Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,799.18 -1.02%    BESK 10,735.48 -0.74%    CEVI 875.00 2.94%    GRNT 737.42 -1.6%    ILST 1,550.00 0%    KMB 2,700.00 -0.39%    LOTO 134.00 2.29%    MPOL 201.00 -12.61%    MPT 27,000.00 -1.64%    OKTA 2,500.00 -3.85%    RMDEN15 92.20 -2.95%    SKOV 180.00 62.16%    STB 954.34 0.12%    STIL 85.00 -3.41%    TEL 248.40 3.5%    TPLF 1,410.24 0.56%    VITA 8,995.10 -0.05%    
Почетна » Вести од категорија » АВТОБИЗ(Страна 365)

Пежо отвора фабрика во Казахстан

Пежо отвора фабрика во Казахстан

Пежо и казахстанската компанија Агромаш Холдинг денес потпишаа договор во Париз за составување и продажба на возила на Пежо во Казахстан. Составувањето на првите автомобили на Пежо од моделите 301,3008,508 и Партнер би требало да започне во јуни 2013-та година,…

Паркур, концептот кој плени

Паркур, концептот кој плени

„Italdesign Giugiaro“ е уште една во низата на произведувачи кои се впуштија во развојот на кросовер автомобили. Оваа компанија во Женева го прикажа необичниот концепт Паркур, кој претставува комбинација на спортски суперавтомобил и возило со СУВ карактеристики. Кросовер заразата, која…

Европско деби и на Infiniti Q50

Европско деби и на Infiniti Q50

На саемот за автомобили во Женева европско деби имаше и „Infiniti“, кои го претставија моделот „Q50“ кој ќе биде со два погонски агрегати. Овој модел ќе биде достапен со 3.5 хибриден систем, а истовремено и со 2.2 литарски дизел мотор.…

Продажбата на автомобили во светот во 2013 година ќе нарасне за три отсто

Продажбата на автомобили во светот во 2013 година ќе нарасне за три отсто

Светската продажба на автомобили, автобуси, камиони и товарни возила во 2013 година ќе нарасне за три отсто, процени Меѓународната организација на автомобилски производители (МОАП). Според оценка на претставниците на МОАП, собрани во Женева во пресрет на утрешното отворање на Саемот…

Автомобилскиот пазар бележи пад, подобрување дури за пет години

Автомобилскиот пазар бележи пад, подобрување дури за пет години

Продажбата на нови автомобили во Европа во првите два месеци од оваа година е полоша од предвиденото, а подобри времиња се очекуваат за неколку години. Претставнците на автомобилската индустрија оценија дека должничката криза во еврозоната оставила последици на европскиот пазар…

Рено го претстави Каптур

Рено го претстави Каптур

Конечната верзија на моделот на Рено, Каптур, официјално беше претставен во Женева. Урбаниот кросовер е базиран хеџбек модел од Б-сегментот кој е нов тренд во производството на возила и скоро секој произведувач има автомобил од овој сегмент. Токму Рено Каптур…

Subaru Viziv – кросовер на иднината

Subaru Viziv – кросовер на иднината

„Subaru“ на авто-саемот во Женева го претстави новиот концепт на кросовер наречен „Viziv“. Овој модел треба да ги прикаже новите правци на развој на полето на дизајнот и технологијата на овој јапонски произведувач. Името настана од англискиот збор „vision for…

Блеснаа ѕвездите на Mercedes-Benz, европска премиера на новиот CLA

Блеснаа ѕвездите на Mercedes-Benz, европска премиера на новиот CLA

Нескротливиот! Тоа е описот за новиот Mercedes CLA, што денеска во Женева премиерно е прикажан на европски саем за автомобили. Новиот CLA плени со својот импресивен изглед, спортски, динамичен, посебен. Mercedes CLA е најаеродинамичен автомобил во светот меѓу автомобилите од…

Golf 7 е „Европски Автомобил на годината за 2013“

Golf 7  е „Европски Автомобил на годината за 2013“

Новиот Golf 7 се закити со престижната титула „Европски автомобил на годината за 2013“, откако освои најмногу гласови од жирито составено од 58 автомобилски новинари од 22 европски земји, еден ден пред отворањето на Автомобилскиот саем во Женева. На 50-тото издание на реномираната европска манифестација во која…

Mansory ја тјунираше Berlinetta

Mansory ја тјунираше Berlinetta

Компанијата „Mansory“ за саемот на автомобили во Женева го тјунираше „Ferrari f12 Berlinetta“. Тие извршија промени на моторот и направија V12 6.2L мотор кој развива 775ks во споредба со 740ks од основниот модел. Ова беше возможно со реструктуирање на „ECU“…