Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

BMW X4 зa 2019-та (фото+видео)

Време: 15:03

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Компанијата „BMW“ официјално ја претстави втората генерација на кросоверот „X4“. Премиерата на моделот пред публика ќе се одржи за време на автомобилскиот саем во Женева во март.

Теренец модел е поголем од својот претходник и тоа значително. Должината е зголемена за 81 мм и достигнува 4752 мм, а широчината е поголема со 37 мм и веќе е 1918 мм. Растојанието помеѓу двете оски е 2864 мм, што е за 37 мм повеќе од онаа на првата генерација на моделот.

Стандардниот волумен на багажникот на „BMW X4“ веќе е 525 литри, а при навалување на задните седишта тој се зголемува до 1430 литри. Кај претходната генерација на кросоверот овие димензии беа соодветно 500 и 1400 литри.

Во конструкцијата на новиот модел е користен повеќе алуминиум, а исто така и челик. Ова овозможува не само зголемување на цврстината, но и намалување на телесната тежина. Разликата во споредба со претходникот достигнува 50 кг. во зависност од модификацијата.

По смената на генерациите се подобрени и аеродинамичките индикатори на „X4“. Благодарение на употребата на активни елементи во решетката на ладилникот, коефициентот на влечење е намален за 10% и сега е 0,30. Во исто време тежиштето е пониско отколку кај новиот „X3“.

Во палетата модификации на „BMW X4“ ќе има две „надуени“ верзии „M Performance“ – „M40i“ и „M40d“. Првата ќе излезе во август, а ќе добие 3,0-литарски бензински турбомотор со 360 КС и 500 Нм вртежен момент. Кај неа забрзувањето од 0 до 100 км/ч ќе трае 4,8 секунди.

Модификацијата „M40d“ ќе добие 3,0-литарски дизел со 6 цилиндри, кој ќе развива 326 КС и 680 Нм. Забрзувањето од 0 до 100 км/ч кај него трае 4,9 секунди. Максималната брзина на двете „надуени“ верзии е ограничена по електронски пат на 250 км/ч.

Овие два автомобила ќе се разликуваат од останатите по подесувањата на суспензијата, на издувниот систем, на сопирачките, како и од страните. За двете спортски верзии е предвиден и заден „M“-диференцијал.

Во палетата мотори на втората генерација на „BMW X4“ влегуваат уште два бензински тубомотори со 4 цилиндри и зафатнина од 2,0 литри. Тие развиваат 184 и 252 КС. Има и два 2,0-литарски дизел мотори – 190 и 231 КС, како и 3.0-литарски дизел со 265 КС. Сите модификации се обновени со систем за погон на сите четири тркала „xDrive“ и со 8-степен автоматски менувач.

Во опременоста на возилото влегуваат „LED“ фарови, проекциски дисплеј, мултимедијален систем со 10,25-инчен екран на допир и управување со гестови, адаптивен круз-контрол, систем за кружен надзор со камери, безкабелен полнач за паметни телефони, три зонска климатизација, панорамски покрив, вентилација на седиштата, како и вграден систем „Microsoft Office 365“, која овозможува добивање на електронска пошта и нанесување на промени во календарот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Претставен е и вториот од најавените 3 сродни модели на групацијата „PSA“ – „Opel Combo Life“, кој ја дели механичката платформа со „Citroen Berlingo“ зa…

 • Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Досега „Citroen Berlingo“ често беше достапен автомобил, користен претежно за превоз на стока со помали димензии и тежина. Третата генерација на моделот, сепак, ќе ја…

 • Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Чешката автомобилска компанија откри детали за луксузната верзија на нејзиниот кросовер „Skoda Kodiaq“. Таа ќе се нарекува „Laurin & Klement“, во чест на основачите на…

 • Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Минатата година 155 луѓе го загубиле животот во сообраќајни незгоди по патиштата низ земјата. Од нив 150 лица загинале во 3.918 сообраќајки предизвикани од грешка…

 • Audi планира SUV кабриолет?

  Audi планира SUV кабриолет?

  Германскиот производител „Audi“ изгледа има во план да изработи „SUV“ автомобил во кабриолет верзија. Списанието „Autoguide“ објави скици од патентот на „Audi“ на кои се…

 • Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Корејската компанија „Kia“ ги објави официјалните фотографии од новата генерација на „Ceed“ – хечбекот има нов дизајн, а исчезна и апострофот кој стоеше пред последната…

 • Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Националното жири при изборот ‘Автомобил на годината во Македонија’ одлучи да оваа 2018 година титулата ја додели на комплетно новиот Dacia DUSTER. Националното Жири се…

 • Italdesign ќе пушти кабриолет за 1,5 милиони евра

  Italdesign ќе пушти кабриолет за 1,5 милиони евра

  Дизајнерската работилница „Italdesign“ делумно го покажа својот нов модел – кабриолет верзијата на суперавтомобилот „Zerouno“. Премиерата на возилото ќе биде во Женевскиот саем во март.…

 • Новиот Audi A7 Sportback – Динамика во најубава форма(фото)

  Новиот Audi A7 Sportback – Динамика во најубава форма(фото)

  Новиот Audi A7 Sportback претставува нов стил на Гран Турер кој нуди систематска дигитализација, динамично возење и просторен концепт. Големото купе со четири врати е…

 • Електричната Opel Corsa ќе биде подготвена во 2020-та

  Електричната Opel Corsa ќе биде подготвена во 2020-та

  Следната генерација на компактната „Opel Corsa“ ќе има целосно електрична верзија. Ова е објавено од страна на прес-службата на германскиот производител. Новата „Corsa“, која се…