Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALKB 18,510.00 0%    GRNT 680.02 0%    KMB 2,813.41 -0.58%    NOSK 92,250.00 0%    OHB 4,950.00 -0.2%    RMDEN14 96.00 1.05%    RMDEN15 95.00 -0.42%    SBT 1,281.00 -5.11%    STB 900.00 0%    STIL 76.00 1.13%    TEL 255.00 -2.39%    TKVS 2,024.00 -2.97%    TNB 10,802.42 -1.76%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 681)

Макпетрол ја намали цената на природниот гас

Макпетрол ја намали цената на природниот гас

„Макпетрол“ од 1 февруари 2013 ја намали цената на природниот гас за 3,08 отсто во однос на јануари годинава. Ова е второ намалување на цената од страна на оваа компанија од почетокот на годинава, со што вкупното намалување изнесува 19,73…

Во буџетот на општина Штип лани инкасирани 250 милиони денари

Во буџетот на општина Штип лани инкасирани 250 милиони денари

Буџетот на Општина Штип минатата година бил реализиран 75 проценти, покажа завршниот извештај на Општина Штип. Советниците во Комсијата за финансии и буџет при Советот на Општина Штип, нагласуваат дека се задоволни што минатата година во општинската каса се инкасирани 250…

Преполовен процентот на небезбедна храна во Македонија

Преполовен процентот на небезбедна храна во Македонија

Процентот на небезбедна храна во Македонија е преполовен, од 5,3 отсто во 2008 година на 2,4 во 2011-та, беше речено на денешната трибина во Општина Гази Баба, што е дел од проектот „Подобрување на јавната свест за безбедноста на храната“.…

Ќе никнат три нови индустриски зони кај Демир Капија

Ќе никнат три нови индустриски зони кај Демир Капија

Во насока на унапредување на локалниот економски развој, општина Демир Капија ќе изгради уште три индустриски зони. Веќе се работи на нивните урбанистички планови, соопшти денеска градоначалникот Трајче Димитриев. Две од индустриските зони ќе бидат лоцирани во катастарските општини Дрен и…

Danone отпушта 900 лица

Danone отпушта 900 лица

Францускиот производител на храна и пијалоци „Danone“ соопшти дека ќе отпушти 900 лица поради падот на продажбата кој се должи на лошата економска ситуација во земјите од Јужна Европа. Производителот на јогуртот „Activia“ и флашираната вода „Evian“ во 2012 година…

Бугарското Oбвинителство ќе препорача одземање на лиценцата на „ЧЕЗ“

Бугарското Oбвинителство ќе препорача одземање на лиценцата на „ЧЕЗ“

Бугарското Обвинителство ќе предложи престанок на важноста на лиценцата за работа на тамошната електродистрибутивна компанија, која е во сопственост на чешкиот „ЧЕЗ“, пренесоа медиумите во Чешка. Претходно беше најавено дека бугарските власти покренале контрола во „ЧЕЗ” за утврдување на неправилности…

Русите задоволно ги тријат рацете: Од небо им падна богатство 40 пати повредно од златото

Русите задоволно ги тријат рацете: Од небо им падна богатство 40 пати повредно од златото

Русите беа во центарот на вниманието на сите медиуми овие денови. Причината за ова е, се разбира, метеорот кој експлодираше над оваа држава на 15 февруари. Метеорот направи хаос, внесе паника, но на Русите им донесе можност за богатство. Во…

Нестле ги повлекува производите од пазарот поради присуство на коњско месо

Нестле ги повлекува производите од пазарот поради присуство на коњско месо

Швајцарскиот гигант за храна Нестле денес повлече два вида на подготвени тестенини од продавниците во Италија и Шпанија, поради присуството на коњско месо. Нестле е последната во низа компанија, која е погодена од скандалот со коњско месо на пазарот во…

Боливискиот претседател национализираше уште една шпанска компанија

Боливискиот претседател национализираше уште една шпанска компанија

Боливискиот претседател Ево Моралес го национализираше шпанскиот конгломерат кој води три главни боливиски аеродроми, и тоа е трета шпанска компанија која боливиската Влада ја национализираше во последните десет месеци. Тоа наиде на гневен одговор на шпанското Министерство за надворешни работи,…

Состанок на Македонско-унгарската комисија за економска соработка

Состанок на Македонско-унгарската комисија за економска соработка

Министерот за економија Ваљон Сарачини ја предводи македонската делегација на меѓувладината мешовита комисија за економска соработка меѓу Македонија и Унгарија, чија прва седница ќе се одржи денес и утре во Будимпешта. Комисијата ќе заседава во рамки на четирите работни групи и тоа за…