Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Credit Suisse очекува трета последователна годишна загуба

Време: 13:01

Датум: февруари 13, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Швајцарската банка „Credit Suisse“ очекува да ја забележи третата годишна загуба која ќе се должи главно на отпишување во износ од 2,3 милијарди швајцарски франци (2,45 милијарди долари) поради даночната реформа во САД.

Состојбата на финансиската институција минатата година треба да биде позната утре кога ќе биде објавен нејзиниот последен годишен извештај, објави „Блумберг“.

Но, дури и без промени во американскиот закон од крајот на минатата година, мала е веројатноста дека ќе покаже знаци на подобрување. Се очекува дека годишниот приход на финансиската институција ќе биде слаб и без влијание на Вашингтон, рече Дитер Хајн, аналитичар во компанијата „ Fairesearch “. Според неговите зборови, шефовите на банката „ќе треба повеќе да се фокусираат на управувањето со средствата. Јас дури и не знам зошто швајцарските банки сметаа дека би било добра идеја да се претвори инвестициското банкарство во јадро на нивниот бизнис“, рече тој.

Аналитичарите и инвеститорите ќе бараат во извештајот докази дека планот за реструктуирање на главниот извршен директор Тиџане Тиам продолжува да носи зголемување на приходите, пониски трошоци и подобрено управување со ризикот во трговските одделенија на банката. Тие, исто така, ќе сакаат да знаат дали банката собира нови пари, кои ќе ги стимулираат приходите и управувањето со имотот.

Очекувањата на „Credit Suisse“ се дека тоа ќе означи нов пораст во готовина, како во последниот квартал, така и во годината. „UBS Group AG“ и „Julius Baer Group Ltd.“ ја подигнаа границата, откако и двете ги подобрија своите цели за привлекување на нови пари во текот на годината.

Во исто време, сепак, не е исклучено банката да пријави и одлив на богатите клиенти поради програми за даночна амнестија и обелоденување на скриени средства во САД, Европа и други места во светот. Според банката, од 2011-та година, има пријавено одлив на повеќе од 40 милијарди швајцарски франци, откако нејзините клиенти почнаа целосно да ги спроведуваат даночните правила.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Инвеститорите бараат поделеност на акциите на Nintendo

  Инвеститорите бараат поделеност на акциите на Nintendo

  Јапонската технолошка компанија „Nintendo“ се соочува со повици од страна на нејзините инвеститори да направи поделба на акциите и да ја прошири својата база од…

 • Alibaba и Tencent водат агресивна битка за сојузници во трговијата на мало

  Alibaba и Tencent водат агресивна битка за сојузници во трговијата на мало

  Кинеските технолошки гиганти „Alibaba Group Holding“ и „Tencent Holdings“ кои имаат вкупна пазарна вредност, еднаква на 1.000 милијарди долари, не запираат со серијата од инвестиции…

 • Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

  Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

  Водејќи се од својата долгорочна посветеност за промоција на вистинските општествени вредности, а во согласност со добро познатото мото на компанијата, “Повеќе за вас”, Вип…

 • „Кит Кет“ на „Нестле“ прогласена за најдобра чоколада во светот

  „Кит Кет“ на „Нестле“ прогласена за најдобра чоколада во светот

  Чоколадата „Кит Кет“ на светски познатиот бренд „Нестле“, е прогласена за најдобра во светот, според интернет анкетата во која учествуваа повеќе од 100.000 луѓе, наведува…

 • Објавен Конкурсот за стипендии на Семос Академија на тема „Звукот на градот“

  Објавен Конкурсот за стипендии на Семос Академија на тема „Звукот на градот“

  Семос Академија распиша Конкурс за доделување стипендии на тема „Звукот на градот“ за академската 2018/2019 година за образовните профили Графички дизајнер и Веб дизајнер. Конкурсот…

 • GE го продава бизнисот со расветни тела

  GE го продава бизнисот со расветни тела

  Американскиот индустриски гигант „General Electric – GE“ постигна договор за продажба на бизнисот со расветни тела во Европа, на Блискиот исток, како и Африка и…

 • Amazon ќе плати парична казна за 4.000 прекршувања на законот

  Amazon ќе плати парична казна за 4.000 прекршувања на законот

  Американската компанија за е-трговија „ Amazon.com“ ќе исплати 1,2 милиони долари за да стави крај на судскиот процес во кој е обвинета за речиси 4.000…

 • „Кока Кола“ прокнижи загуба од 2,76 милијарди долари

  „Кока Кола“ прокнижи загуба од 2,76 милијарди долари

  Американската компанија „Кока Кола“ соопшти дека во четвртиот квартал од минатата година остварила загуба од 2,76 милијарди долари, како резултат на зголемните даночни обврски. Во…

 • Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

  Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

  Германскиот осигурител „Allianz“ забележа пад на нето добивката од 22% за четвртиот квартал од 2017-та година поради даночната реформа во САД, слабиот долар, други еднократни…

 • Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

  Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

  Нема и ни четири недели, откако инвеститорот Џорџ Сорос силно ги критикуваше во рамките на економскиот форум во Давос технолошките компании „Facebook“ и „Google“, и…