Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Британските работници со највисок раст на платите од 2008-ма

Време: 15:54

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Британските работници ќе добијат најголем пораст на платите од 2008-ма година благодарение на зголемување на стапките за пониско платените работни места, станува јасно од истражувањето на Англиската централна банка, цитирано од „Ројтерс“. Сепак, ова ќе создаде дополнителни тензии околу стапката на инфлација во земјата.

Во минатата недела централната банка даде сигнал на пазарите дека каматните стапки ќе бидат зголемени побрзо и со повеќе отколку што се очекуваше претходно.

Растот на платите во Велика Британија беше исчезнат по финансиската криза. Но со најниски нивоа на невработеност од 1975-та година и со емигрантите од Европската унија, кои најверојатно ќе се намалат по „Brexit“, платите започнаа да се зголемуваат.

Компаниите планираат просечно зголемување од 3,1% – највисокиот раст од 2008-ма година во споредба со 2,6% во текот на минатата година, се вели уште во студијата на централната банка.

Најголеми зголемувања се планирани во услужниот сектор, каде најголем број луѓе добиваат плати блиски до минималната.

Минималната плата во Велика Британија за вработените над 25 години ќе се зголеми за 4,4% во април до 7,83 фунти (10,85 долари на час), додека платите за младите под оваа возраст ќе се зголемат со над 5%.

Повисоко платените вработени сепак едвај ќе добијат зголемување на платите, бидејќи бизнисот се обидува да го ограничи растот на платите на менаџерскиот персонал до 1-2%, за да ги задржат релативно ниските вкупни трошоци за работна сила.

Од извештајот на централната банка станува јасно уште дека бизнисот чувствува притисок од повисоките задолжителни пензиски придонеси, зголемената инфлација, недостатокот на странски работници и тешкотиите при регрутирање и задржување на персоналот.

Инфлацијата во Велика Британија ги достигна највисоките нивоа од пред пет години, на крајот од 2017-та година, откако фунтата започна да поевтинува по гласањето за „Brexit“ што пак значеше поскапување на увозната стока во земјата.

Според истражувањето на „Ројтерс“ повеќето економисти очекуваат Англиската централна банка да ја зголеми каматната стапка со четвртина процентен поен во мај до 0,75%. Финансиските пазари се поставени за уште еден пораст пред крајот на 2018-та година.

Минатата недела од банката прогнозираа дека годишниот раст на платите ќе достигне 3% до крајот на годината. За споредба, во ноември зголемувањето изнесуваше 2,5% годишно.

Економијата на Велика Британија се забавува нагло во јануари, откако индексот на менаџерите на договорите (PMI) во услужниот сектор се намалуваат до 16-месечен минимум од 53 поени.

Според аналитичарите постои веројатност да се зголеми јазот меѓу британската економија, која е во очекување на „Brexit“, и другите земји кои имаат корист од глобалниот раст. Во комбинација со послабите од очекуваните податоците од минатата недела за производствениот и градежниот сектор се резултатите за активноста во услужниот сектор покажуваат дека шестата најголема економија во светот расте со побавно темпо по одржа гласање за „Brexit“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Анѓушев: Има добар предлог за транспортерите на „Фени“

  Анѓушев: Има добар предлог за транспортерите на „Фени“

  Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, смета дека транспортерите на „Фени“ и закупецот на комбинатот, швајцарската компанија „Џи Сол“, ќе успеат да најдат заедничко решение…

 • Од светските резерви на злато 78% се сопственост на 20 земји

  Од светските резерви на злато 78% се сопственост на 20 земји

  20 земји имаат 78,23% од светските резерви на злато, а вкупно 33 земји имаат повеќе од 100 тони од овој благороден метал. Последните податоци од…

 • Извозот на Јапонија ја забележа најдолгата експанзија од пред 30 години

  Извозот на Јапонија ја забележа најдолгата експанзија од пред 30 години

  Извозот на Јапонија расте за 14-ти месец по ред, благодарение на сериозното раздвижување кај хибридните автомобили и полупроводниците, соопштува „Ројтерс“. Ова и помага на земјата…

 • Карпош ќе им помага на младите да изберат кој факултет ќе го запишат

  Карпош ќе им помага на младите да изберат кој факултет ќе го запишат

  Општина Карпош ќе биде една од четирите општини во кои ќе почне да се спроведува проектот за насочување на младите, популарен како Job Shadowing. По…

 • Пазар на труд: над 200 илјади невработени и скоро 9 илјади слободни позиции

  Пазар на труд: над 200 илјади невработени и скоро 9 илјади слободни позиции

  Компаниите се жалат дека не можат да најдат квалификуван кадар, невработените дека не можат да најдат соодветна позиција. Ова е акутниот проблем на македонскиот пазар…

 • Биткоинот над 11.000 долари за прв пат од јануари

  Биткоинот над 11.000 долари за прв пат од јануари

  Биткоинот го мина нивото од 11.000 долари за прв пат од јануари, а цената на криптовалутата продолжува благо да се зголемува по сериозните падови од…

 • Од полноќ цената на горивата се намалува за 2,5 денари по литар

  Од полноќ цената на горивата се намалува за 2,5 денари по литар

  Цената на горивата од ноќeска на полноќ се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши…

 • Најавен е нов закон за буџети до крајот на годинава

  Најавен е нов закон за буџети до крајот на годинава

  Нов ревидиран закон за буџети до крајот на годинава, со кој буџетите ќе се планираат во среднорочна рамка и ќе се создадат услови за воведување…

 • Централен регистар: Прием на годишни сметки и извештаи ќе се врши и в сабота

  Централен регистар: Прием на годишни сметки и извештаи ќе се врши и в сабота

  Централниот регистар на Република Македонија ги известува сите обврзници за поднесување годишни сметки дека прием на годишни сметки и финансиски извештаи за минатата година ќе…

 • Транспортерите за „Фени“ го блокираа патот Прилеп – Градско, бараат исплата на долговите

  Транспортерите за „Фени“ го блокираа патот Прилеп – Градско, бараат исплата на долговите

  Транспортерите ангажирани од „Нова логистик“ кои вршеле превоз за потребните на „Фени“ со камиони два часа го блокираа патот Градско – Прилеп, кај мотелот „Дреново“.…