Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,805.85 0.15%    BESK 13,000.00 0%    GECK 300.00 -49.58%    GRNT 839.48 -0.78%    KMB 2,850.55 1.88%    MABI 1,000.00 0%    MKSD 300.00 0%    MPOL 277.00 6.54%    MTUR 4,500.00 0%    OHB 6,300.00 3.14%    PKB 14,500.00 0%    RMDEN08 95.20 -2.86%    RZUG 19.00 0%    RZUS 159.27 -0.46%    SBT 2,000.00 -0.18%    SKON 1,400.00 0%    STB 942.42 0.11%    STIL 142.69 1.11%    TEL 284.00 0.77%    TNB 13,017.36 -2.12%    TPLF 1,697.50 -0.15%    TTK 844.04 2.72%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ

Lenovo неочекувано во загуба

Lenovo неочекувано во загуба

Компанијата Lenovo неочекувано пријави загуба за вториот квартал за 2017 година, по падот на нејзиниот удел на глобалниот пазар за пресонализирани компјутери. Податоците покажуваат дека и нејзината единица за смартфони продолжила да губи пари, пренесува агенцијата Блумберг. Најголемиот производител на…

Финансиска стабилност, профитабилност и раст на премија на Групацијата Триглав

Финансиска стабилност, профитабилност и раст на премија на Групацијата Триглав

Групацијата Триглав првата половина од оваа година ја заврши со добивка пред оданочување во висина од 42,4 милиони евра. Имајќи ги во предвид планираните прилики до крајот на годината, Триглав оценува дека годишната добивка пред оданочување ќе биде реализирана во…

ТТК Банка АД Скопје оствари позитивни финансиски резултати за периодот јануари – јуни 2017 година

ТТК Банка АД Скопје оствари позитивни финансиски резултати за периодот јануари – јуни 2017 година

Во периодот јануари – јуни 2017 година, Банката оствари позитивен финансиски резултат во износ од 35,7 милиони денари и со тоа реализираше значително повисок финансиски резултат во однос на истиот период минатата година кога истиот изнесуваше 8,8 милиони денари. Нето-приходите…

Еден твит на Трамп го чинеше Amazon 5,7 млрд долари

Еден твит на Трамп го чинеше Amazon 5,7 млрд долари

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно со само еден твит успеа да нанесе огромна штета на една компанија, овој пат на Amazon. Трамп во својот твит напиша: Amazon нанесува голема штета на трговците кои плаќаат данок. Градовите и државите ширум САД…

Макпетрол АД Скопје со повисока добивка од лани за првото полугодие

Макпетрол АД Скопје со повисока добивка од лани за првото полугодие

Макпетрол АД Скопје првотo полугодие од 2017 година го заврши со добивка во износ од 118,26 милиони денари. Во истиот период 2016 година компанијата оствари  добивка во износ од 93,55 милиони денари. Во првото полугодие приходите од работењето изнесувале 8.599 милиони денари и бележат раст од…

Alibaba оствари 56% скок на приходите поради зголемениот онлајн шопинг

Alibaba оствари 56% скок на приходите поради зголемениот онлајн шопинг

Кинеската компанија за електронска трговија „Alibaba“ успеа да ги надмине очекувањата на аналитичарите, водејќи сметка за 56% раст на приходите за првиот квартал, благодарение на растот на онлајн продажба, пишува „CNBC“. Резултатите покажуваат дека „Alibaba“, која е една од највисоко…

Ericsson ќе отпушти 25.000 вработени?

Ericsson ќе отпушти 25.000 вработени?

Производителот на мрежна опрема „Ericsson“ може да скрати околу 25.000 вработени надвор од Шведска, како дел од својата програма за заштеда, објави шведскиот весник „Svenska Dagbladet“, повикувајќи се на анонимни извори. Во јули „Ericsson“ соопшти дека ќе ги забрза мерките…

Американскиот синџир супермаркети Target забележа повисока добивка од очекуваната

Американскиот синџир супермаркети Target забележа повисока добивка од очекуваната

Американскиот синџир супермаркети „Target“ забележа повисока добивка од очекуваната за вториот квартал, како и 1,3% раст на т.н. споредлива продажба, откако во текот на една година имаше падови, соопшти „Ројтерс“. Според трговецот на мало тоа главно се должи на присуството…

Amazon ќе отвори нов центар во Бристол и ќе создаде 1.000 работни места

Amazon ќе отвори нов центар во Бристол и ќе создаде 1.000 работни места

Гигантот во онлајн трговија „Amazon.com“ соопшти дека следната година ќе создаде над 1.000 работни места, кога ќе се отвори дистрибутивен центар во Бристол, југозападна Англија, задржувајќи ги инвестициските намери во Велика Британија, јави „Ројтерс“. Во моментов „Amazon“ има 13 центри…

Земи кредит без камата – проверивме и навистина е така!

Земи кредит без камата – проверивме и навистина е така!

Кога парите се во прашање – се мора да биде јасно. Без никакви изненадувања. Каматата и останатите трошоци за кредитот можат да направат огромна разлика. Секако, најдобра е ситуацијата кога воопшто не морате ни да платите за кредитот. Но, тоа…

Страница 1 од 778123Следна ›Последна »