Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Започнете самостоен проект без да дадете отказ од моменталната работа

Време: 14:41

Датум: февруари 13, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Сакате да започнете со некој свој проект, но не сакате да дадете отказ на работа?

И тоа е можно, иако често се чини дека е невозможна мисија. Ви претставуваме 4 корисни совети…

1. Бидете специфични

Што е тоа што сакате да го направите? Како мислите да го постигнете тоа? Како луѓето ќе дознаат за тоа? Дефинирајте го точно она што го сакате, тоа е првиот чекор и инспирација за понатака.

2. Поставете цели

Запрашајте се: Што сакате да постигнете? Бидете прецизни, направете план чекор по чекор, а потоа и распоред. Звучи застршувачко? Запомнете, поставувањето на временски рокови е одлично доколку тоа ве принудува да ги обавувате работите навреме, без одложување.

3. Проверете го распоредот

Време за такви работи, морате да пронајдете тогаш кога нема да бидете сконцентрирани на состаноците и роковите на моменталното работно место. Ако сте вистински среќник, можеби во текот на работниот ден ќе успеете да обавите и неколку задачи, без вашата главна работа да страда. Но, веројатно е дека ќе морате да се откажете од некои работи во слободното време: заминувањето на кафе, викенд надвор од градот, посетување на теретана и сл.

4. Штедете пари

Морате да имате финансиски план, кој подразбира во секој момент да знаете дали имате доволно или како ќе соберете пари за својот проект. Секогаш морате да имате малку заштедени пари, поради можноста од ненадејни трошоци.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Пет животни лекции кои ги научиле сите успешни жени

  Пет животни лекции кои ги научиле сите успешни жени

  Секоја успешна жена морала да пројде низ различни фази од животот. Иако денес се синоним за богата кариера и богаство, зад се што денес гледаме…

 • Зошто сме поефикасни кога имаме повеќе обврски

  Зошто сме поефикасни кога имаме повеќе обврски

  Ако имате премногу обврски и растегнати сте на повеќе страни, стравот дали ќе успеете се да постигнете е главно неизбежен. Меѓутоа, научниците откриваат дека лицата…

 • Како да изградите мрежа на соработници?

  Како да изградите мрежа на соработници?

  Шаци Висрам е жена претприемач која успешно се занимава со бизнис од органски производи. Подолу во текстот, таа дава совети како да развиете мрежа на…

 • Финансиска стратегија: Како да создадете семеен буџет?

  Финансиска стратегија: Како да создадете семеен буџет?

  Создавањето семеен буџет е многу важна финансиска стратегија за оние кои сакаат да постигнат финансиска слобода и економска стабилност. Без разлика дали вашите месечни приходи…

 • Жените или мажите – Кој носи подобри бизнис одлуки?

  Жените или мажите – Кој носи подобри бизнис одлуки?

  Кога станува збор за работата, жените секако дека можат да им парираат на мажите на високите позиции, а многу често знаат да бидат и поуспешни…

 • Предностите од учењето на друг јазик

  Предностите од учењето на друг јазик

  Учењето на јазици е многу корисно, особено ако планирате да живеете во странство или сакате да патувате. Постојат многу предности од учењето странски јазици, а…

 • Ворен Бафет: Најдобар совет за сопствениците на мали бизниси (видео)

  Ворен Бафет: Најдобар совет за сопствениците на мали бизниси (видео)

 • Како да ризикувате за да напредувате?

  Како да ризикувате за да напредувате?

  Илезете од кутијата: Успешните луѓе не се кријат во зоната на удобноста туку ги тестираат своите граници, се соочуваат со стравовите и ризикуваат – се…

 • Со помош на оваа јапонска техника можете да заштедите третина од платата

  Со помош на оваа јапонска техника можете да заштедите третина од платата

  Постои јапонска техника стара сто години која може да ви помогне во водењето нa сметка за трошоците и во тоа како да заштедите пари, а…

 • Со овие трикови ќе станете поорганизирани

  Со овие трикови ќе станете поорганизирани

  Колку и да сакате да бидете организирани, понекогаш е тешко да одвоите време за обврските и да им се посветите на важните работи. Тогаш, што…