Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 540.00 -1.82%    ALK 7,350.00 -0.51%    BESK 10,300.00 0%    CEVI 912.00 0%    FERS 57,750.00 -2.94%    GRNT 801.00 -2.95%    KJUBI 1,400.00 -2.78%    KMB 2,700.00 0%    LOTO 600.00 0%    MPT 26,900.00 -0.37%    MTUR 4,224.00 3%    OHB 4,851.54 -0.17%    REPL 54,800.00 0.37%    RMDEN11 96.00 -0.62%    RMDEN13 96.40 1.47%    RMDEN15 95.00 0.05%    STBP 600.00 -0.17%    TETE 1,938.00 4.76%    TNB 13,500.00 -0.01%    TTK 816.00 0.38%    UNI 1,905.00 0%    ZPKO 2,600.00 -2%    

Супер диета: Намалете 5 килограми за 10 дена

Време: 09:26

Датум: август 1, 2017

Категорија: ДИЕТИ

Ако ви е неопходно експресно да изгубите неколку килограми, а сакате здраво да се храните ова е вистинската диета. Килограмите нема да ги вратите, ветуваат оние кои ја создале и таа нема да има лоши ефекти на психо-физичкото здравје.

Диетата трае 10 дена и ни ден повеќе. Она што е најдобро е што сами правите план на оброците и го прилагодувате на вашите желби и потреби.

Исто така, важно е додека сте на оваа диета да вежбате, затоа што без физичка активност нема да има резултат.

Јадете различно овошје, затоа што секое овошје содржи разни состојки кои на вашиот организам му се потребни за нормално да функционира. Истото важи и за зеленчукот, варен или динстан, некои видови на зеленчукот се добри антиоксиданси, други се добри поради влакната кои им помагаат на органите за варење, а некои поради витамините и минералите.

Некој зеленчук ќе ви помогне во битката со килограмите, некој ќе ви помогне да не се изгуби бојата на кожата и тенот, односно ќе ви го врати изгубениот сјај.

39189_36_630x0

Нека  доминира  морковот, зелената салата, доматот, јадете што пошарено. На вашето диетално мени може да се најде и супа од зеленчук. Што се однесува до овошјето, јадете го во големи количини, а за оваа диета најдобро овошје е папајата, јаболките, јагодите, грејпфутот и малините.

Овие  овошја не само што ќе ви помогнат во согорувањето на  килограмите, туку од нив ќе ги добиете и неопходните витамини. Исто така, наместо овошје и зеленчук, може да јадете и јогурт со природни мусли.

64263_shutterstock-128010659_630x0

За време на диетата ќе мора да заборавите на лебот, месото, сирењето, тестенините и благото. Тоа што зеленчукот и овошјето ќе ви помогнат да изгубите неколку килограми не значи дека смеете да јадете на секој час во неограничени количини.

Во еден ден мора да имате четири главни оброка – појадок, ручек, ужина и вечера. За секој оброк изедете по две шољи (2 dl) свеж зеленчук и една шоља овошје. Наместо супа можете да јадете мешана салата од  зеленчук. Зачинете ја со лимон, никако со преливи.

 64264_shutterstock-120117001_630x0

Пример на мени за еден ден:

Појадок: една шоља исецкано овошје, една шоља сок од домати и една чаша јогурт

Ручек: една шоља супа од зеленчук или чинија зелена салата, шоља исецкано овошје

Ужина: шоља исецкано овошје

Вечера: салата од зеленчук – краставица, морков, зелка, брокула, домат, зелена салата, шоља супа од зеленчук и шоља исецкано овошје

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Диета: 9 кг за 14 дена

  Диета: 9 кг за 14 дена

  Името на оваа диета ви кажува се, значи за 14 дена (зависно од вашиот вишок на килограми, тие што имаат поголем вишок на килограми слабеат…

 • Оваа диета ќе ја обожувате: Можете дури да јадете и слатки

  Оваа диета ќе ја обожувате: Можете дури да јадете и слатки

  Јаболкото го поттикнува метаболизмот и топењето на масните наслаги, а диетата со ова вкусно овошје е полна со витамини и може да ви помогне на…

 • Млечна диета за намалување на стомакот

  Млечна диета за намалување на стомакот

  Млечната диета е проверено ефикасна против опуштениот стомак. Во неа се препорачува две недели да се консумираат само млечни производи. Диетата не треба да се…

 • Брандова диета – за 1 седмица можете да загубите 5 кг

  Брандова диета – за 1 седмица можете да загубите 5 кг

  Оваа диета трае 2-3 седмици, а за 1 седмица можете да загубите во просек 5 кг, зависно од вишокот на килограми кој го поседувате. ПОЈАДОКОТ…

 • Лимон диета

  Лимон диета

  Иако во основата на лимон диетата, логично, се наoѓа лимонот, вистинскиот ефект на диетата се постигнува благодарениe на комбинацијата на лимонот и другите намирници (овошје,…

 • Диета со тестенини

  Диета со тестенини

  Според некои диета со тестенини звучи лудо, но воопшто не е така. Особено ако не ги преварувате тестенините и ги подготвите малку потврдо варени или…

 • Виолетова диета

  Виолетова диета

  Ако немате големи проблеми со линијата, но сепак, мора да се борите со целулитот, со задржување на течностите и со отежната циркулација, тогаш ви ја…

 • Диета со компири со која ќе намалите од 3 до 5 килорами

  Диета со компири со која ќе намалите од 3 до 5 килорами

  Компир диетата, како што покажува и самото име, го има компирот како главна состојка. Исто така вклучува и нискомаслен јогурт, а ако ги следите упатствата,…

 • Диета со дињи и лубеници

  Диета со дињи и лубеници

  Лубеницата и дињата не само што се вкусни, туку се и нискокалорични, а содржат и состојки, кои го поттикнуваат слабеењето. Со оваа диета за 2…

 • Диетата на НАСА

  Диетата на НАСА

  Оваа диета е составена во 70-те години и била наменета за астронаутите на НАСА. Целта е драстично да се намали телесната тежина и тоа 5-7…