Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Uber ја зголемува својата годишна загуба за дури 61%

Време: 13:57

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Компанијата за споделено патување „Uber Technologies“ ги објави резултатите за четвртото фискално тримесечје, кои покажуваат дека нејзината загуба скокнала со цели 61% во 2017-та година.

Таа загубила 4,5 милијарди долари во минатата година, откако во 2016-та година загуби 2,8 милијарди долари, покажуваат податоците на „The Information“, потврдени од „CNBC“.

Според „Bloomberg“, компанијата имаше „болна“ 2017-та година, но нејзиниот бизнис расте. И покрај турбулентните 12 месеци, приходите од продажба достигнаа 7,5 милијарди долари.

А сепак во четвртиот квартал, што е првиот целосен пресметковен период под управа на Дара Косровшахи како извршен директор, загубата на „Uber“ се намалила до 1,1 милијарди долари од 1,46 милијарди долари во третото тримесечје.

Приходите во овој период се зголемија за околу 14 отсто на 11,1 милијарди долари од 9 милијарди долари годишно од пред една година.

„Uber“ ја заврши годината со околу 6 милијарди долари во готовина. Тоа е 13% помалку од претходната година, според „Bloomberg“.

„Uber“ не е обврзана да ги објавува финансиските резултати јавно, но во последните месеци почна да открива дел од податоците.

Истовремено „Uber“ е на пат да собере над 14 милијарди долари во рамките на новата рунда на финансирање, а минатиот месец е завршена зделката со „SoftBank Group“, во рамките на која јапонскиот конгломерат, заедно со другите инвеститори, стекнале околу 17,5% удел од компанија.

Минатата недела компанијата соопшти дека ќе плати 245 милиони долари со акции на „Waymo“, единицата за самоуправувачки автомобили на „Alphabet“ за да заврши судскиот спор со него во врска со обвинението за кражба на деловни тајни. Ова ќе му овозможи на главниот извршен директор Дара Косровшахи да остави еден од непријатните прашања во историјата на компанијата во минатото.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Инвеститорите бараат поделеност на акциите на Nintendo

  Инвеститорите бараат поделеност на акциите на Nintendo

  Јапонската технолошка компанија „Nintendo“ се соочува со повици од страна на нејзините инвеститори да направи поделба на акциите и да ја прошири својата база од…

 • Alibaba и Tencent водат агресивна битка за сојузници во трговијата на мало

  Alibaba и Tencent водат агресивна битка за сојузници во трговијата на мало

  Кинеските технолошки гиганти „Alibaba Group Holding“ и „Tencent Holdings“ кои имаат вкупна пазарна вредност, еднаква на 1.000 милијарди долари, не запираат со серијата од инвестиции…

 • Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

  Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

  Водејќи се од својата долгорочна посветеност за промоција на вистинските општествени вредности, а во согласност со добро познатото мото на компанијата, “Повеќе за вас”, Вип…

 • „Кит Кет“ на „Нестле“ прогласена за најдобра чоколада во светот

  „Кит Кет“ на „Нестле“ прогласена за најдобра чоколада во светот

  Чоколадата „Кит Кет“ на светски познатиот бренд „Нестле“, е прогласена за најдобра во светот, според интернет анкетата во која учествуваа повеќе од 100.000 луѓе, наведува…

 • Објавен Конкурсот за стипендии на Семос Академија на тема „Звукот на градот“

  Објавен Конкурсот за стипендии на Семос Академија на тема „Звукот на градот“

  Семос Академија распиша Конкурс за доделување стипендии на тема „Звукот на градот“ за академската 2018/2019 година за образовните профили Графички дизајнер и Веб дизајнер. Конкурсот…

 • GE го продава бизнисот со расветни тела

  GE го продава бизнисот со расветни тела

  Американскиот индустриски гигант „General Electric – GE“ постигна договор за продажба на бизнисот со расветни тела во Европа, на Блискиот исток, како и Африка и…

 • Amazon ќе плати парична казна за 4.000 прекршувања на законот

  Amazon ќе плати парична казна за 4.000 прекршувања на законот

  Американската компанија за е-трговија „ Amazon.com“ ќе исплати 1,2 милиони долари за да стави крај на судскиот процес во кој е обвинета за речиси 4.000…

 • „Кока Кола“ прокнижи загуба од 2,76 милијарди долари

  „Кока Кола“ прокнижи загуба од 2,76 милијарди долари

  Американската компанија „Кока Кола“ соопшти дека во четвртиот квартал од минатата година остварила загуба од 2,76 милијарди долари, како резултат на зголемните даночни обврски. Во…

 • Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

  Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

  Германскиот осигурител „Allianz“ забележа пад на нето добивката од 22% за четвртиот квартал од 2017-та година поради даночната реформа во САД, слабиот долар, други еднократни…

 • Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

  Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

  Нема и ни четири недели, откако инвеститорот Џорџ Сорос силно ги критикуваше во рамките на економскиот форум во Давос технолошките компании „Facebook“ и „Google“, и…