Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    
Почетна » Вести од категорија » АВТОБИЗ(Страна 408)

Volvo оствари добивка од 793 милиони круни

Volvo оствари добивка од 793 милиони круни

Шведскиот производител на камиони „Volvo“, објави дека неговиот приход за четвртиот квартал е намален за 17 проценти, поради намалената побрувачка на клучните пазари. Нето добивката во последнитe три месеци од 2012 година изнесуваше 793 милиони шведски круни, односно 125 милиони…

Fiat против Dacia

Fiat против Dacia

Италјанскиот произведувач на автомобили „Fiat“, размислува за лансирање на евтин автомобилски бренд со кој ќе се спротистави на романската „Dacia“, која е во сопственост на „Reno“. Дирекцијата на компанијата со седиште во Торино, посочи дека во случај на одобрување на…

Тојота за четири пати ја зголеми добивката

Тојота за четири пати ја зголеми добивката

Јапонскиот автомобилски гигант Тојота извести дека нето добивката за девет месеци заклучно со декември е зголемена за четири пати. Овие резултати на водечкиот светски производител на возила, се поддржани од продажбата во Европа, САД и Азија, како и од слабеењето…

Пристигнува најбрзото Ламборџини

Пристигнува најбрзото Ламборџини

Ламборџини најави специјално издание по повод 50 години од постоењето на компанијата. Специјалното издание на Ламборџини ќе биде претставено на 5 март на Саемот за автомобили во Женева. Главниот дизајнер на Ламбурџини, Филипо Прини, изјави дека новиот автомобил ќе биде…

Нисан и Усеин Болт влегуваат во Гинисовата книга на рекорди

Нисан и Усеин Болт влегуваат во Гинисовата книга на рекорди

Усаин Болт, најбрзиот човек на планетата и олимпискиот шампион во спринтерските дисциплини, е лицето кое се наоѓа на билбордот од рекламната кампања на Нисан. Сликата од Болт во двојна големина се наоѓа на меѓународниот аеродром во Дубаи. Димензиите на овој…

Спас за Fisker?

Спас за Fisker?

Производителот на луксузни автомобили на хибриден погон, компанијата „Fisker“, поради финансиски проблеми во изминативе шест месеци не направи ниту еден примерок од моделот „Karma“. Според најновите податоци, „Fisker“ е на пат да излезе од моменаталната криза во која се наоѓа.…

Маркионе: Fiat и Chrysler идната година се сoединуваат

Маркионе: Fiat и Chrysler идната година се сoединуваат

Генералниот директор на италјанската компанија за производство на автомобили „Fiat“, Серџо Маркионе, во неделата изјави дека неговата компанија и американскиот произведувач на автомобили „Chrysler“, во 2014 година ќе се соединат. „Ние ќе успееме во тоа“, рече во неделата Маркионе за…

Opel за Adam прими повеќе од 20.000 нарачки

Opel за Adam прими повеќе од 20.000 нарачки

Новиот „Opel Adam“ е хит помеѓу младата популација. На тоа укажуваат досега добиените нарачки од страна на „General Motors“. Малиот урбан автомобил од „Opel“ кој имаше премиера во Париз, доаѓа на повеќето европски пазари. Побарувачката за автомобилот би била уште…

Hidria ќе произведува делови и за Mercedes

Hidria ќе произведува делови и за Mercedes

Словенската компанија „Hidria“ ќе произведува клучни делови за системот за управување за новите „Mercedes E-класа лимузини, како и за „Vito“ и „Viano“ комбињата. Првите производи на „Mercedes“ ќе му бидат доставени кон крајот на 2014 година или во почетокот на…

Honda со зголемен раст на продажба во Северна Америка

Honda со зголемен раст на продажба во Северна Америка

Јапонската компанија за автомобили „Honda“, во првите девет месеци од фискалната 2012- 2013 година, двојно го зголеми нето приходот благодарение на зголемената продажба. Во тој период третата најуспешна јапонска компанија, во секторот за автомобили оствари нето приходи од 2,77 милијарди…