Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Добивката на Puma за кварталот е двојно поголема

Време: 09:38

Датум: февруари 13, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Германскиот производител на спортски стока „Puma“ објави дека очекува да ја зголеми оперативната добивка за една третина во 2018-та година и да ја зголеми својата продажба со 10%, откако забележа стабилни финансиски резултати за четвртиот квартал од 2017-та година, поддржан од силната побарувачка на неговите патики.

„Puma“, која продолжува да заостанува зад германскиот конкурент „Adidas“ и пазарниот лидер „Nike“, заживеа во последниве години, фокусирајќи се на фудбалот, трчањето и моторните спортови, како и врз производите за жени, партнерството со познати лица како пејачката Ријана.

„Puma“ објави двојно зголемување на профитот за кварталот пред камати и даноци до 30 милиони евра. Во исто време валутно корективната продажба скокна со 14,5% до 1,04 милијарди евра, што во голема мера соодветствува на просечните проценки на аналитичарите.

Растот на продажбата беше особено силна во клучниот бизнис со спортски обувки, со зголемување од 19%. Продажбата најбрзо растеше во Европа, Средниот Исток и Африка – за 18,5%, следеа американските континенти за 14%.

„Puma“, чии акции паднаа минатиот месец, откако француската компанија мајка „Kering“ изјави дека ќе го одвои брендот меѓу акционерите, во петокот објави планови за плаќање на еднократна дивиденда од 12,50 евра по акција за 2017-та година.

Главниот извршен директор на „Puma“, Бјорн Гулден изјави дека акумулираната инерција од 2017-та година, како и позитивните реакции од корисниците и партнерски трговците, ја прават компанијата позитивно настроена за 2018-та година, очекувајќи 10-процентен раст на продажбата кај постојаните девизни курсеви.

„Puma“ очекува профитот пред каматите и даноците за 2018-та година да биде меѓу 305 и 325 милиони евра во споредба со 245 милиони евра во 2017-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Инвеститорите бараат поделеност на акциите на Nintendo

  Инвеститорите бараат поделеност на акциите на Nintendo

  Јапонската технолошка компанија „Nintendo“ се соочува со повици од страна на нејзините инвеститори да направи поделба на акциите и да ја прошири својата база од…

 • Alibaba и Tencent водат агресивна битка за сојузници во трговијата на мало

  Alibaba и Tencent водат агресивна битка за сојузници во трговијата на мало

  Кинеските технолошки гиганти „Alibaba Group Holding“ и „Tencent Holdings“ кои имаат вкупна пазарна вредност, еднаква на 1.000 милијарди долари, не запираат со серијата од инвестиции…

 • Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

  Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

  Водејќи се од својата долгорочна посветеност за промоција на вистинските општествени вредности, а во согласност со добро познатото мото на компанијата, “Повеќе за вас”, Вип…

 • „Кит Кет“ на „Нестле“ прогласена за најдобра чоколада во светот

  „Кит Кет“ на „Нестле“ прогласена за најдобра чоколада во светот

  Чоколадата „Кит Кет“ на светски познатиот бренд „Нестле“, е прогласена за најдобра во светот, според интернет анкетата во која учествуваа повеќе од 100.000 луѓе, наведува…

 • Објавен Конкурсот за стипендии на Семос Академија на тема „Звукот на градот“

  Објавен Конкурсот за стипендии на Семос Академија на тема „Звукот на градот“

  Семос Академија распиша Конкурс за доделување стипендии на тема „Звукот на градот“ за академската 2018/2019 година за образовните профили Графички дизајнер и Веб дизајнер. Конкурсот…

 • GE го продава бизнисот со расветни тела

  GE го продава бизнисот со расветни тела

  Американскиот индустриски гигант „General Electric – GE“ постигна договор за продажба на бизнисот со расветни тела во Европа, на Блискиот исток, како и Африка и…

 • Amazon ќе плати парична казна за 4.000 прекршувања на законот

  Amazon ќе плати парична казна за 4.000 прекршувања на законот

  Американската компанија за е-трговија „ Amazon.com“ ќе исплати 1,2 милиони долари за да стави крај на судскиот процес во кој е обвинета за речиси 4.000…

 • „Кока Кола“ прокнижи загуба од 2,76 милијарди долари

  „Кока Кола“ прокнижи загуба од 2,76 милијарди долари

  Американската компанија „Кока Кола“ соопшти дека во четвртиот квартал од минатата година остварила загуба од 2,76 милијарди долари, како резултат на зголемните даночни обврски. Во…

 • Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

  Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

  Германскиот осигурител „Allianz“ забележа пад на нето добивката од 22% за четвртиот квартал од 2017-та година поради даночната реформа во САД, слабиот долар, други еднократни…

 • Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

  Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

  Нема и ни четири недели, откако инвеститорот Џорџ Сорос силно ги критикуваше во рамките на економскиот форум во Давос технолошките компании „Facebook“ и „Google“, и…