Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Извозот останува солидна поддршка за германската економија

Време: 10:28

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Германската економија расте како што се очекуваше на крајот од 2017-та година, објави „Ројтерс“. Во четвртиот квартал од минатата година БДП-то на најголемата економија во Европа расте со 0,6%, но малку побавно во однос на претходните три месеци, кога показателот забележа раст од 0,7%.

Позитивен придонес кон растот во Германија има надворешна побарувачка. Истовремено, владините трошоци се зголемуваат, додека потрошувачката на домаќинствата останува на исто ниво како и претходниот период. Пријавен е мал пад за инвестиции во градежништвото.

За цела 2017-та година, БДП-то на Германија порасна за 2,2%, со потврдени прелиминарни (неприлагодени) податоци објавени во јануари. Календарски „испегланите“ податоци забележаа раст од 2,9% во четвртиот квартал од 2017-та година. Ова е помалку од консензус прогнозата од 3,0%, но се уште е најсилната стапка на раст од вториот квартал на 2011-та година.

Експанзијата на економијата на крајот на 2017-та година е всушност 14-ти по ред квартал на пораст на БДП-то во земјата.

Германската економија останува силна со високи нивоа на вработеност и покрај зголемувањето на еврото, со што се намалува ценовната конкурентност на извозот. Сепак, податоците покажуваат дека германскиот извоз се зголемил за 6,3% во 2017-та година во споредба со 2016-та година, а увозот е зголемен за 8,3%. И извозот и увозот го надмина рекордот од 2016-та година. Минатата година извозот достигна 1.2794 илјади милијарди евра, додека увезените стоки изнесуваат 1,0345 илјади милијарди евра.

„Германија јасно покажува две различни лица: добро познатата силна и со високи перформанси економија, како и несигурна и кревка според политичката ситуација“, коментира Карстен Бржески, економист во „ING“, цитиран од „Market Watch“. Според него ако се суди од претходните циклуси, економијата може да ги продолжи сегашните стапки за барем уште една или две години без да покажува знаци на „прегревање“.

Германската влада дури ги зголеми прогнозите за економски раст во 2018-та година од 1,9% на 2,4%.

Во јануари инфлацијата во земјата остана непроменета до 0,7%, достигнувајќи 1,6% на годишна основа, и остана непроменета.

Слабата инфлација во Германија го поддржува внимателниот пристап на Европската централна банка за намалување на монетарните стимулации без преседан.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Анѓушев: Има добар предлог за транспортерите на „Фени“

  Анѓушев: Има добар предлог за транспортерите на „Фени“

  Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, смета дека транспортерите на „Фени“ и закупецот на комбинатот, швајцарската компанија „Џи Сол“, ќе успеат да најдат заедничко решение…

 • Од светските резерви на злато 78% се сопственост на 20 земји

  Од светските резерви на злато 78% се сопственост на 20 земји

  20 земји имаат 78,23% од светските резерви на злато, а вкупно 33 земји имаат повеќе од 100 тони од овој благороден метал. Последните податоци од…

 • Извозот на Јапонија ја забележа најдолгата експанзија од пред 30 години

  Извозот на Јапонија ја забележа најдолгата експанзија од пред 30 години

  Извозот на Јапонија расте за 14-ти месец по ред, благодарение на сериозното раздвижување кај хибридните автомобили и полупроводниците, соопштува „Ројтерс“. Ова и помага на земјата…

 • Карпош ќе им помага на младите да изберат кој факултет ќе го запишат

  Карпош ќе им помага на младите да изберат кој факултет ќе го запишат

  Општина Карпош ќе биде една од четирите општини во кои ќе почне да се спроведува проектот за насочување на младите, популарен како Job Shadowing. По…

 • Пазар на труд: над 200 илјади невработени и скоро 9 илјади слободни позиции

  Пазар на труд: над 200 илјади невработени и скоро 9 илјади слободни позиции

  Компаниите се жалат дека не можат да најдат квалификуван кадар, невработените дека не можат да најдат соодветна позиција. Ова е акутниот проблем на македонскиот пазар…

 • Биткоинот над 11.000 долари за прв пат од јануари

  Биткоинот над 11.000 долари за прв пат од јануари

  Биткоинот го мина нивото од 11.000 долари за прв пат од јануари, а цената на криптовалутата продолжува благо да се зголемува по сериозните падови од…

 • Од полноќ цената на горивата се намалува за 2,5 денари по литар

  Од полноќ цената на горивата се намалува за 2,5 денари по литар

  Цената на горивата од ноќeска на полноќ се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши…

 • Најавен е нов закон за буџети до крајот на годинава

  Најавен е нов закон за буџети до крајот на годинава

  Нов ревидиран закон за буџети до крајот на годинава, со кој буџетите ќе се планираат во среднорочна рамка и ќе се создадат услови за воведување…

 • Централен регистар: Прием на годишни сметки и извештаи ќе се врши и в сабота

  Централен регистар: Прием на годишни сметки и извештаи ќе се врши и в сабота

  Централниот регистар на Република Македонија ги известува сите обврзници за поднесување годишни сметки дека прием на годишни сметки и финансиски извештаи за минатата година ќе…

 • Транспортерите за „Фени“ го блокираа патот Прилеп – Градско, бараат исплата на долговите

  Транспортерите за „Фени“ го блокираа патот Прилеп – Градско, бараат исплата на долговите

  Транспортерите ангажирани од „Нова логистик“ кои вршеле превоз за потребните на „Фени“ со камиони два часа го блокираа патот Градско – Прилеп, кај мотелот „Дреново“.…