Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 712)

Фолксваген: Рекордна продажба во 2012 година

Фолксваген: Рекордна продажба во 2012 година

Фолксваген во 2012 година оствари рекордна продажба, благодарение на поголемата побарувачка во светот. Компанијата соопшти дека за прв пат доставила повеќе од девет милиони возила за една година. Бројот на испорачаните возила – 9,07 милиони е поголем за 11,2 проценти…

Зголемен бројот на туристи во Ноември 2012, во однос на истиот месец претходната година

Зголемен бројот на туристи во Ноември 2012, во однос на истиот месец претходната година

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во ноември 2012 година изнесува 34,756, а бројот на ноќевањата изнесува 80 580. Бројот на туристите во ноември 2012 година, во однос на ноември 2011 година, е зголемен за 5.9%,…

ЕУ сака да создаде паневропски телекомуникациски пазар

ЕУ сака да создаде паневропски телекомуникациски пазар

Европската унија оваа година ќе крене реформа во насока за креирање на паневропски телекомуникациски пазар, со што би поттикнала поголема конкурентност и вложување во овој сектор, изјави европскиот комесар за дигитална агенда, Нели Крос, во интервјуто за “Фајненшл Тајмс” .…

Бебињата на познатите чии фотографии заработија најмногу пари

Бебињата на познатите чии фотографии заработија најмногу пари

Изминатите две години беа познати како „бебе бум“ години меѓу познатите личности. Еден од најдобрите „бизниси“ е продажбата на ексклузивните права за објавување на првите слики од свадбите, а потоа и првите слики од новороденчињата на познатите личности. Овие фотографии,…

Ролс-Ројсот на Фреди Меркјури продаден за 60 илјади фунти

Ролс-Ројсот на Фреди Меркјури продаден за 60 илјади фунти

Ролс-Ројс „Silver Shadow“ од 1974 година, кој му припаѓаше на починатиот пејач на групата „Queen“ Фреди Меркјури, продаден е на вчерашната аукција Аутоспорт Интернешнел Шоу во Бирмингам. Иако автомобилот е проценет на 9 до 11 илјади фунти, продавачот очекуваше дека…

Зошто Европејците не започнуваат бизнис?

Зошто Европејците не започнуваат бизнис?

Започнувањето на бизнис не е толку атрактивно за Европејците како порано, и само една третина (37 проценти) од нив се подготвени да превземат ризик. Спротивно од расположението на мнозинството, во некои земји претприемачката еуфорија е исклучитело силна, така е во…

Најлегендарната сага за два бренда

Ривалството помеѓу двата најголеми светски производители на газирани сокови, Кока-Кола и Пепси, трае повеќе од еден век. Се работи за една од најлегендарните приказни, за борбата на двата врендови во деловниот свет. Ви ги претставуваме хронолошки приказните за борбата на…

Среќа? Колку чини?

Среќа? Колку чини?

Новите истражувања не покажуваат само дека богатите луѓе подобро поминуваат, туку и колку среќа можете да купите за одредена сума на пари. Новото истражување на Даниела В. Сакс, Бетси Стивенсон и Џастин Вофлерс насловена како ,,Нови стилизирани факти за приходите…

Евтини кредити за земјоделците

Евтини кредити за земјоделците

Македонската банка за поддршка  и развој ќе обезбедува евтини кредити за малите и микро земјоделски производители. Каматната стапка ќе изнесува 3 отсто, што претставува најевтина стапка во Македонија и регионот. Максималниот износ што може да се подигне ќе изнесува 300…

IBM е сопственик на најголем број на патенти за 2012 година

IBM е сопственик на најголем број на патенти за 2012 година

Аналитичката куќа „Fairview Research“ ја објави анализата „IFI Claims Patent Services“, за доделените патенти во САД во текот на 2012 година. Во текот на последните 20 години, вклучувајќи ја и 2012 година, првото место го завзема „IBM“, која минатата година…