Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    

Прилеп се подготвува за меѓународниот карневал „Прочка 2018“

Време: 08:46

Датум: февруари 12, 2018

Категорија: КУЛТУРА

Привршуваат подготовките за меѓународниот карневал „Прочка 2018“, којшто годинава го има своето 17 издание. Околу 1000 учесници и гости од повеќе држави ќе бидат дел од овој костимиран спектакл.

Во официјалниот напреварувачки дел ќе учествуваат групи од: Македонија, Будва, Бања Ковиљача, Врњачка Бања, Лесковац, Белград, Бол, Шабац, Бела Црква, Корча, Перник, Мокриево, Куратица, Бегниште, Кавадарци, Ратево, Струмица, Радовиш.

Како увертира на карневалот е изложбата на маски, што ќе се постави во центарот за култура „Марко Цепенков“ на 16. февруари во петок. Детскиот карневал за учесници до 14 години ќе се одржи на 17 февруари во сабота. Во подготовките учествуваат сите основни училишта од Прилеп, со свои групни маски, со автентична кореографија.

На 18. февруари во недела, во центарот на градот ќе се одржи официјалниот натпреварувачки дел од карневалот, со почеток во 13:00ч. Учесниците ќе имаат свој настап пред бројната публика, но и жири комисијата, која што ќе ги избере најдобрите учесници по категории, коишто ќе добијат парични награди и дипломи од здружението „Прилепски мечкари“. Добитникот на Гран при наградата ќе добие парична награда од 18.000 денари.

Карневалот ќе го следи делегација на Европската федерација на карневалски градови, во присуство на претседателот Ван Дер Крон. На овој меѓународен маскенбал ќе присуствуваат и многу екипи од европски карневалски градови.

За сите официјални гости карневалската забава под маски, продолжува вечерта во 21:00ч. во ресторанот на хотел „Липа“.

Карневалот всушност се одржува ден, пред почетокот на велигденските пости во православната христијанска вера. Оттука и традицијата негувана со децении е вградена во овој туристички настан. Така на првиот ден по „Прочка“ поточно верскиот празник „Проштени поклади“, во понеделникот во манастирот „Свети Ѓорѓија“, здружението „Прилепски мечкари“ организираат ручек со посен грав.

Во прилепската традиција се негуваат сè уште семејните вечери на „Проштени поклади“, кога младите одат на гости и бараат прошка од повозрасните.

Маскирањето на „Проштени поклади“, има своја богата традиција на овие простори. Речиси сите дечиња се подготуваат за овој ден, родителите им шијат облеки, купуваат маски, имаат посебен мејк – ап, подготвуваат перформански за одредени ликови од приказните, од филмовите, Кон оваа традиција сè повеќе се приклучуваа и возрасните. Денес „Прочка“ е всушност празнување во градот, кое што има своја туристичка димензија. Освен гостите од бројни држави коишто се учесници на карневалското случување, за овој ден Прилеп, го посетуваат и многу граѓани од други градови во државата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Промоција на збирката раскази „Животот е… убав“

  Промоција на збирката раскази „Животот е… убав“

  Во „Литературно кафе Метаноја“ („Максим Горки“ 19) денес со почеток во 19 часот ќе се одржи промоција на збирката раскази „Животот е… убав“ од Коста Милков…

 • Германски филмови во Кинотека

  Германски филмови во Кинотека

  Љубителите на филмот ќе имаат можност еднаш месечно, во текот на годината да гледаат германски филмови од различни жанрови, во Кинотеката на Македонија во рамки…

 • Филмот „Честа на офицерот“ вo среда во Кинотека

  Филмот „Честа на офицерот“ вo среда во Кинотека

  Францускиот филм „Честа на офицерот“ од 1977 година в среда во 20 часот ќе биде прикажан во Кинотеката на Македонија. Актерот, којшто почина на 9…

 • Фред Фрит во Скопје на „Скопски џез фестивал“

  Фред Фрит во Скопје на „Скопски џез фестивал“

  Во рамките на својата актуелна европска турнеја, во Скопје доаѓа англискиот мултиинструменталист, композитор и импровизатор Фред Фрит. Концертот во организација на „Скопски џез фестивал“ ќе…

 • Симон Трпчески доби овации од белгиската публика

  Симон Трпчески доби овации од белгиската публика

  Македонскиот пијанист Симон Трпчески, ја одушеви белгиската публика синоќа во една од најпрестижните сали во земјата, „Бозар“ во Брисел. Заедно со симфонискиот оркестар на белгиската…

 • Солистички концерт „Вокална магија“ на бас-баритонот Милан Силјанов во Македонската филхармонија

  Солистички концерт „Вокална магија“ на бас-баритонот Милан Силјанов во Македонската филхармонија

  Македонската филхармонија, за 22 февруари во 20 часот, го најавува концертот „Вокална магија“, на кој како солист ќе настапи извонредниот бас-баритон од Швајцарија, уметник кој…

 • За „Роман на годината“ во вториот круг се 11 романи

  За „Роман на годината“ во вториот круг се 11 романи

  Единаесет романи влегоа во вториот круг за избор на етаблираната награда „Роман на годината“ за 2017 година, која по згаснувањето на „Утрински весник“ продолжува да…

 • Друштвото на писателите на Македонија прими осум нови членови

  Друштвото на писателите на Македонија прими осум нови членови

  Друштвото на писателите на Македонија прими осум нови членови: Живко Грозданоски, Фросина Пармаковска, Игор Станојоски, Ана Мартиноска, Славица Гаџова Свидерска, Лира Бојку, Тихомир Јанчовски и…

 • Влатко Стефановски ќе биде прв филмски уредник со причина во Кинотеката на Македонија

  Влатко Стефановски ќе биде прв филмски уредник со причина во Кинотеката на Македонија

  Кинотеката на Македонија овој месец ќе го воведе филмскиот циклус „Уредник со причина“ во кој ќе бидат прикажувани филмови избрани од некоја јавна личност. Програмата…

 • Објавена книгата „Можеби заминуваме“ од чешкиот писател Јан Балабан

  Објавена книгата „Можеби заминуваме“ од чешкиот писател Јан Балабан

  Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје деновиве ја објави книгата со раскази „Можеби заминуваме“ на чешкиот писател Јан Балабан, во превод од чешки…