Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    KMB 3,397.40 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZLV 50.00 -5.66%    TETE 2,217.21 2.18%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

ЕК: Условена препорака за Македонија, напредокот зависи од пржинскиот Договор

Време: 13:52

Датум: ноември 10, 2015

Категорија: ЕКОНОМИЈА

ekevropskakomisija298

Европската комисија (ЕК) смета дека напредокот на Македонија кон ЕУ се наоѓа на критична точка и земајќи го предвид напредокот кој беше направен досега во имплементацијата на Договорот од јуни и јули годинава, Комисијата ќе препорача земјата да ги отвори пореговорите за членство, се вели во соопштението објавено од ЕК по повод извештајот од оваа европска институција.

Препораката ќе биде условена со имплементацијата на Пржинскиот договор и остварливиот напредок во имплементацијата на итните реформски приоритети, а сево ова ќе биде разгледано по изборите, додаваат од Комисијата.

Во својот извештај Комисијата, исто така, потенцира дека меѓуетничките односи остануваат кревки, и дека случувањата во изминатата година го покажале значењето на проактивните мерки кои треба да се преземат за да се решат овие прашања, истовремено градејќи поголема доверба меѓу заедниците и комплетирање на Охридскиот рамковен договор.

Од ЕК се осврнуваат и на спорот со името, порачувајќи дека одржувањето на добрососедските односи и изнаоѓањето на решение за проблемот со името остануваат од најголемо значење.

Во поглед на економскиот критериум, ЕК смета дека Македонија е на добро ниво во развивањето на функционална пазарна економија и дека стабилното макроекономско опкружување и солидната монетарна политика се од корист за земјата. Сепак, од Комисијата, исто така, ја потенцираат и високата стапка на невработеност, односно 28 проценти и порачуваат дека средствата од Буџетот треба да се насочат кон растот и вработувањата.

Во однос на правото и правната рамка, од ЕК сметаат дека земјата има релативното добро усогласување со европското законодавство, и дека фокусот сега треба да биде ставен на административните капацитети и ефикасната имплементација. Во повеќето области земјата е средно подготвена, вклучувајќи ги тука областите на јавните набавки, статистиката и финансиската контрола. Од Комисијата додаваат дека потребни се дополнителни напори во оние области каде земјата е во раната фаза на подготовки, како што се слободата на движењето на работниците и климатските промени.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кина ќе преземе одмазнички мерки ако САД воведе давачки за увозот на челик

  Кина ќе преземе одмазнички мерки ако САД воведе давачки за увозот на челик

  Кина соопшти дека предложените тарифите на САД за увезените производи од челик и алуминиум се неосновани и го заслужуваат правото да одговорат со иста мерка…

 • Општина Аеродром: Еднаков пристап до финансирање за граѓанските организации

  Општина Аеродром: Еднаков пристап до финансирање за граѓанските организации

  Во просториите на Општина Аеродром се одржа првата од трите работилници за изработка на методологија за поддршка на НВО секторот и граѓанските организации. Од општината…

 • Општина Центар: Жителите на Капиштец да ги остават пред зградите старите апарати за домаќинство и мебелот

  Општина Центар: Жителите на Капиштец да ги остават пред зградите старите апарати за домаќинство и мебелот

  Општина Центар информира дека в четврток, 22.02.2018 година, ќе се собира кабастиот отпад во Капиштец. Општината ги повикува жителите од 8:00 до 13:00 да ги…

 • Сајбер нападите американската економија ја чинеле 109 млрд долари

  Сајбер нападите американската економија ја чинеле 109 млрд долари

  Сајбер нападите во текот на 2016 година на американската економија и нанеле штета која се проценува на 57 милијарди до 109 милијарди долари, се наведува…

 • Јубилејно по 25 пат се одржува Копаоник бизнис форум

  Јубилејно по 25 пат се одржува Копаоник бизнис форум

  Јубилејниот 25ти по ред „Копаоник бизнис форум“ ќе се одржи од 4 до 7 март во хотелот „Гранд“ на Копаоник. Досега присуството го потврдија преку…

 • График на денот: Најбогатите градови во светот

  График на денот: Најбогатите градови во светот

  Кои градови се економските двигатели на светот и кој дел од глобалното богатство е во овие клучни урбани центри? Денешниот график ги прикажува информациите од…

 • Остар пад на доларот – тоне во однос на другите валути

  Остар пад на доларот – тоне во однос на другите валути

  На светските валутни пазари доларот минатата недела остро падна, па неговата вредност во однос на кошницата валути се лизна на најниското ниво за последните три…

 • Регулаторите на Македонија и Бугарија разговараа за поевтинување на роамингот

  Регулаторите на Македонија и Бугарија разговараа за поевтинување на роамингот

  Првите луѓе на регулаторните тела за електронски комуникации на Македонија и на Бугарија на средба во Скопје разговараа за можностите за намалување на цените на…

 • Дивидендите достигнаа рекордни 1,25 илјади милијарди долари во 2017-та

  Дивидендите достигнаа рекордни 1,25 илјади милијарди долари во 2017-та

  Глобалните дивиденди се зголемија за 7,7 отсто на рекордни 1,25 илјади милијарди долари во 2017-та година, објави Ројтерс. Причината е заживување на економијата на глобално…

 • Денес облачно со повремени врнежи од дожд

  Денес облачно со повремени врнежи од дожд

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени, главно слаби врнежи од дожд, а на повисоките места на планините со повремен снег, информираат од управата…