Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Инфлацијата во Велика Британија останува 3% и покрај падот на цените на храната

Време: 15:14

Датум: февруари 13, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Инфлацијата во Велика Британија останува на 3% на годишно ниво во јануари, во близина на 6-годишниот максимум во ноември 2017-та година, објави „ВВС“. Економистите очекуваат Индексот на трошоци на живот да се намали до 2,9%.

Во минатата недела Англиската централна банка даде сигнал дека каматите може да бидат покачени побрзо и со повеќе од очекуваното, а стремежот е инфлацијата се доближи до 2% за две години, наместо за три. Инвеститорите сметаат дека добрите каматни стапки ќе се зголемат во мај, а потоа повторно во ноември.

Главната каматна стапка на Велика Британија во моментов е 0,5%. Доколку централната банка ја зголеми истата во согласност со пазарните очекувања, стапката треба да достигне 1% на крајот од годината.

Според последните податоци растот на цените на храната се забавува од 2016-та година, но се забележува зголемување на трошоците за рекреација и култура, облека и обувки, транспорт и друго.

Инфлацијата во Велика Британија се зголемува по гласањето за „Brexit“ во 2016-та година, бидејќи слабеењето на фунтата ја зголемува цената на увезената стока.

„Повисоката од очекуваната инфлација во јануари дополнително го зголемува притисокот врз централните банкари во однос на зголемувањето на каматите“, коментира Крис Вилијамс, економист во „IHS Markit“.

Економијата на Велика Британија драстично забави во јануари откако „PMI“ индексот во услужниот сектор падна на 16-месечен минимум од 53 поени.

Според аналитичарите, јазот меѓу британската економија, очекуван од „Brexit“ и другите земји кои имаат корист од глобалниот раст, веројатно ќе се зголеми. Во комбинација со послабите од очекуваните податоци за производствениот и градежниот сектор резултатите за активноста во услужниот сектор покажуваат дека шестата најголема економија во светот расте со побавно темпо по одржаното гласање за „Brexit“.

Откако беа објавени податоците за инфлацијата, британската фунта се зголеми на 1.3924 долари за 1 фунта.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Анѓушев: Има добар предлог за транспортерите на „Фени“

  Анѓушев: Има добар предлог за транспортерите на „Фени“

  Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, смета дека транспортерите на „Фени“ и закупецот на комбинатот, швајцарската компанија „Џи Сол“, ќе успеат да најдат заедничко решение…

 • Од светските резерви на злато 78% се сопственост на 20 земји

  Од светските резерви на злато 78% се сопственост на 20 земји

  20 земји имаат 78,23% од светските резерви на злато, а вкупно 33 земји имаат повеќе од 100 тони од овој благороден метал. Последните податоци од…

 • Извозот на Јапонија ја забележа најдолгата експанзија од пред 30 години

  Извозот на Јапонија ја забележа најдолгата експанзија од пред 30 години

  Извозот на Јапонија расте за 14-ти месец по ред, благодарение на сериозното раздвижување кај хибридните автомобили и полупроводниците, соопштува „Ројтерс“. Ова и помага на земјата…

 • Карпош ќе им помага на младите да изберат кој факултет ќе го запишат

  Карпош ќе им помага на младите да изберат кој факултет ќе го запишат

  Општина Карпош ќе биде една од четирите општини во кои ќе почне да се спроведува проектот за насочување на младите, популарен како Job Shadowing. По…

 • Пазар на труд: над 200 илјади невработени и скоро 9 илјади слободни позиции

  Пазар на труд: над 200 илјади невработени и скоро 9 илјади слободни позиции

  Компаниите се жалат дека не можат да најдат квалификуван кадар, невработените дека не можат да најдат соодветна позиција. Ова е акутниот проблем на македонскиот пазар…

 • Биткоинот над 11.000 долари за прв пат од јануари

  Биткоинот над 11.000 долари за прв пат од јануари

  Биткоинот го мина нивото од 11.000 долари за прв пат од јануари, а цената на криптовалутата продолжува благо да се зголемува по сериозните падови од…

 • Од полноќ цената на горивата се намалува за 2,5 денари по литар

  Од полноќ цената на горивата се намалува за 2,5 денари по литар

  Цената на горивата од ноќeска на полноќ се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши…

 • Најавен е нов закон за буџети до крајот на годинава

  Најавен е нов закон за буџети до крајот на годинава

  Нов ревидиран закон за буџети до крајот на годинава, со кој буџетите ќе се планираат во среднорочна рамка и ќе се создадат услови за воведување…

 • Централен регистар: Прием на годишни сметки и извештаи ќе се врши и в сабота

  Централен регистар: Прием на годишни сметки и извештаи ќе се врши и в сабота

  Централниот регистар на Република Македонија ги известува сите обврзници за поднесување годишни сметки дека прием на годишни сметки и финансиски извештаи за минатата година ќе…

 • Транспортерите за „Фени“ го блокираа патот Прилеп – Градско, бараат исплата на долговите

  Транспортерите за „Фени“ го блокираа патот Прилеп – Градско, бараат исплата на долговите

  Транспортерите ангажирани од „Нова логистик“ кои вршеле превоз за потребните на „Фени“ со камиони два часа го блокираа патот Градско – Прилеп, кај мотелот „Дреново“.…