Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Годишните резултати на Coca-Cola HBC ги надминаa очекувањата

Време: 16:53

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Производителот на безалкохолни пијалоци „Coca-Cola HBC“ забележа повисоки од очекувањата продажба и профит во минатата година, бидејќи подобрувањето на економските услови го поддржуваат обемот на продажбите и цените, соопштува „Ројтерс“.

Компанијата која продава пијалоци на „Coca-Cola“ во 28 земји – главно во Европа, изјави дека очекува подобрувањето да продолжи во текот на оваа година поради „дополнителниот економски раст и здравата инфлација“.

„Европа без Русија, излегува од дефлација до здравствените нивоа на инфлација, забрзувањето ќе ни даде можности за интелигентно поврзување на цените“, вели извршниот директор Зоран Богдановиќ за новинарите.

Во Русија тој очекува инфлацијата да остане на ниво меѓу 4% и 6%, а според него тоа ќе доведе до умерени цени, но ќе ни помогне на волуменот. Во Нигерија – уште еден голем пазар на компанијата, се очекува инфлацијата да остане околу 14-16%.

Сепак „Coca-Cola HBC“ прогнозира висок волумен на продажба на сопствениот бизнис, а Русија и Нигерија ќе се вратат кон раст на обемот.

Акциите на компанијата се зголемија за 3,8 отсто по вестите.

Во 2017-та година продажбата се зголеми за 4,9% на 6,5 милијарди евра.

Без девизните флуктуации продажбата расте со 5,9%, што е над среднорочната прогноза на компанијата за зголемување меѓу 4% и 5%.

Споредливата добивка пред камата и даноците се зголемила за 20% до 621 милиони евра, а по акција – со околу 27% до 1,23 евра, што е доста над прогнозите на аналитичарите.

Богдановиќ, кој ја презеде функцијата во декември, изјави дека има силни планови за производни иновации и комерцијална активност за 2018-та година.

Тој, сепак, одбива коментар на прашање за планот на „Coca-Cola“ да ги продаде африканските флаширани средства – процес кој почнал минатата година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Инвеститорите бараат поделеност на акциите на Nintendo

  Инвеститорите бараат поделеност на акциите на Nintendo

  Јапонската технолошка компанија „Nintendo“ се соочува со повици од страна на нејзините инвеститори да направи поделба на акциите и да ја прошири својата база од…

 • Alibaba и Tencent водат агресивна битка за сојузници во трговијата на мало

  Alibaba и Tencent водат агресивна битка за сојузници во трговијата на мало

  Кинеските технолошки гиганти „Alibaba Group Holding“ и „Tencent Holdings“ кои имаат вкупна пазарна вредност, еднаква на 1.000 милијарди долари, не запираат со серијата од инвестиции…

 • Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

  Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

  Водејќи се од својата долгорочна посветеност за промоција на вистинските општествени вредности, а во согласност со добро познатото мото на компанијата, “Повеќе за вас”, Вип…

 • „Кит Кет“ на „Нестле“ прогласена за најдобра чоколада во светот

  „Кит Кет“ на „Нестле“ прогласена за најдобра чоколада во светот

  Чоколадата „Кит Кет“ на светски познатиот бренд „Нестле“, е прогласена за најдобра во светот, според интернет анкетата во која учествуваа повеќе од 100.000 луѓе, наведува…

 • Објавен Конкурсот за стипендии на Семос Академија на тема „Звукот на градот“

  Објавен Конкурсот за стипендии на Семос Академија на тема „Звукот на градот“

  Семос Академија распиша Конкурс за доделување стипендии на тема „Звукот на градот“ за академската 2018/2019 година за образовните профили Графички дизајнер и Веб дизајнер. Конкурсот…

 • GE го продава бизнисот со расветни тела

  GE го продава бизнисот со расветни тела

  Американскиот индустриски гигант „General Electric – GE“ постигна договор за продажба на бизнисот со расветни тела во Европа, на Блискиот исток, како и Африка и…

 • Amazon ќе плати парична казна за 4.000 прекршувања на законот

  Amazon ќе плати парична казна за 4.000 прекршувања на законот

  Американската компанија за е-трговија „ Amazon.com“ ќе исплати 1,2 милиони долари за да стави крај на судскиот процес во кој е обвинета за речиси 4.000…

 • „Кока Кола“ прокнижи загуба од 2,76 милијарди долари

  „Кока Кола“ прокнижи загуба од 2,76 милијарди долари

  Американската компанија „Кока Кола“ соопшти дека во четвртиот квартал од минатата година остварила загуба од 2,76 милијарди долари, како резултат на зголемните даночни обврски. Во…

 • Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

  Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

  Германскиот осигурител „Allianz“ забележа пад на нето добивката од 22% за четвртиот квартал од 2017-та година поради даночната реформа во САД, слабиот долар, други еднократни…

 • Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

  Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

  Нема и ни четири недели, откако инвеститорот Џорџ Сорос силно ги критикуваше во рамките на економскиот форум во Давос технолошките компании „Facebook“ и „Google“, и…