Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Како да ризикувате за да напредувате?

Време: 11:48

Датум: февруари 13, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Илезете од кутијата: Успешните луѓе не се кријат во зоната на удобноста туку ги тестираат своите граници, се соочуваат со стравовите и ризикуваат – се во име на напредокот и успехот.

Ако сте под стрес, досадно ви е, љубоморни сте, нервозни поради ситуацијата во која се наоѓате и постојано имате изговор зошто не напредувате, значи дека вашата зона на удобност ве кочи.

За да излезете од неа, прифатете го фактот дека не мора да бидете совршени. Ослободете се од правилата кои сте си ги наметнале со цел другите да ве прифатат. Направете нешто откачено за да се опуштите, па постепено започнете да се соочувате со стравовите. Сакате ли нешто да направите веќе подолго време, но никако да се помрднете од мртвата точка, пронајдете партнер или пријател со кој ќе започнете нешто. Така ќе ја проширите зоната на удобност, и ќе се впуштите во авантура.

Научете да ризикувате

Вашата зона на удобност ве држи „заглавени“ во место. Оставете ги очекувањата и прифатете ги резултатите од вашите дела. Разумно ризикувајте со нешто што не ви е жал да го загубите. Ако нешто загубите, ќе научите како да бидете успешни наредниот пат.

Дружете се со поинакви лица

Пријателите и колегите обично се бираат според заедничките интереси. За промена, пронајдете некој кој е „пооткачен“ од вас. Бирајте ги таквите луѓе, тие ќе ви помогнат да се ослободите во бизнисот. Бидете отворени и прифатете некои нивни идеи, колку и да звучат ризични.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Пет животни лекции кои ги научиле сите успешни жени

  Пет животни лекции кои ги научиле сите успешни жени

  Секоја успешна жена морала да пројде низ различни фази од животот. Иако денес се синоним за богата кариера и богаство, зад се што денес гледаме…

 • Зошто сме поефикасни кога имаме повеќе обврски

  Зошто сме поефикасни кога имаме повеќе обврски

  Ако имате премногу обврски и растегнати сте на повеќе страни, стравот дали ќе успеете се да постигнете е главно неизбежен. Меѓутоа, научниците откриваат дека лицата…

 • Како да изградите мрежа на соработници?

  Како да изградите мрежа на соработници?

  Шаци Висрам е жена претприемач која успешно се занимава со бизнис од органски производи. Подолу во текстот, таа дава совети како да развиете мрежа на…

 • Финансиска стратегија: Како да создадете семеен буџет?

  Финансиска стратегија: Како да создадете семеен буџет?

  Создавањето семеен буџет е многу важна финансиска стратегија за оние кои сакаат да постигнат финансиска слобода и економска стабилност. Без разлика дали вашите месечни приходи…

 • Жените или мажите – Кој носи подобри бизнис одлуки?

  Жените или мажите – Кој носи подобри бизнис одлуки?

  Кога станува збор за работата, жените секако дека можат да им парираат на мажите на високите позиции, а многу често знаат да бидат и поуспешни…

 • Предностите од учењето на друг јазик

  Предностите од учењето на друг јазик

  Учењето на јазици е многу корисно, особено ако планирате да живеете во странство или сакате да патувате. Постојат многу предности од учењето странски јазици, а…

 • Ворен Бафет: Најдобар совет за сопствениците на мали бизниси (видео)

  Ворен Бафет: Најдобар совет за сопствениците на мали бизниси (видео)

 • Започнете самостоен проект без да дадете отказ од моменталната работа

  Започнете самостоен проект без да дадете отказ од моменталната работа

  Сакате да започнете со некој свој проект, но не сакате да дадете отказ на работа? И тоа е можно, иако често се чини дека е…

 • Со помош на оваа јапонска техника можете да заштедите третина од платата

  Со помош на оваа јапонска техника можете да заштедите третина од платата

  Постои јапонска техника стара сто години која може да ви помогне во водењето нa сметка за трошоците и во тоа како да заштедите пари, а…

 • Со овие трикови ќе станете поорганизирани

  Со овие трикови ќе станете поорганизирани

  Колку и да сакате да бидете организирани, понекогаш е тешко да одвоите време за обврските и да им се посветите на важните работи. Тогаш, што…