Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 3)

Новиот пензиски договор вреден 1,4 милијарди евра го погоди профитот на Air France-KLM

Новиот пензиски договор вреден 1,4 милијарди евра го погоди профитот на Air France-KLM

Авиокомпанијата „Air France-KLM“ во своите финансиски резултати од 2017-та година соопшти дека очекува зголемување на приходите од цените на билетите во првиот квартал од оваа година. Превозникот, исто така, ќе понуди повеќе места за своите правци во Азија и Латинска…

Amazon создава 2.000 работни места во Франција

Amazon создава 2.000 работни места во Франција

Американскиот гигант во електронската трговија „Amazon“ објави дека ќе создаде 2.000 постојани работни позиции во оваа година во Франција – најголемиот нејзин пазар во Европа по Велика Британија и Германија, пренесува „Ројтерс“. Зголемувањето ќе го направи нејзиниот вкупен број постојани…

McDonald’s ја менува традицијата – го исфрла чизбургерот

McDonald’s ја менува традицијата – го исфрла чизбургерот

Американскиот ланец на ресторани за брза храна одлучи да воведе голема промена во своето најпопуларно мени и така да ја промени традицијата. Веќе некое време во „McDonald’s“ можете да нарачате и вода, кока кола без шеќер, но и флаширана вода.…

Avon не ги исполни очекувањата за приходите во последниот квартал од 2017-та

Avon не ги исполни очекувањата за приходите во последниот квартал од 2017-та

Производителот на козметички производи „Avon Products“ објави квартален приход од продажби што беше под очекувањата на аналитичарите. Ова се случило откако помалку клиенти купиле производи од намалената дистрибутивна база на компанијата, објави „Ројтерс“. Бројот на т.н. „Avon Ladies“ – Претставниците…

ЕУ повторно против Facebook и Twitter

ЕУ повторно против Facebook и Twitter

Facebook и Twitter само делумно одговорија на барањата на Брисел да ја подобрат заштитата на приватноста на корисниците, соопшти Европската комисија. „Неприфатливо е тоа прашање сеуште да не е завршено и да одзема толку време, изјави денес европската комесарка за…

Генијален, практичен начин за заштита на нашите документи

Генијален, практичен начин за заштита на нашите документи

Што би се случило доколку ги изгубиме семејните фотографии? Би изчезнале и сеќавањата од специјалните моменти. Ако ги изгубиме личните документи, писмата, дипломите, како да губиме и дел од себе, или во најмала рака се ни се комплицира, и мораме…

Danone објави силни финансиски резултати за 2017-та

Danone објави силни финансиски резултати за 2017-та

Француската група за прехранбени производи „Danone“ изјави дека растот се зголемува во втората половина од годината, претставувајќи ги резултатите за целата 2017-та година, соопштува „Financial Times“. Производителот на млеката „Activia“ и водата „Erian“ изјави дека споредливите продажби се зголемуваат за…

Трошоците влијаеле на добивката на Nestle

Трошоците влијаеле на добивката на Nestle

Швајцарската компанија „Nestle“ објави дека таксата задолжена за обезвреднување го притиснала нејзиниот нето профит надолу во 2017-та година и дека ќе ги задржи отворени опциите за својот удел во „L’Oreal“, пренесе „MarketWatch“. Компанијата за храна и пијалаци соопшти дека нејзината…

За 7,3 милиони евра Витаминка го купи имотот на штипски Брилијант

За 7,3 милиони евра Витаминка го купи имотот на штипски Брилијант

„Витаминка“ денеска потпиша договор за купопродажба на имотот на „Брилијант“ од Штип со Комерцијална Банка АД Скопје. Во сопственост на „Витаминка“ АД Прилеп преминува недвижен имот, објекти од 4.956 метри квадратни и земјиште со право на сопственост од 21.592 метри…

Прилепска пиварница А.Д. Прилеп ќе плати само 70.000 евра глоба за неконкурентно работење, пресудата од 2,7 мил. евра поништена

Прилепска пиварница А.Д. Прилеп ќе плати само 70.000 евра глоба за неконкурентно работење, пресудата од 2,7 мил. евра поништена

Вчера на официјалниот сајт на Македонската берза, Прилепска пиварница А.Д. Прилеп излезе со соопштение дека врз основа на Пресудата на Управниот суд Упрк бр. 2/2017, Решението бр ПП бр. 09-7/10 од 22.05.2017 година од Комисијата за заштита на конкуренција со…