Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 2)

Alibaba и Tencent водат агресивна битка за сојузници во трговијата на мало

Alibaba и Tencent водат агресивна битка за сојузници во трговијата на мало

Кинеските технолошки гиганти „Alibaba Group Holding“ и „Tencent Holdings“ кои имаат вкупна пазарна вредност, еднаква на 1.000 милијарди долари, не запираат со серијата од инвестиции во трговијата на мало, принудувајќи ги трговците да избираат која страна да ја заземаат во…

Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

Водејќи се од својата долгорочна посветеност за промоција на вистинските општествени вредности, а во согласност со добро познатото мото на компанијата, “Повеќе за вас”, Вип започнува со реализација на едукативна и иновативна програма под името “Интернетот не e само игра.…

„Кит Кет“ на „Нестле“ прогласена за најдобра чоколада во светот

„Кит Кет“ на „Нестле“ прогласена за најдобра чоколада во светот

Чоколадата „Кит Кет“ на светски познатиот бренд „Нестле“, е прогласена за најдобра во светот, според интернет анкетата во која учествуваа повеќе од 100.000 луѓе, наведува „Индепендент“. По „Кит Кет“, следат „Твикс“, „Сникерс“, „Милки Веј“ и „Херши Бар“. Меѓу првите 10…

Објавен Конкурсот за стипендии на Семос Академија на тема „Звукот на градот“

Објавен Конкурсот за стипендии на Семос Академија на тема „Звукот на градот“

Семос Академија распиша Конкурс за доделување стипендии на тема „Звукот на градот“ за академската 2018/2019 година за образовните профили Графички дизајнер и Веб дизајнер. Конкурсот ќе трае 10 недели, односно сите кандидати кои ги исполнуваат условите, своите пријави ќе може…

GE го продава бизнисот со расветни тела

GE го продава бизнисот со расветни тела

Американскиот индустриски гигант „General Electric – GE“ постигна договор за продажба на бизнисот со расветни тела во Европа, на Блискиот исток, како и Африка и Турција. Од американската групација објавија дека постигнале договор со поранешниот извршен директор Јорг Бауер, а…

Amazon ќе плати парична казна за 4.000 прекршувања на законот

Amazon ќе плати парична казна за 4.000 прекршувања на законот

Американската компанија за е-трговија „ Amazon.com“ ќе исплати 1,2 милиони долари за да стави крај на судскиот процес во кој е обвинета за речиси 4.000 наводни прекршувања на американскиот закон. Потегот на компанијата е поврзан со нејзиниот обид да се…

„Кока Кола“ прокнижи загуба од 2,76 милијарди долари

„Кока Кола“ прокнижи загуба од 2,76 милијарди долари

Американската компанија „Кока Кола“ соопшти дека во четвртиот квартал од минатата година остварила загуба од 2,76 милијарди долари, како резултат на зголемните даночни обврски. Во соопштението на компанијата со седиште во Атланта се наведува дека како резултат на измените во…

Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

Германскиот осигурител „Allianz“ забележа пад на нето добивката од 22% за четвртиот квартал од 2017-та година поради даночната реформа во САД, слабиот долар, други еднократни ефекти и природни катастрофи, соопштува „Ројтерс“. Профитот од 1,43 милијарди евра беше помал од очекуваниот.…

Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

Нема и ни четири недели, откако инвеститорот Џорџ Сорос силно ги критикуваше во рамките на економскиот форум во Давос технолошките компании „Facebook“ и „Google“, и станува јасно дека уште во тоа време тој веројатно се ослободил од многу од акциите…

Рекорден јануари за VW благодарение на продажбата во Кина

Рекорден јануари за VW благодарение на продажбата во Кина

Германската автомобилска компанија „Volkswagen“ вели дека забележала најдобра јануарска продажба некогаш, поголема за 10 проценти во однос на 2017 година, благодарение на закрепнувањето на побарувачката во Бразил и Русија и продолжувањето на силните перформанси во Кина. „Volkswagen“ соопшти дека во…