Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    

Сондата на НАСА од 1 милијарда долари направи прекрасни слики од џиновската планета Јупитер(фото)

Време: 12:31

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Додека повеќето работници на НАСА пиеле кафе во средата изутрина, вселенското летало “Juno” помина над врвовите на Јупитер со околу 130.000 милји на час.

Мисијата од 1 милијарда долари го испрати “Juno” да ја заобиколува планетата еднаш на секои 53,5 дена.

Вселенското летало го направи своето единаесетто блиско поминување во 9:36 часот на 7 февруари, правејки неколку прекрасни фотографии од џиновскиот Јупитер.

Новите слики откриваат гигантски бури и невообичаено светли, како и пернични облаци, меѓу другите карактеристики.

Еве некои од најубавите нови слики што ги видевме од последнато орбитирање на “Juno”.

Илустрација на вселенското летало “Juno” на НАСА што лета над облаците на Јупитер

Патувањето на “Juno” започна со неговото лансирање на 5 август 2011 година. Потребни беа скоро пет години за да се достигне орбитата околу Јупитер.

Радиоактивните полиња околу Јупитер се толку интензивни што можат да ја оштетат електрониката, па НАСА му постави курс на “Juno” за да помине многу малку време блиску до планетата.

Северниот умерен појас на гасниот гигант беше фотографиран за време на 11-тото заобиколување

Во оваа слика, фаетен е осамен и невообичаено светол облак во мноштво од бури

“Juno” е прво и единствено вселенско летало кое некогаш ги шпионирало страните на Јупитер.

Големата Црвена точка, која секојдневно се намалува и може да исчезне во рок од една деценија или две

НАСА се надева дека “Juno” може да го истражува Јупитер најмалку уште две или три години. “Juno” може да испитува над дебелите облаци на планетата со инструментите што ги поседува, и да открива детали за внатрешната структура на Јупитер.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Македонија бара дозвола да извезува свинско месо во ЕУ

  Македонија бара дозвола да извезува свинско месо во ЕУ

  Агенцијата за храна и ветеринарство почна со спроведување активности за добивање дозвола за извоз на свежо свинско месо на европскиот пазар. Во согласност со акциониот…

 • ММФ предупреди за „прегревање“ на турската економија

  ММФ предупреди за „прегревање“ на турската економија

  Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во Турција предупреди за можна опасност од „прегревање“ на турската економија поради брзото нејзино обновување. Според ММФ, земјата, исто…

 • По откажувањето на ,,Трансмет”, РЕК Битола распиша нов тендер за ископ на јаловина

  По откажувањето на ,,Трансмет”, РЕК Битола распиша нов тендер за ископ на јаловина

  По откажувањето на ,,Трансмет” од договорот за ископ на јаглен во РЕК Битола, распишан е нов тендер за избор на фирма за ископ и транспорт…

 • Научниците од Харвард одлучни – Ова е најдобрата исхрана

  Научниците од Харвард одлучни – Ова е најдобрата исхрана

  Ако сакате да ослабите многу поважно е што јадете отколку колку вежбате. Научниците велат дека најдобрата исхрана е онаа со најмалку јаглени хидрати. Имено, научниците…

 • 18,7 проценти повеќе патници на македонските аеродроми во првиот месец од годинава

  18,7 проценти повеќе патници на македонските аеродроми во првиот месец од годинава

  Бројот на превезени патници на двата аеродроми во Република Македонија во континуитет бележи раст, информираат од министерството за транспорт и врски. Според објавените податоци, во…

 • Хуманитарен велеслалом во Маврово за децата кои живеат во сиромаштија

  Хуманитарен велеслалом во Маврово за децата кои живеат во сиромаштија

  Шеснаесетта година по ред во Ски-центар Маврово се одржува аматерскиот велеслалом кој традиционално е настан со хуманитарен карактер. Оваа година собраните средства во вредност од…

 • Работнички права: секоја петта компанија го крши законот

  Работнички права: секоја петта компанија го крши законот

  Една од пет компании ги прекршува законите за работните односи. Ова го покажуваат извештаите на Државниот инспекторат за труд (ДИТ) кој лани извршил вкупно 20.183…

 • Луксузниот замок Амберли (фото)

  Луксузниот замок Амберли (фото)

  Замокот Амберли во Англија има легендарна историја која започнува пред околу 900 години. Тука престојувала кралицата Елизабета I од 1588 до 1603, Чарлс II бил…

 • Силк Роуд Банка ќе исплаќа пензии секој први во месецот

  Силк Роуд Банка ќе исплаќа пензии секој први во месецот

  Силк Роуд Банка АД Скопје почнувајќи од март ќе врши исплата на пензиите секој први во месецот. Доколку, пак, први е неработен ден (викенд или…

 • Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  „BMW“ oваа година одбележуваа три децении од лансирањето на првиот „М“ модел со отворен покрив. Tаа 1988-ма година „М“ одделението на „BMW“ одлучи на купувачите…