Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Суперавтомобил кој веќе не може да се купи (фото+видео)

Време: 15:26

Датум: февруари 9, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Компанијата „McLaren“ објави информации за новиот хиперавтомобил „Senna“ кој го претстави на крајот на 2017-та година и ќе бидат произведени 500 примероци, а тие ќе се составуваат рачно и за секој од нив ќе бидат потребни 300 часа. Купето, сепак, повеќе не може да се купи, бидејќи сите примероци се продадени.

Моделот е опремен со 4,0-литарски твин-турбо V8 мотор кој во комбинација со 7-стeпенна автоматски менувач со две спојки кој забрзува од 0 до 100 км/ч за 2,8 секунди, а од место до 200 км/ч за 6,8 секунди. Растојанието од 1/4 -милја (402 метри) го реализира за 9,9 секунди, а максималната брзина е 340 км/ч.

За споредба, слични показатели има хибридниот суперавтомобил „McLaren P1“, кој е опремен со агрегат, кој развива 916 коњски сили. Кај него забрзувањето до 100 и 200 км/ч останува на истото време, но максималната брзина е 350 км/ч.

„McLaren Senna“ е најлесниот автомобил на марката за стандардни патишта од времето на моделот „F1“. Тежината на хиперавтомобилот е 1.198 кг, а тоа е постигато со користење на композит од јаглеродни влакна во конструкцијата. Секое предно крило тежи 620 грама, а двете задни крила имаат само 4,87 кг. Може да издржи 100 пати повеќе од тежината на возилото. Соодносот на моќност до маса е 668 коњски сили по тон.

Купето е опремено со активно хидраулично потпирање, активна аеродинамика, издувен систем од титаниум, карбонски-керамички сопирачки механизми (само правење на тркалата трае 7 месеци), а исто така и со гуми „Pirelli P Zero Trofeo R“ развиени специјално за овој модел.

Премиерата на моделот ќе се одржи на саемот во Женева во почетокот на март. Во Велика Британија „McLaren Sennа“ чини 750.000 фунти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Претставен е и вториот од најавените 3 сродни модели на групацијата „PSA“ – „Opel Combo Life“, кој ја дели механичката платформа со „Citroen Berlingo“ зa…

 • Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Досега „Citroen Berlingo“ често беше достапен автомобил, користен претежно за превоз на стока со помали димензии и тежина. Третата генерација на моделот, сепак, ќе ја…

 • Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Чешката автомобилска компанија откри детали за луксузната верзија на нејзиниот кросовер „Skoda Kodiaq“. Таа ќе се нарекува „Laurin & Klement“, во чест на основачите на…

 • Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Минатата година 155 луѓе го загубиле животот во сообраќајни незгоди по патиштата низ земјата. Од нив 150 лица загинале во 3.918 сообраќајки предизвикани од грешка…

 • Audi планира SUV кабриолет?

  Audi планира SUV кабриолет?

  Германскиот производител „Audi“ изгледа има во план да изработи „SUV“ автомобил во кабриолет верзија. Списанието „Autoguide“ објави скици од патентот на „Audi“ на кои се…

 • Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Корејската компанија „Kia“ ги објави официјалните фотографии од новата генерација на „Ceed“ – хечбекот има нов дизајн, а исчезна и апострофот кој стоеше пред последната…

 • Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Националното жири при изборот ‘Автомобил на годината во Македонија’ одлучи да оваа 2018 година титулата ја додели на комплетно новиот Dacia DUSTER. Националното Жири се…

 • Italdesign ќе пушти кабриолет за 1,5 милиони евра

  Italdesign ќе пушти кабриолет за 1,5 милиони евра

  Дизајнерската работилница „Italdesign“ делумно го покажа својот нов модел – кабриолет верзијата на суперавтомобилот „Zerouno“. Премиерата на возилото ќе биде во Женевскиот саем во март.…

 • Новиот Audi A7 Sportback – Динамика во најубава форма(фото)

  Новиот Audi A7 Sportback – Динамика во најубава форма(фото)

  Новиот Audi A7 Sportback претставува нов стил на Гран Турер кој нуди систематска дигитализација, динамично возење и просторен концепт. Големото купе со четири врати е…

 • Електричната Opel Corsa ќе биде подготвена во 2020-та

  Електричната Opel Corsa ќе биде подготвена во 2020-та

  Следната генерација на компактната „Opel Corsa“ ќе има целосно електрична верзија. Ова е објавено од страна на прес-службата на германскиот производител. Новата „Corsa“, која се…