Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    

Инвестициска банка прогнозира загуби за Формула 1

Време: 10:08

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Инвестициската банка „Morgan Stanley“ предвидува дека во следните три години, Формула 1, кона на берзата е под „Nasdaq“ – со симболот „FWONK“ ќе има загуба од 216,1 милиони долари.

Ова се случува по 20 милиони долари во приходи до 1,8 милијарди долари во 2017-та година, главно поради загубите на германската ГП, како и неколку главни спонзори, вклучувајќи ги „UBS“ и „Allianz“.

Необично е да се забележи дека тоа беше првата година во која „Liberty Media“ е сопственик на Формула 1, откако беше купена од Берни Еклстоун.

Падот на приходите во 2017-та година се случува само по втор пат во последната деценија. И на крај, тоа беше објавено во 2015-та година, кога приходите се намалија за 4,6 милиони долари на 1,7 милијарди долари.

Извештајот на „Morgan Stanley“ предвидува дека приходите на компанијата за тековната 2018-та година ќе пораснат на 2 милијарди долари. За годините 2019-та и 2020-та година се планирани приходи од 2,1 и 2,2 милијарди долари.

Најголемиот трошок за Ф1 е парите што компанијата ги дели со првите десет екипи вклучени во трката. Оваа сума се очекува да изнесува 1 милијарда долари за 2018-та година, 1,1 милијарди долари за 2019-та година и 1,2 милијарди долари за 2020-та година.

Дури и по плаќањето на овие износи, компанијата сепак ќе направи профит пред даноци, такси, камати и амортизација (EBITDA) од 382.4 милиони долари за 2018-та година, 420.8 милиони долари и 467.6 милиони долари за следните две години.

Тука сепак треба да имаме предвид дека компанијата во моментов има долгови во износ од 5 милијарди долари, а нивното враќање во наредните три години ќе чини околу 173.4 милиони долари, 177 милиони во 2019-та и 164,6 милиони во 2020-та година.

Со оглед на тоа што ги додаваме трошоците за амортизација, веќе ќе ја доведе компанијата до „црвена боја“. Загубата за 2018-та година се планира да е 115.2 милиони долари, додека за 2019-та и 2020-та година се прогнозираат 78.5 милиони долари и 22.4 милиони долари.

Сето ова значи вкупна загуба од 216,1 милиони долари во периодот од 2018-та до 2020-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Македонија бара дозвола да извезува свинско месо во ЕУ

  Македонија бара дозвола да извезува свинско месо во ЕУ

  Агенцијата за храна и ветеринарство почна со спроведување активности за добивање дозвола за извоз на свежо свинско месо на европскиот пазар. Во согласност со акциониот…

 • ММФ предупреди за „прегревање“ на турската економија

  ММФ предупреди за „прегревање“ на турската економија

  Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во Турција предупреди за можна опасност од „прегревање“ на турската економија поради брзото нејзино обновување. Според ММФ, земјата, исто…

 • По откажувањето на ,,Трансмет”, РЕК Битола распиша нов тендер за ископ на јаловина

  По откажувањето на ,,Трансмет”, РЕК Битола распиша нов тендер за ископ на јаловина

  По откажувањето на ,,Трансмет” од договорот за ископ на јаглен во РЕК Битола, распишан е нов тендер за избор на фирма за ископ и транспорт…

 • Научниците од Харвард одлучни – Ова е најдобрата исхрана

  Научниците од Харвард одлучни – Ова е најдобрата исхрана

  Ако сакате да ослабите многу поважно е што јадете отколку колку вежбате. Научниците велат дека најдобрата исхрана е онаа со најмалку јаглени хидрати. Имено, научниците…

 • 18,7 проценти повеќе патници на македонските аеродроми во првиот месец од годинава

  18,7 проценти повеќе патници на македонските аеродроми во првиот месец од годинава

  Бројот на превезени патници на двата аеродроми во Република Македонија во континуитет бележи раст, информираат од министерството за транспорт и врски. Според објавените податоци, во…

 • Хуманитарен велеслалом во Маврово за децата кои живеат во сиромаштија

  Хуманитарен велеслалом во Маврово за децата кои живеат во сиромаштија

  Шеснаесетта година по ред во Ски-центар Маврово се одржува аматерскиот велеслалом кој традиционално е настан со хуманитарен карактер. Оваа година собраните средства во вредност од…

 • Работнички права: секоја петта компанија го крши законот

  Работнички права: секоја петта компанија го крши законот

  Една од пет компании ги прекршува законите за работните односи. Ова го покажуваат извештаите на Државниот инспекторат за труд (ДИТ) кој лани извршил вкупно 20.183…

 • Луксузниот замок Амберли (фото)

  Луксузниот замок Амберли (фото)

  Замокот Амберли во Англија има легендарна историја која започнува пред околу 900 години. Тука престојувала кралицата Елизабета I од 1588 до 1603, Чарлс II бил…

 • Силк Роуд Банка ќе исплаќа пензии секој први во месецот

  Силк Роуд Банка ќе исплаќа пензии секој први во месецот

  Силк Роуд Банка АД Скопје почнувајќи од март ќе врши исплата на пензиите секој први во месецот. Доколку, пак, први е неработен ден (викенд или…

 • Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  „BMW“ oваа година одбележуваа три децении од лансирањето на првиот „М“ модел со отворен покрив. Tаа 1988-ма година „М“ одделението на „BMW“ одлучи на купувачите…