Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    

Што им е потребно на работниците?

Време: 15:06

Датум: февруари 9, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Освен добрата плата, бенефициите и сите останати пропратни елементи што било кој бизнис може да им ги понуди на своите вработени, се почесто светски успешните компании ја користат и удобноста на работното место, но тука не станува збор само за удобна кожна фотеља, има и нешто повеќе од тоа.

Не е ни чудно, бидејќи луѓето, особено поновите генерации се почесто се индивидуалци со изразена креативност и сенс за најновите технологии… Таквите тешко дека ќе се задоволат со обично биро во аголот од собата!

И се додека таквите лица и носат профит на вашата компанија, на вас ви останува да им го обезбедите најпријатното работно место, а останатите да ги мотивирате да го следат нивниот приемер. Еве и како:

Среќни вработени – среќни клиенти – Наоѓањето на работа од соништата е тешко, па затоа кога вработените ќе пронајдат некое место на кое ќе уживаат работејќи, тоа позитивно искуство ќе го пренесат на производите и клиентите, а тие пак ќе го пренесат својот денар на вас. „Win-win-win“ ситуација за секого.

Креирајте моќен внатрешниот бренд –Внатрешниот бренд е она што вработените го чувствуваат додека работаат за вас. Затоа компаниите денес не се ни 10 проценти од тоа што беа пред 10 години. Технологиите, брзиот пристап до информации и податоци, и (виртуелната) социјализација играат огрома улога во оваа ситуација, која вели – ако имате лоша култура внатре во компанијата, тоа набрзо нема да остане само внатре во неа.

Многу компании – исти грешки?! – Избегнувајте ги класичните грешки на останатите менаџери… едноставно запрашајте се: што мене би ми пречело ако јас се најдам на местото на мојот вработен? Прашањето не треба да важи само за материјалните работи.

Ценете ги личните вредности – Секој има право да биде среќен… дури и на работното место!

Хуман бизнис – Слушањето што вработените имаат да кажат, нивно вклучување во одлуките што ги носите, поголема креативна слобода, слободно изразување и можностите за иновирање, е цената што секој бизнис треба да ја плати за да добие движечки промени за возврат.

Максимизиран профит преку максимизиран потенцијал – Кога добрите тренери ќе забележат некој супер-талент, првото нешто што тие го прават е – обезбедување услови каде што ќе може истиот да се покаже во полн сјај! Мислите дека во бизнисот е нешто поинаку?

Бидете голема компанија – Разликата помеѓу работа во добра компанија и работење во одлична компанија е во можноста да правите големи работи. Ако го пронајдете она делче во кое вашиот бизнис ги прави нештата на начин на кој вработените можат да се гордеат со тоа што го работаат, тогаш во нивните очи вашиот бизнис секогаш ќе биде голем… колку и да е реално мал.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 3 совети за успех од еден од најбогатите луѓе во светот

  3 совети за успех од еден од најбогатите луѓе во светот

  Директорот на „Alibaba“ и еден од најбогатите луѓе на светот, кинезот Џек Ма има 3 совети без кои, како што смета, не би дошол до…

 • Пет животни лекции кои ги научиле сите успешни жени

  Пет животни лекции кои ги научиле сите успешни жени

  Секоја успешна жена морала да пројде низ различни фази од животот. Иако денес се синоним за богата кариера и богаство, зад се што денес гледаме…

 • Зошто сме поефикасни кога имаме повеќе обврски

  Зошто сме поефикасни кога имаме повеќе обврски

  Ако имате премногу обврски и растегнати сте на повеќе страни, стравот дали ќе успеете се да постигнете е главно неизбежен. Меѓутоа, научниците откриваат дека лицата…

 • Како да изградите мрежа на соработници?

  Како да изградите мрежа на соработници?

  Шаци Висрам е жена претприемач која успешно се занимава со бизнис од органски производи. Подолу во текстот, таа дава совети како да развиете мрежа на…

 • Финансиска стратегија: Како да создадете семеен буџет?

  Финансиска стратегија: Како да создадете семеен буџет?

  Создавањето семеен буџет е многу важна финансиска стратегија за оние кои сакаат да постигнат финансиска слобода и економска стабилност. Без разлика дали вашите месечни приходи…

 • Жените или мажите – Кој носи подобри бизнис одлуки?

  Жените или мажите – Кој носи подобри бизнис одлуки?

  Кога станува збор за работата, жените секако дека можат да им парираат на мажите на високите позиции, а многу често знаат да бидат и поуспешни…

 • Предностите од учењето на друг јазик

  Предностите од учењето на друг јазик

  Учењето на јазици е многу корисно, особено ако планирате да живеете во странство или сакате да патувате. Постојат многу предности од учењето странски јазици, а…

 • Ворен Бафет: Најдобар совет за сопствениците на мали бизниси (видео)

  Ворен Бафет: Најдобар совет за сопствениците на мали бизниси (видео)

 • Започнете самостоен проект без да дадете отказ од моменталната работа

  Започнете самостоен проект без да дадете отказ од моменталната работа

  Сакате да започнете со некој свој проект, но не сакате да дадете отказ на работа? И тоа е можно, иако често се чини дека е…

 • Како да ризикувате за да напредувате?

  Како да ризикувате за да напредувате?

  Илезете од кутијата: Успешните луѓе не се кријат во зоната на удобноста туку ги тестираат своите граници, се соочуваат со стравовите и ризикуваат – се…