Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,805.85 0.15%    BESK 13,000.00 0%    GECK 300.00 -49.58%    GRNT 839.48 -0.78%    KMB 2,850.55 1.88%    MABI 1,000.00 0%    MKSD 300.00 0%    MPOL 277.00 6.54%    MTUR 4,500.00 0%    OHB 6,300.00 3.14%    PKB 14,500.00 0%    RMDEN08 95.20 -2.86%    RZUG 19.00 0%    RZUS 159.27 -0.46%    SBT 2,000.00 -0.18%    SKON 1,400.00 0%    STB 942.42 0.11%    STIL 142.69 1.11%    TEL 284.00 0.77%    TNB 13,017.36 -2.12%    TPLF 1,697.50 -0.15%    TTK 844.04 2.72%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 712)

Доналд Трамп не сака да гледа во ветерници

Доналд Трамп не сака да гледа во ветерници

Намерата на шкотската влада да изгради 11 ветерници на источниот брег на Шкотска, го разбесни американскиот милијардер Доналд Трамп, кој истакна дека тоа ќе го уништи погледот од неговиот хотел и игралиштата за голф. Трамп во 2010 година ја заврши…

НЛБ-Словенија подготвува план за реструктуирање

НЛБ-Словенија подготвува план за реструктуирање

Нова Љубљанска Банка-Словенија(НЛБ) подготвува план за свое реструктуирање кое ќе го достави до Европската комисија, а во него меѓу другото предвидува поделба на своето инвестициско портфолио на стратешки и нестратешки дел. Нестратешкиот дел чија вредност се проценува на 2,2 милијарди…

Со Wizzair од Скопје до Гетеборг

Со Wizzair од Скопје до Гетеборг

Скопје – Гетеборг е новата директна авио-линија од скопскиот аеродром што ја обезбеди  компанија „WIzzair“, најголемата нискотарифна авиокомпанија во централна и источна Европа. Со новата авио-врска која ќе почне да функционира од 31 мај, од компанијата очекуват годинава да пренесат 350.000 патници преку аеродромот „Александар…

Француските пензионери работат на црно

Француските пензионери работат на црно

Во Франција 21.4 проценти од пензионерите работата на црно, а додека седум проценти од француските фирми нe ги пријавуваат вработените, стои во извештајот на банката Акос. Во извештајот се наведува дека голем број од непријавената работна снага работи како домашна…

Богов: Нема проблем со НЛБ Тутунска Банка, таа е една од најстабилните

Богов: Нема проблем со НЛБ Тутунска Банка, таа е една од најстабилните

Информациите коишто се шират во некои градови низ Македонија, како и на социјалните мрежи за „НЛБ Тутунска банка“ се целосно неосновани. Таа е една од најстабилните и најуспешни банки во Македонија, нагласува во пишаната изјава до медиумите гувернерот на НБРМ Димитар Богов. Народната…

Еуролинк Осигурување со рекордни резултати во 2012 година

Еуролинк Осигурување со рекордни резултати во 2012 година

Согласно ревидираните финансиски резултати за деловната 2012 година, осигурителната компанија Еуролинк Осигурување oствари раст на добивката од 141% во однос на минатата година. Друштвото оствари рекордно ниво на нето технички резерви од скоро 500 мил. денари, што претставува пораст од…

300 милиони евра за најскапиот стан во светот

300 милиони евра за најскапиот стан во светот

Најскапиот стан во светот кој ќе се најде на пазарот на недвижности во 2014-та година се гради во Монако, а се проценува дека неговата цена може да надмине 300 милиони евра. Најлуксузниот стан на светот ќе биде изграден во кулата…

Комерцијална банка АД Скопје го одржа своето редовно Годишно собрание

Комерцијална банка АД Скопје го одржа своето редовно Годишно собрание

Денес, 27.03.2013 година, акционерите на Комерцијална банка АД Скопје го одржаа своето редовно Годишно собрание. Акционерите потврдија дека Банката ја заврши 2012 година со бруто-добивка во износ од 567,9 милиони денари. По пресметување на данокот на непризнаени расходи од 5,8…

Сменет генералниот директор на „Банката на Кипар“

Сменет генералниот директор на „Банката на Кипар“

Кипарската централна банка го разреши генералниот директор на „Банката на Кипар“ Јанис Кипри, соопшти денеска официјален претставник на најголемата банка на островот. Смената се случи по назначувањето на специјален администратор во „Банката на Кипар“, која беше спасена од колапс оваа…

Credit Suisse ги купува филијалите на Morgan Stanley

Credit Suisse ги купува филијалите на Morgan Stanley

Швајцарскиот банкарски гигант „Credit Suisse“ ќе ги купи филијалите на американската банка „Morgan Stanley“ за да управува со капиталот во Европа, на Блискиот Исток и во Африка. Средствата во филијалите на американската банка кои ги купува „Credit Suisse“ се вредни…