Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Oслабете до 10 кг со оваа 3-неделна диета

Време: 12:19

Датум: февруари 13, 2018

Категорија: ДИЕТИ

Погледнете како да ослабите од 5 до 10 килограми, држејќи ја 3-неделната диета на експертот за исхрана Брајан Филат.

3-неделната диета на Брајан Филат е ниско-јаглехидратен режим на исхрана. Времетраењето на диетата е 21 ден, поделени условно на 4 фази и за секоја фаза има одредени правила.

5 основни правила на 3-неделната диета

3-неделната диета има некои основни условни правила до кои треба да се придржувате за да ослабете

– Намалете ги калориите

– Намалете ги јаглехидратите

– Бидете физички активни

– Консултирајте се со специјалист дали има потреба да земате додатоци и витамини

– Повремен пост за прочистување

Цели на 3-неделната диета

3-неделната диета ветува намалување на 5 до 10 килограми. Нејзиниот основач гарантира дека при правилно извршување, ќе се ослобоите од мастите, а не од мускулната маса. Исто така ќе се чувствувате енергични. 3-неделната диета ќе ви помогне во борбата против целулитот и ќе ви помогне да се справите со нивото на лошиот холестерол.

4 фази на 3-неделната диета

Фаза 1 – Детоксикација на црниот дроб

Оваа фаза трае 7 дена и нејзината цел е да го прочисти црниот дроб. Намалете ги максимално јаглехидратите, исклучете ја штетната масна храна. Нагласете го зеленчукот.

Фаза 2 – 24-часовен пост

Во оваа фаза треба да се прочистат последните токсини од телото. Ова се постигнува со гладување. Можете да земате само течности и ако сте многу гладни – зеленчук. Оваа фаза трае само 24 часа и е осмиот ден од диетата.

Фаза 3 – Согорете ги мастите

Оваа фаза започна на 9-тиот ден и трае до 11-тиот вклучувајќи го правилото дека 80% од дневниот внес на калории треба да доаѓаат од протеини. Многумина мислат дека од тоа ќе се здебелат, но според Брајан Филат, на тој начин телото ќе почне да согорува калории од масти и така постепено ќе дојде до намалување на мастите во телото.

Фаза 4 – Утврдете режим

За оваа фаза ќе имате потреба од стручна помош. Ќе треба да пресметате колку точно калории ви се потребни дневно и според тоа да го организирате менито од препорачаната храна, најчесто тоа се 1000 калории, во зависност од вашата тежина. Оваа фаза трае од 12-тиот до 21-виот ден.

Препорачана храна за 3-неделната диета

Пилешко месо, мисиркино, телешко, риба, јајца, аспарагус, цвекло, зелка, артичоки, тиква, брокула, моркови, целер, печурки, кромид, спанаќ, пиперки, домати, авокадо, макадамија, бадеми, семки од тиква, сончогледово семе, маслиново масло, оцет и масло.

Физичка активност во 3-неделната диета

Со 3-неделната диета се препорачуваат кратки, но интензивни вежби за целото тело. Доволно е да вежбате 3-4 пати неделно по 20 минути.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Диета: За 15 дена 5 кг помалку

  Диета: За 15 дена 5 кг помалку

  Оваа диета ви овозможува да загубите 5 килограми за 15 дена. Со неа се внесуваат доволно витамини и минерали, па нема чувство на слабост при…

 • Супер ефикасна диета која ќе ги „стопи“ празничните килограми

  Супер ефикасна диета која ќе ги „стопи“ празничните килограми

  Ви претставуваме една од моментално најпопуларните диети, базирана на суво овошје и вино, која може да ви помогне за 5 дена да симнете и до…

 • Викенд диета: Тотална детоксикација за само 48 часа

  Викенд диета: Тотална детоксикација за само 48 часа

  Оваа викенд диета ќе го препороди вашиот организам… Ако вашата кожа е сува или пак премногу масна, постојано сте уморни и немате енергија, можно е…

 • Јогурт диета: За само неколку дена отстранете го вишокот килограми

  Јогурт диета: За само неколку дена отстранете го вишокот килограми

  Не е ова диета во вистинска смисла на зборот, повеќе станува збор за феномен кој постои во различни верзии. Ви претставуваме една од нив, можете…

 • „Чиста“ диета: Ослабете лесно три килограми до Нова година

  „Чиста“ диета: Ослабете лесно три килограми до Нова година

  Иако за губиток на вишокот килограми пред се е потребно да јадете здраво и да сте физички активни, постои уште еден начин за слабеење кој…

 • Кратка диета со суви сливи за брзо намалување на килограмите

  Кратка диета со суви сливи за брзо намалување на килограмите

  Оваа диета се базира на внесување на шест суви сливи по порција… Диетата со суви сливи спаѓа во т.н брзи диети и е наменета за…

 • Водена диета: Неверојатно топење на килограмите

  Водена диета: Неверојатно топење на килограмите

  Доколку ви е потребно малку да ослабите, ви ја препорачуваме новата хит диета, базирана на вода, со која на здрав начин ќе ги изгубите несаканите…

 • Диета која ја олеснува менопаузата

  Диета која ја олеснува менопаузата

  Правилната исхрана во менопаузата е од основна важност за здравјето на коските, мускулите, срцето и мозокот. Мора да биде умерено калорична и добро избалансирана. Ви…

 • Диета: 9 кг за 14 дена

  Диета: 9 кг за 14 дена

  Името на оваа диета ви кажува се, значи за 14 дена (зависно од вашиот вишок на килограми, тие што имаат поголем вишок на килограми слабеат…

 • Оваа диета ќе ја обожувате: Можете дури да јадете и слатки

  Оваа диета ќе ја обожувате: Можете дури да јадете и слатки

  Јаболкото го поттикнува метаболизмот и топењето на масните наслаги, а диетата со ова вкусно овошје е полна со витамини и може да ви помогне на…