Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    
Почетна » Вести од категорија » АВТОБИЗ(Страна 380)

Hidria ќе произведува делови и за Mercedes

Hidria ќе произведува делови и за Mercedes

Словенската компанија „Hidria“ ќе произведува клучни делови за системот за управување за новите „Mercedes E-класа лимузини, како и за „Vito“ и „Viano“ комбињата. Првите производи на „Mercedes“ ќе му бидат доставени кон крајот на 2014 година или во почетокот на…

Honda со зголемен раст на продажба во Северна Америка

Honda со зголемен раст на продажба во Северна Америка

Јапонската компанија за автомобили „Honda“, во првите девет месеци од фискалната 2012- 2013 година, двојно го зголеми нето приходот благодарение на зголемената продажба. Во тој период третата најуспешна јапонска компанија, во секторот за автомобили оствари нето приходи од 2,77 милијарди…

Фолксваген објавува четири дневен прекин на работата

Фолксваген објавува четири дневен прекин на работата

Водечкиот европски производител на автомобили Фолксваген, ќе го суспендира на четири дена производството на моделот „Пасат“, во фабриката на германскиот град Емден. Производството, поради слабата побарувачка во Европа, ќе биде запрено на 4 дена, односно нема да работи на 8,…

Двојно зголемени приходите на Фиат

Двојно зголемени приходите на Фиат

Приходите на италијанскиот производител на автомобили Фиат, кој го контролира и американскиот Крајслер, се повеќе од двојно зголемени во последниот квартал на 2012 година, благодарение на растот на продажба на американскиот пазар. Фиат оствари добивка од 102 милиони евра во четвртиот квартал,…

Фиат останува во Италија

Фиат останува во Италија

Италијанскиот производител на автомобили Фиат донесе одлука, и покрај проблемите на пазарот, да продолжи со производството во Италија, изјави претседателот на компанијата Џон Елкан. „Благодарение на желбата на моето семејство и директорот на компанијата Серџо Марконеј и покрај тешкотиите на…

„Форд“ забележа рекордна добивка во САД

„Форд“ забележа рекордна добивка во САД

  Компанијата „Форд“, втор најголем американски производител на автомобили. Лани заработи 5,7 милијарди долари или 1,42 долари по акција, што е за 300 милиони долари помалку во споредба со 2011 година. „Форд“ оствари подобри резултати од очекуваните, благодарение на зголемента продажба…

General Motors отвара 2.600 работни места во Бразил

General Motors отвара 2.600 работни места во Бразил

Дирекцијата на „General Motors“ најави отварање на 2.630 работни места во Бразил во комплексот „Gravital Industry“, кој ќе го зголеми годишното производство од 230.000 на 380.000 автомобили. Во фабриката на „General Motors“, каде што се произведуваат шевролетите „Selta“ и „Oniks“…

Nissan: Рекордна продажба во 2012

Nissan: Рекордна продажба во 2012

Продажбата на „Nissan“ во текот на минатата година се зголеми за 5,8 проценти, на рекордни 4,94 милиони возила. „Honda“, третиот по големина производител на автомобили во Јапонија, продаде 3,82 милиони возила, во однос на 3,09 милиони продадени возила една година…

Toyota повторно прва во светот

Toyota повторно прва во светот

Компанијата „Toyota Motor Corp.“ објавила дека минатата година продала 9,748 милиони автомобили ширум светот. Јасно е дека „Тoyota“  го симнала од престолот „General Motors“, кој минатата година продал 9,29 милиони автомобили. „GM“ веќе седум децении бил прв во продажбата, се…

Марути Сузуки со двојно поголем профит

Марути Сузуки со двојно поголем профит

Најголемиот индиски производител на автомобили „Марути Сузуки“ во четвртиот квартал од 2012 година оствари двојно поголем профит во однос на истиот период лани, забележувајќи зголемување на приходите, првпат во последните 18 месеци, благодарение на растот на продажбата, соопшти компанијата. Остварениот профит…