Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

BMW X7 го прескокнува Париз, пристигнува во ЛА (фото+видео)

Време: 15:02

Датум: февруари 12, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Во „BMW“ овие денови е премногу „живо“. Во продажните салони пристигнуваат нови и редизајнирани модели, како што се „X2“, „M5“, „i8 Roadster“, како и „BMW Seriеѕ 2 Active Tourer“.

Во продолжение годината ќе донесе уште поголеми возбудувања за љубителите на овој германски производител, со оглед дека пристигнува „BMW Serieѕ 8 Coupe“, новите „BMW Z4“ и „X4“, a како „круна“ на крајот ќе биде и најголемиот „SUV“ – „BMW X7“.

Концептната верзија на ова возило имаше премиера во септември 2017-та, и навести што можеме да очекуваме од продукцискиот модел. А кога станува збор за серискиот „Х7“, тој ќе дебитира во ноември 2018-та на саемот за автомобили во Лос Анџелес, дознава „Autocar“, повикувајќи се на извор од „BMW“.

Во тој случај, светската премиера сепак не би се случила на парискиот авто-саем кој се одржува еден месец порано во француската претстолнина. Изборот на Лос Анџелес за официјално деби на „BMW X7“ има смисла, со оглед дека северноамериканскиот пазар, заедно со кинескиот, ќе бидат најважниза продажбата на овој модел.

Покрај тоа, „X7“ ќе се изработува во погонот во САД, во Јужна Каролина.

Како што пишува „Autocar“, во почетокот купувачите ќе може да нарачаат само класични верзии на мотори со внатрешно согорување, меѓу кои се 4.4-литарски би-турбо „V8“, 3.0-литарски дизел и најверојатно „V12“ кој е резервиран за топ верзијата „X7 xDrive M60i“.

Подоцна понудата ќе биде проширане и со хибриден модел, кој ќе се комбинира со 2.0-литарски турбо бензинец и електромотор, кој ќе овозможува возење замо на струја и до 100 km.

Кога кон крајот на година ќе се најде во продажба, „BMW X7“ ќе биде ривал на „Mercedes GLS“, a на американскиот пазар и на моделите „Cadillac Escalade“ и „Lincoln Navigator“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Претставен е и вториот од најавените 3 сродни модели на групацијата „PSA“ – „Opel Combo Life“, кој ја дели механичката платформа со „Citroen Berlingo“ зa…

 • Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Досега „Citroen Berlingo“ често беше достапен автомобил, користен претежно за превоз на стока со помали димензии и тежина. Третата генерација на моделот, сепак, ќе ја…

 • Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Чешката автомобилска компанија откри детали за луксузната верзија на нејзиниот кросовер „Skoda Kodiaq“. Таа ќе се нарекува „Laurin & Klement“, во чест на основачите на…

 • Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Минатата година 155 луѓе го загубиле животот во сообраќајни незгоди по патиштата низ земјата. Од нив 150 лица загинале во 3.918 сообраќајки предизвикани од грешка…

 • Audi планира SUV кабриолет?

  Audi планира SUV кабриолет?

  Германскиот производител „Audi“ изгледа има во план да изработи „SUV“ автомобил во кабриолет верзија. Списанието „Autoguide“ објави скици од патентот на „Audi“ на кои се…

 • Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Корејската компанија „Kia“ ги објави официјалните фотографии од новата генерација на „Ceed“ – хечбекот има нов дизајн, а исчезна и апострофот кој стоеше пред последната…

 • Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Националното жири при изборот ‘Автомобил на годината во Македонија’ одлучи да оваа 2018 година титулата ја додели на комплетно новиот Dacia DUSTER. Националното Жири се…

 • Italdesign ќе пушти кабриолет за 1,5 милиони евра

  Italdesign ќе пушти кабриолет за 1,5 милиони евра

  Дизајнерската работилница „Italdesign“ делумно го покажа својот нов модел – кабриолет верзијата на суперавтомобилот „Zerouno“. Премиерата на возилото ќе биде во Женевскиот саем во март.…

 • Новиот Audi A7 Sportback – Динамика во најубава форма(фото)

  Новиот Audi A7 Sportback – Динамика во најубава форма(фото)

  Новиот Audi A7 Sportback претставува нов стил на Гран Турер кој нуди систематска дигитализација, динамично возење и просторен концепт. Големото купе со четири врати е…

 • Електричната Opel Corsa ќе биде подготвена во 2020-та

  Електричната Opel Corsa ќе биде подготвена во 2020-та

  Следната генерација на компактната „Opel Corsa“ ќе има целосно електрична верзија. Ова е објавено од страна на прес-службата на германскиот производител. Новата „Corsa“, која се…