Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Најлуксузното од Mercedes: Новиот Maybach S Сlasѕ (фото)

Време: 11:06

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Германскиот производител ја подобри својата најлуксузна лимузина за 2018-та година, а забележителната промена се гледа од профил, со оглед дека сега автомобилот е подолг за 254 mm  – вукпната должина е дури 5.461 mm, a меѓуосовинското растојание е 3.365 mm.

Со цел да се нагласи визуелната разлика во однос на стандардната „S Сlasѕ“, новата „Maybach“ верзија доби поразлична маска на ладилникот, која не е карактеристична за останатите „Mercedes“ возила.

Решетката се состои од густо вертикално наредени лајсни, а заджан е амлемот на „Mercedes“ на хаубата и багажникот, додека знакот „Maybach“ е присутен на „C“ столбовите на возилото.

Покрај тоа, отворите за воздух на предниот браник се во металик украсни елементи, а истио материјал е употребен и за задниот дел на автомобилот, на завршните издувни цевки и на долниот дел на браникот.

Зголемените надворешни димензии се одразија и на дополнителниот комфор во кабината, особено за патниците на задните седишта, кои во овие возила вообичаено се сопственици или „VIP“ клиенти.

Уште еден новитет е  двобојната каросерија, при што покривот, но и столбовите, хаубата и багажникот се во еден тон, додека остатокот од екстериерот во друг.

Двобојната каросерија е достапна во девет колоритни комбинации.

„Mercedes-Maybach S Сlasѕ“ може да се нарача во две верзии.

Моделот „S560 4Matic“ за погон користи 4.0-литарски V8 со 469 ks (345 kW) и 700 Nm, додека „S650“ е опремен со 6.0-литарски V12 агрегат кој испорачува 630 коњски сили (463 kW) и дури 1.001 Nm вртежен момент.

Во внатрешноста како и досега се користени најскапите материјали кои се достапни во авто-индустријата, а се е зачинето со многу повеќе амбиентално осветлување отколку претходно.

Новиот „Mercedes-Maybach S Сlasѕ“ ќе има светска премиера на претстојниот авто-саем во Женева.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Претставен е и вториот од најавените 3 сродни модели на групацијата „PSA“ – „Opel Combo Life“, кој ја дели механичката платформа со „Citroen Berlingo“ зa…

 • Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Досега „Citroen Berlingo“ често беше достапен автомобил, користен претежно за превоз на стока со помали димензии и тежина. Третата генерација на моделот, сепак, ќе ја…

 • Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Чешката автомобилска компанија откри детали за луксузната верзија на нејзиниот кросовер „Skoda Kodiaq“. Таа ќе се нарекува „Laurin & Klement“, во чест на основачите на…

 • Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Минатата година 155 луѓе го загубиле животот во сообраќајни незгоди по патиштата низ земјата. Од нив 150 лица загинале во 3.918 сообраќајки предизвикани од грешка…

 • Audi планира SUV кабриолет?

  Audi планира SUV кабриолет?

  Германскиот производител „Audi“ изгледа има во план да изработи „SUV“ автомобил во кабриолет верзија. Списанието „Autoguide“ објави скици од патентот на „Audi“ на кои се…

 • Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Корејската компанија „Kia“ ги објави официјалните фотографии од новата генерација на „Ceed“ – хечбекот има нов дизајн, а исчезна и апострофот кој стоеше пред последната…

 • Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Националното жири при изборот ‘Автомобил на годината во Македонија’ одлучи да оваа 2018 година титулата ја додели на комплетно новиот Dacia DUSTER. Националното Жири се…

 • Italdesign ќе пушти кабриолет за 1,5 милиони евра

  Italdesign ќе пушти кабриолет за 1,5 милиони евра

  Дизајнерската работилница „Italdesign“ делумно го покажа својот нов модел – кабриолет верзијата на суперавтомобилот „Zerouno“. Премиерата на возилото ќе биде во Женевскиот саем во март.…

 • Новиот Audi A7 Sportback – Динамика во најубава форма(фото)

  Новиот Audi A7 Sportback – Динамика во најубава форма(фото)

  Новиот Audi A7 Sportback претставува нов стил на Гран Турер кој нуди систематска дигитализација, динамично возење и просторен концепт. Големото купе со четири врати е…

 • Електричната Opel Corsa ќе биде подготвена во 2020-та

  Електричната Opel Corsa ќе биде подготвена во 2020-та

  Следната генерација на компактната „Opel Corsa“ ќе има целосно електрична верзија. Ова е објавено од страна на прес-службата на германскиот производител. Новата „Corsa“, која се…