Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Wall Street: Берзата расте трет ден, инветиторите се внимателни

Време: 11:49

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Нa „Wall Street“ вчера индексите пораснаа трет ден по ред, но главно се тргуваше внимателно, затоа што се чекаат податоците за инфлацијата во САД, кои би можеле значително да влијаат на пазарот.

„Dow Jones“ порасна за 0,16 %, нa 24.640 бодови, додека „S&P 500“ забележа раст за 0,26 %, нa 2.662 поени, a „Nasdaq“ индексот порасна за 0,45 %, на 7.013 бодови.

На најголемата светска берза цените на акциите пораснаа трет ден по ред, со што продолжи опоравувањето од минатонеделниот остар пад, најголем во последниве две години.

Вчера раст на цените беше забележан во девет од 11-те најважни сектори на „S&P 500“ индексот, при што предводеше оној за недвижнини со раст од 0,5 %. Меѓу најголемите добитници беа и неколку акции на технолошките гиганти, како што се „Amazon.com“ и „Apple“.

Во последните три дена индексот „S&P 500“ забележа раст од 3,2 %, но и натаму е во минус од 7,3 % во однос на своето рекордно ниво достигнато на 26-ти јануари.

Инвеститорите вчера беа внимателни затоа што пазарите се уште не се стабилизирани и затоа што денеска ќе бидат објавени податоците за инфлацијата и малопродажбата во САД.

Аналитичарите велат дека податоците ќе бидат клучни за краткорочното движење на пазарот, со оглед дека на почетокот на февруари податоците за силниот раст на вработеноста и платите предизвикаа остар пад на цената на акциите, токму поради стравот дека зголемувањето на потрошувачката ќе ја подигне инфлацијата, а го најави ФЕД со забрзување на темпото за зголемување на каматите.

Роб Хејворт, стратег во фондот „U.S. Bank Wealth Management“, вели дека растот на цените на акциите три дена поред имаат добар знак, но дека е прерано да се каже дали пазарот се стабилизирал.

„Мислам дека барем уште неколку денови може да се очекува нестабилно тргување, додека пазарот не го сфати она што навистина се случува“, вели Хејворт.

Поддршка на пазарите нуди и зајакнувањето на најголемите светски економиј, добрите бизнис резулати на компаниите и неодамна воведената даночна реформа во САД, со која се намалени даноците за компаниите.

Од друга страна, дел од аналитичарите сметаат дека пазарите по повеќегодишниот силен раст и постојаното достигнување на рекордни нивоа е преценето, со оглед на плановите на централните банки во светот дека оваа година ќе го укинат поттикнувањето на монетарните мерки кои со години со ниска цена го поддржуваа растот на акциите.

За внимателноста на инвеститорите укажува и обемот на тргување. На американските берзи сопствениците замениле 6,4 милијарди акиции, додека просечниот дневен обем во последните 20 дена изнесуваше 8,4 милијарди.

А на европските берзи цените на акциите вчера забележаа пад. Лондонскиот индекс „FTSE“ падна за 0,13 %, на 7.168 поени, додека франкфуртски „DAX“ се намали за 0,70 %, на 12.196 бода, a париски „CAC“ оствари пад од 0,60 %, на 5.109 поени.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Анѓушев: Има добар предлог за транспортерите на „Фени“

  Анѓушев: Има добар предлог за транспортерите на „Фени“

  Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, смета дека транспортерите на „Фени“ и закупецот на комбинатот, швајцарската компанија „Џи Сол“, ќе успеат да најдат заедничко решение…

 • Од светските резерви на злато 78% се сопственост на 20 земји

  Од светските резерви на злато 78% се сопственост на 20 земји

  20 земји имаат 78,23% од светските резерви на злато, а вкупно 33 земји имаат повеќе од 100 тони од овој благороден метал. Последните податоци од…

 • Извозот на Јапонија ја забележа најдолгата експанзија од пред 30 години

  Извозот на Јапонија ја забележа најдолгата експанзија од пред 30 години

  Извозот на Јапонија расте за 14-ти месец по ред, благодарение на сериозното раздвижување кај хибридните автомобили и полупроводниците, соопштува „Ројтерс“. Ова и помага на земјата…

 • Карпош ќе им помага на младите да изберат кој факултет ќе го запишат

  Карпош ќе им помага на младите да изберат кој факултет ќе го запишат

  Општина Карпош ќе биде една од четирите општини во кои ќе почне да се спроведува проектот за насочување на младите, популарен како Job Shadowing. По…

 • Пазар на труд: над 200 илјади невработени и скоро 9 илјади слободни позиции

  Пазар на труд: над 200 илјади невработени и скоро 9 илјади слободни позиции

  Компаниите се жалат дека не можат да најдат квалификуван кадар, невработените дека не можат да најдат соодветна позиција. Ова е акутниот проблем на македонскиот пазар…

 • Биткоинот над 11.000 долари за прв пат од јануари

  Биткоинот над 11.000 долари за прв пат од јануари

  Биткоинот го мина нивото од 11.000 долари за прв пат од јануари, а цената на криптовалутата продолжува благо да се зголемува по сериозните падови од…

 • Од полноќ цената на горивата се намалува за 2,5 денари по литар

  Од полноќ цената на горивата се намалува за 2,5 денари по литар

  Цената на горивата од ноќeска на полноќ се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши…

 • Најавен е нов закон за буџети до крајот на годинава

  Најавен е нов закон за буџети до крајот на годинава

  Нов ревидиран закон за буџети до крајот на годинава, со кој буџетите ќе се планираат во среднорочна рамка и ќе се создадат услови за воведување…

 • Централен регистар: Прием на годишни сметки и извештаи ќе се врши и в сабота

  Централен регистар: Прием на годишни сметки и извештаи ќе се врши и в сабота

  Централниот регистар на Република Македонија ги известува сите обврзници за поднесување годишни сметки дека прием на годишни сметки и финансиски извештаи за минатата година ќе…

 • Транспортерите за „Фени“ го блокираа патот Прилеп – Градско, бараат исплата на долговите

  Транспортерите за „Фени“ го блокираа патот Прилеп – Градско, бараат исплата на долговите

  Транспортерите ангажирани од „Нова логистик“ кои вршеле превоз за потребните на „Фени“ со камиони два часа го блокираа патот Градско – Прилеп, кај мотелот „Дреново“.…