Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    

“Wall Street” расте втор ден по ред

Време: 09:09

Датум: февруари 13, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

На Вол Стрит во понеделникот берзантските индекси се зголемија втор ден по ред, надокнадувајки дел од големите загуби од минатата недела, кога пазарот беше потресен од јакнењето на инфлацијата и раст на приносите од обврзниците.

Доу Џонс се зголеми за 410 поени, или 1,70 отсто на 24.601 поени, додека S&P 500 се зголеми за 1,39 отсто на 2.656 поени, додека Nasdaq Composite индексот 1,56 отсто на 6.981 поени.

По вчерашниот скок, S&P 500 индексот сега е во минус од 7,6 отсто во споредба со своето рекордно ниво кое го достигна на 26 јануари, а минатата недела во еден момент имаше загуба од 11,8 отсто во однос на ова ниво.

Пазарот полека се стабилизираше откако минатата недела знаци на јакнење на инфлацијата ги исплаши инвеститорите, бидејќи американската централна банка може да го забрза темпото на зголемување на каматните стапки, што не оди во прилог на берзите.

Поради можното зголемување на каматните стапки од страна на ФЕД, приносите на американските обврзници минатата недела достигнаа највисоко ниво во последните четири години, а повисокиот принос штети на акциите поради зголемувањето на трошоците за позајмување на компаниите и поради тоа што дел од инвеститорите може да ги повлечат средствата од акции и да купат обврзници.

Но, пазарот полека се смирува.

“Инвеститорите веројатно подразмислиле во текот на викендот и заклучиле дека економијата и заработката на компаниите расте, така што не постои посебна причина за паника и продажба на акциите. Верувам дека тоа е причината зошто некои инвеститори се вратија на пазарот”, вели Џон Кери, портфолио менаџер на фондот “Amundi Pioneer Asset Management”.

И на европските берзи цените на акциите се зголемија вчера. Индексот ФТСЕ во Лондон се зголеми за 1,19 отсто, на 7.177 поени, додека франкфуртскиот DAX скокна 1,45 отсто, на 12.282 поени, додека во Париз CAC 1,20 отсто, на 5.140 поени.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Македонија бара дозвола да извезува свинско месо во ЕУ

  Македонија бара дозвола да извезува свинско месо во ЕУ

  Агенцијата за храна и ветеринарство почна со спроведување активности за добивање дозвола за извоз на свежо свинско месо на европскиот пазар. Во согласност со акциониот…

 • ММФ предупреди за „прегревање“ на турската економија

  ММФ предупреди за „прегревање“ на турската економија

  Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во Турција предупреди за можна опасност од „прегревање“ на турската економија поради брзото нејзино обновување. Според ММФ, земјата, исто…

 • По откажувањето на ,,Трансмет”, РЕК Битола распиша нов тендер за ископ на јаловина

  По откажувањето на ,,Трансмет”, РЕК Битола распиша нов тендер за ископ на јаловина

  По откажувањето на ,,Трансмет” од договорот за ископ на јаглен во РЕК Битола, распишан е нов тендер за избор на фирма за ископ и транспорт…

 • 18,7 проценти повеќе патници на македонските аеродроми во првиот месец од годинава

  18,7 проценти повеќе патници на македонските аеродроми во првиот месец од годинава

  Бројот на превезени патници на двата аеродроми во Република Македонија во континуитет бележи раст, информираат од министерството за транспорт и врски. Според објавените податоци, во…

 • Зголемен бројот на нови државни и општински огласи за привремени вработувања

  Зголемен бројот на нови државни и општински огласи за привремени вработувања

  Генералниот секретаријат на Владата на „Бирото за јавни набавки“ вчера објави нов оглас за ангажирање Агенција за привремени вработувања. Станува збор за сума од 10…

 • Хелсиншки: Регистриран голем број на повреди на економските и социјалните права на граѓаните

  Хелсиншки: Регистриран голем број на повреди на економските и социјалните права на граѓаните

  Во земјава се регистрирани голем број на повреди на економските и социјалните права на граѓаните, што се должи на се поголемата сиромаштија во земјата, високиот…

 • Македонија е меѓу просечните земји во ЕУ според бројот на вработени во културниот сектор

  Македонија е меѓу просечните земји во ЕУ според бројот на вработени во културниот сектор

  Според податоците на „Еуростат“, Република Македонија како земја претендент за членство во ЕУ, се најде во рангирањето за вработените во културниот сектор. Нашата земја во…

 • Започна пријавувањето за престижните награди на “Sarajevo Business Bridge Awards 2018”

  Започна пријавувањето за престижните награди на “Sarajevo Business Bridge Awards 2018”

  Сараево Бизнис Форум (СБФ), водечката конференција за инвестиции во Југоисточна Европа, на 25 април ќе ги додели престижните признанија “Sarajevo Business Bridge Awards” на компаниите и…

 • Просечната плата во регионот највисока во Словенија и Хрватска, најниска во Македонија и БиХ

  Просечната плата во регионот највисока во Словенија и Хрватска, најниска во Македонија и БиХ

  Според последните официјални статистички податоци, највисоките просечни плати во регионот се во Словенија и Хрватска, а најниските во Македонија и БиХ. Според последните официјални статистички…

 • Министерот кој се обиде да го забрани биткоинот беше пронајден мртов

  Министерот кој се обиде да го забрани биткоинот беше пронајден мртов

  Јужнокорејскиот владин министер, Јунг Ки-Џон (52), кој работел на програма за регулирање на криптовалутите, беше пронајден мртов. Медиумите известуваат дека наводно тоа е срцев удар.…