Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Нов лидер меѓу најпродаваните кросовери во светот

Време: 11:07

Датум: февруари 12, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Најпродаваниот „SUV“ модел (кросовери и „SUV“) во светот за 2017-та година е „Toyota RAV4“ со резултат од 800.676 продадени единици. Ова е зголемување од 10,1% во споредба со претходната година.

Второто место е претходниот лидер во оваа ранг-листа на „Honda CR-V“, од кои 757.417 единици беа доставени до купувачите. Растот на јапонскиот модел изнесува 0,8%. „Volkswagen Tiguan“, чија продажба се зголеми за 37,5% на 718.773 единици со штосе најде на третото место.

Во првата петорка се најде „Hyundai Tuson“, кој беше избран од 619.622 купувачи (-4% во споредба со 2016-та година) и „Great Wall Haval 6“. Резултатот на кинескиот „SUV“ беше 506.853 продадени возила (-12.7%).

Меѓу првите десет се „Nissan Qashqai“ (498.235, + 10.3%), „Роке“ (449.259, + 20.3%) и „X-Trail“ (430.325, + 3.1%). Топ 10 исто така ги вклучува „Kia Sportage“ (425.178, + 15.9%) и „Mazda CX-5“ (410.468, + 13.1%).

Вреди да се спомене дека „X-Trail“ и „Rogue“ се во суштина истиот „Nissan“ модел, сепак, се продаваат под друго име во Северна Америка. Ако продажбата на двете верзии е унифицирана, „X-Trail“ ќе биде најпродаваниот кросовер во светот, со речиси 80.000 единици пред „RAV4“.

Севкупно, продажбата во сегментот „SUV“ ширум светот во 2017-та година се зголеми за 11,3% во минатата година и достигна 30 милиони возила. Тоа е 38% од целиот нов пазар на автомобили во ланската година. Овие модели се најбарани во Кина, САД и Канада.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Претставен е и вториот од најавените 3 сродни модели на групацијата „PSA“ – „Opel Combo Life“, кој ја дели механичката платформа со „Citroen Berlingo“ зa…

 • Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Досега „Citroen Berlingo“ често беше достапен автомобил, користен претежно за превоз на стока со помали димензии и тежина. Третата генерација на моделот, сепак, ќе ја…

 • Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Чешката автомобилска компанија откри детали за луксузната верзија на нејзиниот кросовер „Skoda Kodiaq“. Таа ќе се нарекува „Laurin & Klement“, во чест на основачите на…

 • Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Минатата година 155 луѓе го загубиле животот во сообраќајни незгоди по патиштата низ земјата. Од нив 150 лица загинале во 3.918 сообраќајки предизвикани од грешка…

 • Audi планира SUV кабриолет?

  Audi планира SUV кабриолет?

  Германскиот производител „Audi“ изгледа има во план да изработи „SUV“ автомобил во кабриолет верзија. Списанието „Autoguide“ објави скици од патентот на „Audi“ на кои се…

 • Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Корејската компанија „Kia“ ги објави официјалните фотографии од новата генерација на „Ceed“ – хечбекот има нов дизајн, а исчезна и апострофот кој стоеше пред последната…

 • Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Националното жири при изборот ‘Автомобил на годината во Македонија’ одлучи да оваа 2018 година титулата ја додели на комплетно новиот Dacia DUSTER. Националното Жири се…

 • Italdesign ќе пушти кабриолет за 1,5 милиони евра

  Italdesign ќе пушти кабриолет за 1,5 милиони евра

  Дизајнерската работилница „Italdesign“ делумно го покажа својот нов модел – кабриолет верзијата на суперавтомобилот „Zerouno“. Премиерата на возилото ќе биде во Женевскиот саем во март.…

 • Новиот Audi A7 Sportback – Динамика во најубава форма(фото)

  Новиот Audi A7 Sportback – Динамика во најубава форма(фото)

  Новиот Audi A7 Sportback претставува нов стил на Гран Турер кој нуди систематска дигитализација, динамично возење и просторен концепт. Големото купе со четири врати е…

 • Електричната Opel Corsa ќе биде подготвена во 2020-та

  Електричната Opel Corsa ќе биде подготвена во 2020-та

  Следната генерација на компактната „Opel Corsa“ ќе има целосно електрична верзија. Ова е објавено од страна на прес-службата на германскиот производител. Новата „Corsa“, која се…