Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    

Oва е првата фотографија од површината на кометата

Време: 12:41

Датум: ноември 13, 2014

Категорија: ТЕХНОЛОГИЈА

kometa mala

Откако роботот „File“ успешно слета на Кометата 67P/Чурјумов-Герасименко, сега се појави и првата фотографија од самата комета.

Ова е прв пат во историјата едно вселенско летало да се спушти на комета и „голем чекор за човештвото“, рече директорот на Европската вселенска агенција (ESA), Жан-Жак Дорден.

Сондата „File“ ќе собира материјали и ќе ги испрати на научниците кои ќе ги искористат за проучување на небеските тела.

kometa golema

Во текот на вчерашниот ден, се појавија многу фотографии за кои се тврдеше дека се снимени на кометата, меѓутоа тие беа фотографирани од „Rozetа“, неколку километри одалечена од кометата.

Податоците кои досега пристигнаа од роботот, покажуваат дека имало три обиди за слетување, затоа што сондата не успеала да се прицврсти на површината. Помеѓу првиот и вториот обид поминале два часа, а меѓу вториот и третиот само десет минути.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Google прави трет обид за мобилниот платежен систем

  Google прави трет обид за мобилниот платежен систем

  Американскиот технолошки гигант „Google“ го претстави „Google Pay“ – неговиот последен обид да преземе значителен дел од растечкиот пазар на мобилни трансакции, каде ќе се…

 • Новата Nokia 8 Pro ќе има 5 камери и Snapdragon 845

  Новата Nokia 8 Pro ќе има 5 камери и Snapdragon 845

  „Nokia“ има во план да ја оживее луксузната линија на паметни телефони „Sirocco“, и тоа со новиот модел „Nokia 8 Sirocco“, oткри компанијата на почетокот…

 • „Ајфонот“ зрачи повеќе од „самсунгот“

  „Ајфонот“ зрачи повеќе од „самсунгот“

  Расправата за тоа колку зрачат паметните телефони се води веќе со години. Произведувачите тврдат дека нивните уреди се сигурни и во склад со сите прописи,…

 • Samsung го подготвува таблетот Galaxy Tab S4

  Samsung го подготвува таблетот Galaxy Tab S4

  Иако фановите на „Samsung“ со нетрпение го очекуваат претставувањето на новите телефони од серијата „Galaxy S9“, јужнокорејска компанија во подготовка би можела да има и…

 • Следниот премиум телефон на LG ќе пристигне во јуни

  Следниот премиум телефон на LG ќе пристигне во јуни

  Со оглед на тоа дека „LG G6“ е претставен за време на минатогодишниот„ MWC“, за очекување беше јужнокорејската компанија и оваа година во Барселона да…

 • Google го зголемува својот бизнис со Интернет на нештата со нова аквизиција

  Google го зголемува својот бизнис со Интернет на нештата со нова аквизиција

  Американскиот технолошки гигант „Google“ објави дека ќе го купи „Xively“, една од единиците на „LogMeIn“, зашто сака да ја зголеми продажбата на својот бизнис, кој…

 • Научниците предупредуваат: “Ако добиете порака од вонземјани, одма избришете ја”

  Научниците предупредуваат: “Ако добиете порака од вонземјани, одма избришете ја”

  Пораките што вонземјаните би ги испратиле од вселената би можеле да го уништат животот на Земјата ако не сме доволно внимателни во нивното читање и…

 • Поместување на границите: Дали ова е иднината на видео игрите (видео)

  Поместување на границите: Дали ова е иднината на видео игрите (видео)

  Со напредокот на технологијата и се помоќните графички чипови на пазарот, сонот за фотореализам во игрите полека станува јаве. За овој успех е заслужен фантастичниот…

 • Oткриено како ќе изгледаат новите Nokia телефони

  Oткриено како ќе изгледаат новите Nokia телефони

  Понудата на нови модели на некогаш популарниот бренд се појавуваат забрзано. Сега имаме можност како ќе изгледаат новите телефони „Nokia 7 Plus“ и „Nokia 1“.…

 • Најпрактичниот полнач за телефоните на iPhone и Samsung

  Најпрактичниот полнач за телефоните на iPhone и Samsung

  „ADATA Technology“ го претстави „CW0050“ бежичниот полнач, нова технологија за бежично полнење. Современата мобилна ера придонесе многу телефони, кои може бежично да се полнат, вклучувајќи…