Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Средба Бектеши-Бечај: Автопатот од Блаце до Скопје ќе ја зголеми трговската размена со Косово

Време: 16:33

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска оствари средба со министерот за иновации и претприемништво на Република Косово, Бесим Бечај.

Како што информираат од Министерството за економија, на средбата двајцата министри разговарале за економската соработка меѓу двете земји, трговската размена и соработката на полето на инвестициите, a биле изнесени и конкретни идеи и предлози кои би придонеле за зајакнување на соработката во корист на деловната заедница од двете држави.

„На колегата Бечај, кој го води ресорот иновации и претприемништво, му ги претставив мерките од Планот за економски раст на нашата Влада, кој ги дефинира главните политички приоритети за претстојниот период и со кој се очекува: зголемување на приватните инвестиции, зголемување на вработеноста, зголемување на ефикасноста, продуктивноста и конкурентноста на приватниот сектор, зголемување на извозот и регионалната економска соработка и подобрување на благосостојбата на граѓаните. За меѓусебната соработка со Косово, со мерките од Планот посебно очекуваме ефекти во делот на инвестиции и на регионалната соработка, што ќе биде од корист за двете земји“, изјавил министерот Бектеши по средбата.

Од прашањата што се од заеднички интерес од двете земји, Бектеши го информирал својот косовски колега за проектот за изградба на автопатот Скопје-Блаце, за кој на последната владина седница беше презентиран Акционен план со утврдени термини за реализација, а според проекциите, активностите на оваа делница долга 12 километри треба да почнат во 2019 година, а да бидат финализирани до крајот на 2022 година.

Бектеши додал дека билатералната трговска соработка со Косово минатата година била зголемена за 11,4%, а годинава 6% во однос на 2016.

Министерот за иновации и претприемништво на Република Косово, Бесим Бечај, изјавил дека економските односи со Македонија се одлични и ја поздравил определеноста на Владата на РМ за утврдување на времетраењето на изградбата на оваа делница. Според него, изградбата на автопатот од Приштина до Блаце од косовска страна, и од Блаце до Скопје од македонска страна, ќе придонесе за зголемување на трговската размена и протокот на луѓе и стоки меѓу двете земји.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Анѓушев: Има добар предлог за транспортерите на „Фени“

  Анѓушев: Има добар предлог за транспортерите на „Фени“

  Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, смета дека транспортерите на „Фени“ и закупецот на комбинатот, швајцарската компанија „Џи Сол“, ќе успеат да најдат заедничко решение…

 • Од светските резерви на злато 78% се сопственост на 20 земји

  Од светските резерви на злато 78% се сопственост на 20 земји

  20 земји имаат 78,23% од светските резерви на злато, а вкупно 33 земји имаат повеќе од 100 тони од овој благороден метал. Последните податоци од…

 • Извозот на Јапонија ја забележа најдолгата експанзија од пред 30 години

  Извозот на Јапонија ја забележа најдолгата експанзија од пред 30 години

  Извозот на Јапонија расте за 14-ти месец по ред, благодарение на сериозното раздвижување кај хибридните автомобили и полупроводниците, соопштува „Ројтерс“. Ова и помага на земјата…

 • Карпош ќе им помага на младите да изберат кој факултет ќе го запишат

  Карпош ќе им помага на младите да изберат кој факултет ќе го запишат

  Општина Карпош ќе биде една од четирите општини во кои ќе почне да се спроведува проектот за насочување на младите, популарен како Job Shadowing. По…

 • Пазар на труд: над 200 илјади невработени и скоро 9 илјади слободни позиции

  Пазар на труд: над 200 илјади невработени и скоро 9 илјади слободни позиции

  Компаниите се жалат дека не можат да најдат квалификуван кадар, невработените дека не можат да најдат соодветна позиција. Ова е акутниот проблем на македонскиот пазар…

 • Биткоинот над 11.000 долари за прв пат од јануари

  Биткоинот над 11.000 долари за прв пат од јануари

  Биткоинот го мина нивото од 11.000 долари за прв пат од јануари, а цената на криптовалутата продолжува благо да се зголемува по сериозните падови од…

 • Од полноќ цената на горивата се намалува за 2,5 денари по литар

  Од полноќ цената на горивата се намалува за 2,5 денари по литар

  Цената на горивата од ноќeска на полноќ се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши…

 • Најавен е нов закон за буџети до крајот на годинава

  Најавен е нов закон за буџети до крајот на годинава

  Нов ревидиран закон за буџети до крајот на годинава, со кој буџетите ќе се планираат во среднорочна рамка и ќе се создадат услови за воведување…

 • Централен регистар: Прием на годишни сметки и извештаи ќе се врши и в сабота

  Централен регистар: Прием на годишни сметки и извештаи ќе се врши и в сабота

  Централниот регистар на Република Македонија ги известува сите обврзници за поднесување годишни сметки дека прием на годишни сметки и финансиски извештаи за минатата година ќе…

 • Транспортерите за „Фени“ го блокираа патот Прилеп – Градско, бараат исплата на долговите

  Транспортерите за „Фени“ го блокираа патот Прилеп – Градско, бараат исплата на долговите

  Транспортерите ангажирани од „Нова логистик“ кои вршеле превоз за потребните на „Фени“ со камиони два часа го блокираа патот Градско – Прилеп, кај мотелот „Дреново“.…