Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    

Природен еликсир: Витаминска бомба која лекува анeмија и ја поправа крвната слика

Време: 12:50

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Направете го веднаш, освен што е здрав, многу е и вкусен…

Намалувањето на хемоглобинот во крвта, независно од бројот на црвени крвни зрнца, го намалува капацитетот на крвта да пренесува кислород.

Тоа може да доведе до анемија. Во народната медицина постојат повеќе рецепти за зголемување на хемоглобинот во крвта. Оваа витаминска бомба и лековит еликсир е исклучително добар и проверен лек за зголемувањето на хемоглобинот, зголемување на нивото на крвни зрнца и подобрување на општата крвна слика.

Направете го веднаш, освен што е супер здрав, тој е и вкусен. За подготовка на овој напиток ви е потребно:

– 200 мл мед

– 200 гр ореви

– 200 гр суво грозје

– 200 мл сок од моркови

– 200 мл сок од цвекло

– 2 лимони

Подготовка: Измијте ги лимоните, исечете ги на половина и извадете ги семките. Сомелете ги заедно со кората (ако се прскани отстранете ја кората) и ставете ги во поголема стаклена тегла. Во смесата со мелен лимон додадете го медот и цедените сокови од морков и цвекло.

Промешајте. Потоа во оваа смеса додадете ги и ситно исецканите или мелени ореви и сувото грозје. И повторно се промешајте. Ќе добиете околу 1 килограм вкусна и многу лековита смеса. Чувајте ја во стаклена тегла во фрижидер.

Начин на употреба:

Земајте од сесата по три пати на ден по 1 супена лажица пред секој оброк. Нема несакани дејства, освен зголемување на енергијата. По една или две недели консумација проверете ја крвната слика и пријатно ќе се изненадите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Научниците од Харвард одлучни – Ова е најдобрата исхрана

  Научниците од Харвард одлучни – Ова е најдобрата исхрана

  Ако сакате да ослабите многу поважно е што јадете отколку колку вежбате. Научниците велат дека најдобрата исхрана е онаа со најмалку јаглени хидрати. Имено, научниците…

 • Чај за слабеење од три состојки: Првите позитивни резултати очекувајте ги по 24 часа

  Чај за слабеење од три состојки: Првите позитивни резултати очекувајте ги по 24 часа

  Благодарение на комбинацијата од делотворни состојки, овој напиток дава јасно видливи резултати веќе за седум дена. Вашиот струк ќе биде потенок и до 8 сантиметри.…

 • Коктел за најдобар почеток на денот

  Коктел за најдобар почеток на денот

  Со овој напиток богат со различни нутриенти ќе го започнете денот на моќен начин. Освен што делуваат антивоспалително, куркумата и биберот во комбинација го активираат…

 • Солта помага против инфекциите

  Солта помага против инфекциите

  Солта, озлогласена по своето влијание врз здравјето, помага во борбата против инфекциите, покажа новото истражување, чии резултати се објавени во списанието Cell Metabolism. Внесувањето повеќе…

 • Колку лук дневно треба да јадете за да ја спречите појавата на опасни тумори

  Колку лук дневно треба да јадете за да ја спречите појавата на опасни тумори

  Докажано е дека белиот лук претставува неверојатна превенција од ракот и ширењето на тумори, а еве и колку лук е потребно да јадете за неговото…

 • Најдобриот сојузник во диетите кој воедно го чува и вашето здравје

  Најдобриот сојузник во диетите кој воедно го чува и вашето здравје

  Јогуртот содржи протеини кои ја зголемуваат силата и калциум кој ги зајакнува коските. Чашка јогурт дневно ве држи подалеку од докторите, но тој има и…

 • По напорниот тренинг вратете си ја енергијата со овој вкусен домашен детокс шејк

  По напорниот тренинг вратете си ја енергијата со овој вкусен домашен детокс шејк

  Направете го овој моќен напиток и ослободете се од токисните… Прочитајте како да направите детокс напиток на база на бадемово млеко кој лесно се вари…

 • Намирници кои треба да ги избегнувате за појадок

  Намирници кои треба да ги избегнувате за појадок

  Дали сте знаеле дека постојат неколку лоши оброци за појадок кои можат повеќе да ви наштетат отколку да ви бидат од корист? Обидете се следните…

 • Како да го намалите обемот на половината за само 7 дена?

  Како да го намалите обемот на половината за само 7 дена?

  Погледнeте го овој вкусен и здрав трик кој ќе ви помогне да се ослободите од мастите… Ако сакате да изгледате совршено и да ги согорите…

 • Анемични сте и постојано уморни: Пробајте ја оваа витаминска бомба

  Анемични сте и постојано уморни: Пробајте ја оваа витаминска бомба

  Чувствувате константен замор и колку и да спиете на вас никогаш не ви е доволно тоа. Обезбедете ги овие хранливи состојки и започнете го денот…