Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Metro значително ја зголемува нето добивката

Време: 09:49

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Германскиот трговски концерн „Metro“ заработи значително повеќе во првиот фискален квартал од оваа година, отколку пред една година. Компанијата од Дизелдорф, исто така, ја потврди својата прогноза за тековната година.

Сепак, во однос на оперативниот профит, ценовната конкуренција и притисокот врз маргините во Русија имаат негативно влијание. Сепак, податоците ги надминаа очекувањата на аналитичарите од „Factset“.

Оперативната добивка пред пријавување на даноци и такси и без придонесот на договори за недвижен имот (Ebitda) се зголемува во првото фискално тромесечје 2017/18 (до декември) од 565 милиони евра до 608 милиони евра. Очекувањата на аналитичарите беа до 577 милиони евра. Негативно се одразиле тука слабиот бизнис во Русија и монетарните ефекти кои делумно биле компензирани од укинувањето на трошоците за реструктуирање за „Real“ во оваа година, како и еднократните приходи.

Профитот без известување на даночните обврски се покачува до 392 милиони евра (наспроти 372 милиони евра една година порано), а нето добивката е 232 милиони евра наспроти 124 милиони евра пред една година. Заработка по акција изнесува 0,64 евра по акција во споредба со 0,34 евра пред една година.

Пред една година Концернот трошеше за реструктуирањето на компанијата-ќерка „Real“, а освен тоа сега Концернот плаќа и помалку даноци. Приходите врз основа на постојните објекти за најмалку година расте малку за 0,2 проценти на 10,1 милијарди евра.

Главниот извршен директор Олаф Кох ја потврди годишната прогноза. Оперативната добивка (Ebitda) се очекува да се зголеми за околу 10 отсто во споредба со минатата година 1,44 милијарди евра. Приходите ќе покажат многу мал раст од 0,5 отсто.

Во летото „Metro“ се оддели со истоимените објекти и синџирот супермаркети „Real“ од продавниците за трговија со електроника „Media Markt“ и „Saturn“. Тие сега работат под холдингот „Ceconomy“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Инвеститорите бараат поделеност на акциите на Nintendo

  Инвеститорите бараат поделеност на акциите на Nintendo

  Јапонската технолошка компанија „Nintendo“ се соочува со повици од страна на нејзините инвеститори да направи поделба на акциите и да ја прошири својата база од…

 • Alibaba и Tencent водат агресивна битка за сојузници во трговијата на мало

  Alibaba и Tencent водат агресивна битка за сојузници во трговијата на мало

  Кинеските технолошки гиганти „Alibaba Group Holding“ и „Tencent Holdings“ кои имаат вкупна пазарна вредност, еднаква на 1.000 милијарди долари, не запираат со серијата од инвестиции…

 • Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

  Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

  Водејќи се од својата долгорочна посветеност за промоција на вистинските општествени вредности, а во согласност со добро познатото мото на компанијата, “Повеќе за вас”, Вип…

 • „Кит Кет“ на „Нестле“ прогласена за најдобра чоколада во светот

  „Кит Кет“ на „Нестле“ прогласена за најдобра чоколада во светот

  Чоколадата „Кит Кет“ на светски познатиот бренд „Нестле“, е прогласена за најдобра во светот, според интернет анкетата во која учествуваа повеќе од 100.000 луѓе, наведува…

 • Објавен Конкурсот за стипендии на Семос Академија на тема „Звукот на градот“

  Објавен Конкурсот за стипендии на Семос Академија на тема „Звукот на градот“

  Семос Академија распиша Конкурс за доделување стипендии на тема „Звукот на градот“ за академската 2018/2019 година за образовните профили Графички дизајнер и Веб дизајнер. Конкурсот…

 • GE го продава бизнисот со расветни тела

  GE го продава бизнисот со расветни тела

  Американскиот индустриски гигант „General Electric – GE“ постигна договор за продажба на бизнисот со расветни тела во Европа, на Блискиот исток, како и Африка и…

 • Amazon ќе плати парична казна за 4.000 прекршувања на законот

  Amazon ќе плати парична казна за 4.000 прекршувања на законот

  Американската компанија за е-трговија „ Amazon.com“ ќе исплати 1,2 милиони долари за да стави крај на судскиот процес во кој е обвинета за речиси 4.000…

 • „Кока Кола“ прокнижи загуба од 2,76 милијарди долари

  „Кока Кола“ прокнижи загуба од 2,76 милијарди долари

  Американската компанија „Кока Кола“ соопшти дека во четвртиот квартал од минатата година остварила загуба од 2,76 милијарди долари, како резултат на зголемните даночни обврски. Во…

 • Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

  Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

  Германскиот осигурител „Allianz“ забележа пад на нето добивката од 22% за четвртиот квартал од 2017-та година поради даночната реформа во САД, слабиот долар, други еднократни…

 • Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

  Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

  Нема и ни четири недели, откако инвеститорот Џорџ Сорос силно ги критикуваше во рамките на економскиот форум во Давос технолошките компании „Facebook“ и „Google“, и…