Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,805.85 0.15%    BESK 13,000.00 0%    GECK 300.00 -49.58%    GRNT 839.48 -0.78%    KMB 2,850.55 1.88%    MABI 1,000.00 0%    MKSD 300.00 0%    MPOL 277.00 6.54%    MTUR 4,500.00 0%    OHB 6,300.00 3.14%    PKB 14,500.00 0%    RMDEN08 95.20 -2.86%    RZUG 19.00 0%    RZUS 159.27 -0.46%    SBT 2,000.00 -0.18%    SKON 1,400.00 0%    STB 942.42 0.11%    STIL 142.69 1.11%    TEL 284.00 0.77%    TNB 13,017.36 -2.12%    TPLF 1,697.50 -0.15%    TTK 844.04 2.72%    
Почетна » Вести од категорија » АВТОБИЗ(Страна 360)

Фабриката на Hyundai сама ќе произведува струја

Фабриката на Hyundai сама ќе произведува струја

Јужнокорејскиот производител на автомобили, „Hyundai Motor Company“ најви поставување на најголемиот покривен систем за производство на електрична енергија во Јужна Кореа и тоа на својата фабрика во Асана. На тој начин компанијта сака да допринесе за намалувањето на атмосферското загревање…

Renault се откажува од новата „четворка“

Renault се откажува од новата „четворка“

Иако новото „Twingo“ во себе ќе го има духот на некогашниот модел „Renault 5“, изгледа дека францускиот производител засега ќе се откаже од современата интерпретација на легендарната „четворка“. Производителите на автомобили многу често се свртуваат на минатото кога е во…

Urus доби зелено светло за производство

Urus доби зелено светло за производство

Иако како концепт беше претставен пред една година „Lamborghini Urus“ тек сега доби зелено светло за сериско производство. Италијанскиот производител ја објави оваа вест во склоп на прославата на 50-годишнината од своето работење. Шефот на „Audi“ Руперт Штадлер  ја потврди…

Славенички концепт на „Lamborghini“ – „Egoista“

Славенички концепт на „Lamborghini“ – „Egoista“

„Lamborghini“ оваа година го слави својот јубилеј 50 години постоење, па поради тоа компанијата приреди неколку изненадувања за љубителите на овој автомобилски бренд. Па така по „Venenо“ кој беше претставен во март на саемот во Женева, во Шангај беше прикажан…

Крајслер повлекува скоро 500.000 возила

Крајслер повлекува скоро 500.000 возила

Американскиот производител на автомобили Крајслер повлекува 470.000 возила во целиот свет поради проблеми со преносот. Повлекувањето се однесува на автомобилите од моделот „Гранд Чироки“ кои се произведени меѓу 2005-та и 2010-та година, како  и „Командер“ од 2006-та до 2010-та година.…

Преработената МV Agusta F3 го доби името Kuma

Преработената МV Agusta F3 го доби името Kuma

Сан Марино не е познат само по трките во формула 1 кои се возат на патеката Имола или натпреварите во МотоГП, туку и по фабриката „Moto Corse“ која се занимава со производство и продажба на специјални компоненти за мотоциклите на…

Згаснува уште една автокомпанија во САД

Згаснува уште една автокомпанија во САД

„Vehicle Production Group“ или скратено „VPG“ е уште една од компаниите која настанала со позајмици од државата или попрецизно од парите на даночниците, но и таа го стопираше своето производство и отпушти околу 100 работници во Мичиген. „VPG“ е меѓу…

Најскапиот азиски автомобил на сите времиња

Најскапиот азиски автомобил на сите времиња

Претставен во 1967-та година Тојота 2000GT  се смета за првиот вистински азиски спортски автомобил кој беше направен во само 351 примерок. Па поради тоа овој модел со две врати е многу посакуван меѓу колекционерите, а минатиот месец ја освои титулата…

Мока досега продадена во 100.000 примероци

Мока досега продадена во 100.000 примероци

Откога пред седум месеци се појави во продажните салони на Опел, моделот Мока беше продаден во 100.000 примероци. Според зборовите на луѓето од германскиот производител побарувачката за овој мал СУВ автомобил е најголема во Германија, Русија, Англија, Италија и Франција.…

Тesla на врвот на пазарот на електроавтомобили

Тesla на врвот на пазарот на електроавтомобили

Десет години по основањето на компанијата за производство на електроавтомобили„ Tesla“, конечно огромните инвестиции почнуваат да им се исплаќаат. Успехот во продажбата на „Model S“ се погрижи за тоа производителот да ја оствари првата добивка во корпоративната историја. Во првиот…