиони „Волво“, објави дека добивката пред оданочување му изнесува 660 милиони круни (околу 76 милиони евра) за четвртото тримесечје лани, јави дописникот на МИА. Во истиот период во 2011 година, добивката на „Волво“ беше речиси десет пати…

Побарано е поевтинување на парното

Побарано е поевтинување на парното

„Балкан енерџи“ бара од Регулаторната комисија за енергетика да ја намали цената на парното и да грее до 23,30 часот. Барањето е веќе подготвено и е на пат кон Регулаторната комисија за енергетика, која ќе го има крајниот збор. Регулаторите…

Во јануари пораснале угостителските услуги за 0.1 отсто

Во јануари пораснале угостителските услуги за 0.1 отсто

Цените на угостителските услуги во јануари годинава, во споредба со претходниот месец бележат пораст од 0,1 отсто. Според податоците објавени од Државниот завод за статистика, зголемување е забележано во групите Храна за 0,2 отсто и Алкохолни пијалаци за 0,4 отсто. Цените на угостителските услуги…

Струмица инвестира во изградба на нов таложник на реката Воденичница

Струмица инвестира во изградба на нов таложник на реката Воденичница

Со инвестиција од 2,9 милиони денари општина Струмица гради нов таложник на реката Воденичница, со што ќе се подобри квалитетот на водата и продолжи експлоатацијата на водоводот од кој со здрава вода се снабдува Банско и хотелскиот комплекс. Екипи на…