Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    

Вино: големо производство, мала потрошувачка

Време: 13:30

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Македонија е голем производител а мал потрошувач на вино. Оваа индустриската гранка остварува солиден девизен прилив. Во меѓувреме се подготвуваат измени на законот за вино со кои тоа треба да биде прогласено за стратешки производ.

Најголем дел од виното и натаму завршува како наливно

Македонија има 62 регистрирани винарии, последните години бројката има тенденција на намалување откако неколку ги загубија лиценците за работа поради ненавремено намирување на обврските кон лозарите.

Голем дел од производството и натаму завршува како наливно вино (369.339 hl), додека помал дел е флаширано (265.683 hl). 18.671 hl се жестоки пијалоци произведени од грозје и од преработка на вино.

Лани било извезено вино во вкупна вредност од 43.8 милиони евра, а увозот „тежел“ 600 илјади евра. 48% од извозот на вино во шишиња завршува во земјите од Западен Балкан, 41% од Европската Унија, а останатите 11% на трети пазари.

Во земјава има 87.9 милиони пенушки винова лоза насадени на површина од 23.703 ha. Во домашни услови биле произведени 50.666 тони грозје 74 илјади hl вино.

Ова го покажуваат податоците на Државната статистика за 2017-та

Македонецот годишно пие 2.4 литри вино и 1 литар ракија

Статистичарите пресметале и дека секој полнолетен македонски граѓанин годишно пие само 2.4 литри вино и 1.0 литар ракија.

Податоците на Светската здравствена организација (СЗО) покажуваат дека во земјава се пијат по 2.3 литри и 0.57 литри жестоки пијалаци.

Институтот за вино од Калифорнија, пак, тврди дека во земјава се пијат по дури 42 литри вино.

Разликата во податоците се должи на методологијата, ДЗС не ги зема предвид домашното вино и ракија, Институтот за вино и СЗО се повикуваат на анкети.

Се „крчкаат“ измени на законот за вино

Во собраниска процедура се измени на Законот за вино кои предвидуваат  и земјоделство и рурален развој кои се во собраниска процедура. Со нив виното треба да добие стратешко значење на прехранбен производ, а треба да се воспостави и систем на планирање и управување со производниот потенцијал и организирање на пазарот на винското грозје наменето за откуп и производство на вино.

„Со постојната формулацијата на предметот на уредување на Законот за виното, винското грозје не е дефинирано како земјоделско – прехранбен производ од стратешко значење и не е прецизирано управувањето и планирањето со производството, прометот и откупот на винското грозје за преработка и производство. Имено пазарот на понудата и побарувачката на винско грозје за производство на вино често се нарушени со појави на вишок количини на винско грозје за откуп неблаговремено објавување на откупните цени, диктирање на ниски откупни цени на винското грозје, неправилности во мерењето на шеќерноста при откупот на винското грозје и ненавремена исплата на откупените количини на винско грозје, поради што нужна е регулација односно измена на Законот за виното“ се наведува во образложението на предлог – законските измени.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Македонија бара дозвола да извезува свинско месо во ЕУ

  Македонија бара дозвола да извезува свинско месо во ЕУ

  Агенцијата за храна и ветеринарство почна со спроведување активности за добивање дозвола за извоз на свежо свинско месо на европскиот пазар. Во согласност со акциониот…

 • ММФ предупреди за „прегревање“ на турската економија

  ММФ предупреди за „прегревање“ на турската економија

  Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во Турција предупреди за можна опасност од „прегревање“ на турската економија поради брзото нејзино обновување. Според ММФ, земјата, исто…

 • По откажувањето на ,,Трансмет”, РЕК Битола распиша нов тендер за ископ на јаловина

  По откажувањето на ,,Трансмет”, РЕК Битола распиша нов тендер за ископ на јаловина

  По откажувањето на ,,Трансмет” од договорот за ископ на јаглен во РЕК Битола, распишан е нов тендер за избор на фирма за ископ и транспорт…

 • 18,7 проценти повеќе патници на македонските аеродроми во првиот месец од годинава

  18,7 проценти повеќе патници на македонските аеродроми во првиот месец од годинава

  Бројот на превезени патници на двата аеродроми во Република Македонија во континуитет бележи раст, информираат од министерството за транспорт и врски. Според објавените податоци, во…

 • Зголемен бројот на нови државни и општински огласи за привремени вработувања

  Зголемен бројот на нови државни и општински огласи за привремени вработувања

  Генералниот секретаријат на Владата на „Бирото за јавни набавки“ вчера објави нов оглас за ангажирање Агенција за привремени вработувања. Станува збор за сума од 10…

 • Хелсиншки: Регистриран голем број на повреди на економските и социјалните права на граѓаните

  Хелсиншки: Регистриран голем број на повреди на економските и социјалните права на граѓаните

  Во земјава се регистрирани голем број на повреди на економските и социјалните права на граѓаните, што се должи на се поголемата сиромаштија во земјата, високиот…

 • Македонија е меѓу просечните земји во ЕУ според бројот на вработени во културниот сектор

  Македонија е меѓу просечните земји во ЕУ според бројот на вработени во културниот сектор

  Според податоците на „Еуростат“, Република Македонија како земја претендент за членство во ЕУ, се најде во рангирањето за вработените во културниот сектор. Нашата земја во…

 • Започна пријавувањето за престижните награди на “Sarajevo Business Bridge Awards 2018”

  Започна пријавувањето за престижните награди на “Sarajevo Business Bridge Awards 2018”

  Сараево Бизнис Форум (СБФ), водечката конференција за инвестиции во Југоисточна Европа, на 25 април ќе ги додели престижните признанија “Sarajevo Business Bridge Awards” на компаниите и…

 • Просечната плата во регионот највисока во Словенија и Хрватска, најниска во Македонија и БиХ

  Просечната плата во регионот највисока во Словенија и Хрватска, најниска во Македонија и БиХ

  Според последните официјални статистички податоци, највисоките просечни плати во регионот се во Словенија и Хрватска, а најниските во Македонија и БиХ. Според последните официјални статистички…

 • Министерот кој се обиде да го забрани биткоинот беше пронајден мртов

  Министерот кој се обиде да го забрани биткоинот беше пронајден мртов

  Јужнокорејскиот владин министер, Јунг Ки-Џон (52), кој работел на програма за регулирање на криптовалутите, беше пронајден мртов. Медиумите известуваат дека наводно тоа е срцев удар.…