Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    

Отворени Зимските олимписки игри, двете Кореи дефилираа под едно знаме

Време: 11:04

Датум: февруари 10, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Зимските олимписки игри беа отворени со раскошна двочасовна церемонија во Пјонгчанг, во Јужна Кореја. Речиси 3.000 спортисти од 92 земји продефилираа на свеченото отворање, а сите очи беа вперени во Северна и Јужна Кореја, кои годинава на отворањето дефилираа под исто знаме. Историски ќе биде и настапот на женскиот тим во хокеј, кој ќе биде составен од спортистки од Јужна и Северна Кореја.

Отворањето на игрите беше проследено со огромен интерес не само од страна на љубителите на спортот туку и од политичките аналитичари.

За настанот во јужнокорејскиот град пристигна висока делегација на Пјонгјанг, предводена од помалата сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. Нејзиното присуство на отворањето на Игрите беше протолкувано како јасен сигнал за мировната иницијатива што Пјонгјанг ја најави пред неколку недели. Ова е прва посета од ваков вид на член на владејачкото семејство во Пјонгјанг по поделбата на полуостровот.

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс, кој пристигна од Јапонија во Јужна Кореја за отворањето на Олимписките игри, пред само неколку дена вети нови санкции против Северна Кореја. Пенс, сепак, изјави дека не ја исклучува можноста за средба со севернокорејската делегација на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја оваа недела прецизирајќи дека таа не е однапред договорена. За возврат од Пјонгјанг беа категорични дека немаат намера да се сретнат со американските власти за време на посетата во Јужна Кореја.

Отворањето го одбележаа и судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на стадионот. Јужнокорејските демонстранти побараа од САД да ја бомбардира Северна Кореја.

Во следните 17 дена 2.952 спортисти од 92 држави ќе се борат за освојување на медалите во 102 дисциплини во 15 спортови.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Македонија бара дозвола да извезува свинско месо во ЕУ

  Македонија бара дозвола да извезува свинско месо во ЕУ

  Агенцијата за храна и ветеринарство почна со спроведување активности за добивање дозвола за извоз на свежо свинско месо на европскиот пазар. Во согласност со акциониот…

 • ММФ предупреди за „прегревање“ на турската економија

  ММФ предупреди за „прегревање“ на турската економија

  Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во Турција предупреди за можна опасност од „прегревање“ на турската економија поради брзото нејзино обновување. Според ММФ, земјата, исто…

 • По откажувањето на ,,Трансмет”, РЕК Битола распиша нов тендер за ископ на јаловина

  По откажувањето на ,,Трансмет”, РЕК Битола распиша нов тендер за ископ на јаловина

  По откажувањето на ,,Трансмет” од договорот за ископ на јаглен во РЕК Битола, распишан е нов тендер за избор на фирма за ископ и транспорт…

 • Научниците од Харвард одлучни – Ова е најдобрата исхрана

  Научниците од Харвард одлучни – Ова е најдобрата исхрана

  Ако сакате да ослабите многу поважно е што јадете отколку колку вежбате. Научниците велат дека најдобрата исхрана е онаа со најмалку јаглени хидрати. Имено, научниците…

 • 18,7 проценти повеќе патници на македонските аеродроми во првиот месец од годинава

  18,7 проценти повеќе патници на македонските аеродроми во првиот месец од годинава

  Бројот на превезени патници на двата аеродроми во Република Македонија во континуитет бележи раст, информираат од министерството за транспорт и врски. Според објавените податоци, во…

 • Хуманитарен велеслалом во Маврово за децата кои живеат во сиромаштија

  Хуманитарен велеслалом во Маврово за децата кои живеат во сиромаштија

  Шеснаесетта година по ред во Ски-центар Маврово се одржува аматерскиот велеслалом кој традиционално е настан со хуманитарен карактер. Оваа година собраните средства во вредност од…

 • Работнички права: секоја петта компанија го крши законот

  Работнички права: секоја петта компанија го крши законот

  Една од пет компании ги прекршува законите за работните односи. Ова го покажуваат извештаите на Државниот инспекторат за труд (ДИТ) кој лани извршил вкупно 20.183…

 • Луксузниот замок Амберли (фото)

  Луксузниот замок Амберли (фото)

  Замокот Амберли во Англија има легендарна историја која започнува пред околу 900 години. Тука престојувала кралицата Елизабета I од 1588 до 1603, Чарлс II бил…

 • Силк Роуд Банка ќе исплаќа пензии секој први во месецот

  Силк Роуд Банка ќе исплаќа пензии секој први во месецот

  Силк Роуд Банка АД Скопје почнувајќи од март ќе врши исплата на пензиите секој први во месецот. Доколку, пак, први е неработен ден (викенд или…

 • Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  „BMW“ oваа година одбележуваа три децении од лансирањето на првиот „М“ модел со отворен покрив. Tаа 1988-ма година „М“ одделението на „BMW“ одлучи на купувачите…