Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

YouTube Red планира експанзија во 100 држави

Време: 16:52

Датум: февруари 13, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„YouTube Red“ ќе започне да го нуди претплатниот сервис во уште 100 држави, објави извршниот директор на „YouTube“, Сузан Воџиски, пишува „TechCrunch“.

Според неа „YouTube“ планира експанзија на услугата „Red“ во уште многу земји.

Претплатниот сервис беше лансиран во октомври 2015-та година по цена од 9,99 долари за бесплатно гледање. Таа беше создадена како замена на „Google Music Key“ со идеја да им даде на корисниците поедноставен начин за гледање и слушање на видео содржини од „YouTube“ и „Google Play Music“ – како продолжение на постоечките сметки во „Google“ и „YouTube“.

Компанијата објави дека ќе ги подели приходите од претплатите со носителите на права врз содржините што луѓето ги гледаат или ги слушаат во услугата. Компанијата има склучено договори и со независни уметници, издавачки куќи, телевизиски мрежи и филмски студија во врска со програмата.

Додека „YouTube“ продолжува да пушта премиум содржини, останува прашањето дали ќе продолжи да се потпира на „YouTube“ ѕвезди како „PewDiePie“, кои можат да се претворат во проблем со реклами, или да се обиде да прави повеќе содржини од висока класа, како „Hulu“ или „Netflix“.

Воџиски коментира дека „YouTube“ ќе вработи 10.000 лица во врска со работата на содржината. Компанијата не откриваат кога точно ќе се случи тоа.

Во моментов „YouTube Red“ се нуди само во Австралија, Јужна Кореја, Мексико, САД и Нов Зеланд, покажува веб-сајтот на услугата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Инвеститорите бараат поделеност на акциите на Nintendo

  Инвеститорите бараат поделеност на акциите на Nintendo

  Јапонската технолошка компанија „Nintendo“ се соочува со повици од страна на нејзините инвеститори да направи поделба на акциите и да ја прошири својата база од…

 • Анѓушев: Има добар предлог за транспортерите на „Фени“

  Анѓушев: Има добар предлог за транспортерите на „Фени“

  Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, смета дека транспортерите на „Фени“ и закупецот на комбинатот, швајцарската компанија „Џи Сол“, ќе успеат да најдат заедничко решение…

 • Од светските резерви на злато 78% се сопственост на 20 земји

  Од светските резерви на злато 78% се сопственост на 20 земји

  20 земји имаат 78,23% од светските резерви на злато, а вкупно 33 земји имаат повеќе од 100 тони од овој благороден метал. Последните податоци од…

 • Сопственикот на Милан е пред банкрот?

  Сопственикот на Милан е пред банкрот?

  Банкнотираше сопственикот на Милан Ли Јонгхонг! Оваа вест ја објави еден од најреномираните италијански изданија „Corriere della Sera“. Во веста пишува дека бизнисменот е на…

 • Извозот на Јапонија ја забележа најдолгата експанзија од пред 30 години

  Извозот на Јапонија ја забележа најдолгата експанзија од пред 30 години

  Извозот на Јапонија расте за 14-ти месец по ред, благодарение на сериозното раздвижување кај хибридните автомобили и полупроводниците, соопштува „Ројтерс“. Ова и помага на земјата…

 • Солта помага против инфекциите

  Солта помага против инфекциите

  Солта, озлогласена по своето влијание врз здравјето, помага во борбата против инфекциите, покажа новото истражување, чии резултати се објавени во списанието Cell Metabolism. Внесувањето повеќе…

 • Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Претставен е и вториот од најавените 3 сродни модели на групацијата „PSA“ – „Opel Combo Life“, кој ја дели механичката платформа со „Citroen Berlingo“ зa…

 • Тасманиска вила од соништата (фото)

  Тасманиска вила од соништата (фото)

  Ако некогаш сте сонувале за живот на некоја егзотична дестинација, вилата која денес ви ја претставуваме, се наоѓа во Тасманија и може да биде вашиот…

 • Карпош ќе им помага на младите да изберат кој факултет ќе го запишат

  Карпош ќе им помага на младите да изберат кој факултет ќе го запишат

  Општина Карпош ќе биде една од четирите општини во кои ќе почне да се спроведува проектот за насочување на младите, популарен како Job Shadowing. По…

 • Германски филмови во Кинотека

  Германски филмови во Кинотека

  Љубителите на филмот ќе имаат можност еднаш месечно, во текот на годината да гледаат германски филмови од различни жанрови, во Кинотеката на Македонија во рамки…