Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    

Овие здрави намирници ја саботираат вашата диета

Време: 13:40

Датум: февруари 9, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Ако одреден вид на храна е здрава, тоа не значи дека истата е и диетална. Ако консумирате некои од овие намирници, можно е бројката на вашата вагата да потскокнува. Не ги исфрлувајте од вашето мени, но сепак ограничете го нивниот внес.

1. Суво овошје

Кога плодовите од овошјето се сушат, тие губат од својата маса, што значи дека им се зголемува количеството на шеќери и калории. На пример, 50 гр. суво грозје има идентична калориска вредност како и две парчиња интегрален леб. Запрашајте се што ќе ве засити повеќе?

2. Енергетски плочки со житарки

Дали практикувате помаѓу два оброка да ја „залажете“ гладта со енергетска плочка бидејќи едноставно не сакате да грицкате нездрав чипс или други солени грицки? Тие се навистина одлична замена за меѓуоброците, содржат житарки кои бавно ја отпуштаат енергијата а со тоа прават и подолго да чувствувате ситост. Но, една помала енергетска плочка содржи помеѓу 200 и 350 калории. Може ли таков внос на калории да поднесе вашата диетална исхрана?

3. Овошен јогурт

Постои ли повкусен и поздрав утрински оброк од овошниот јогурт? Нема ниту да забележите никакви промени на вашата вага ако во вашиот омилен јогурт сами вметнете неколку парчиња свежо овошје. Но, ако во брзање посегнете по готов овошен јогурт, тогаш би требало да бидете повеќе внимателни. Таквиот јогурт изобилува со шеќери, а со тоа и е значително покалоричен од појадокот кој сами ќе си го подготвите.

4. Вода со вкусови

Исклучително е здраво да се пие обична вода и дневно се препорачува внес од 8 чаши. Но сепак не би требало обичната вода да ја изедначите со водата која е збогатена со овошни ароми. Во таквите води најчесто се крие изненадувачко количество на шеќери, па еден литар таква вода содржи повеќе од 200 калории. Практикувајте да пиете обична вода која во ниту еден случај нема да ви донесе вишок калории.

5. Јаткасти плодови

Ако сакате негувана кожа, тогаш треба да практикувате храна која е богата со витамин Е. Тој се наоѓа во јаткастите плодови како што се лешниците, оревите и бадемите. Овие тврди плодови од природата се одличен меѓуоброк, но тие се исклучително калорични намирници. Сетете се на ова кога на работа ќе понесете 100 грама бадеми, бидејќи во нив има дури 580 калории.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Научниците од Харвард одлучни – Ова е најдобрата исхрана

  Научниците од Харвард одлучни – Ова е најдобрата исхрана

  Ако сакате да ослабите многу поважно е што јадете отколку колку вежбате. Научниците велат дека најдобрата исхрана е онаа со најмалку јаглени хидрати. Имено, научниците…

 • Чај за слабеење од три состојки: Првите позитивни резултати очекувајте ги по 24 часа

  Чај за слабеење од три состојки: Првите позитивни резултати очекувајте ги по 24 часа

  Благодарение на комбинацијата од делотворни состојки, овој напиток дава јасно видливи резултати веќе за седум дена. Вашиот струк ќе биде потенок и до 8 сантиметри.…

 • Коктел за најдобар почеток на денот

  Коктел за најдобар почеток на денот

  Со овој напиток богат со различни нутриенти ќе го започнете денот на моќен начин. Освен што делуваат антивоспалително, куркумата и биберот во комбинација го активираат…

 • Солта помага против инфекциите

  Солта помага против инфекциите

  Солта, озлогласена по своето влијание врз здравјето, помага во борбата против инфекциите, покажа новото истражување, чии резултати се објавени во списанието Cell Metabolism. Внесувањето повеќе…

 • Колку лук дневно треба да јадете за да ја спречите појавата на опасни тумори

  Колку лук дневно треба да јадете за да ја спречите појавата на опасни тумори

  Докажано е дека белиот лук претставува неверојатна превенција од ракот и ширењето на тумори, а еве и колку лук е потребно да јадете за неговото…

 • Најдобриот сојузник во диетите кој воедно го чува и вашето здравје

  Најдобриот сојузник во диетите кој воедно го чува и вашето здравје

  Јогуртот содржи протеини кои ја зголемуваат силата и калциум кој ги зајакнува коските. Чашка јогурт дневно ве држи подалеку од докторите, но тој има и…

 • По напорниот тренинг вратете си ја енергијата со овој вкусен домашен детокс шејк

  По напорниот тренинг вратете си ја енергијата со овој вкусен домашен детокс шејк

  Направете го овој моќен напиток и ослободете се од токисните… Прочитајте како да направите детокс напиток на база на бадемово млеко кој лесно се вари…

 • Намирници кои треба да ги избегнувате за појадок

  Намирници кои треба да ги избегнувате за појадок

  Дали сте знаеле дека постојат неколку лоши оброци за појадок кои можат повеќе да ви наштетат отколку да ви бидат од корист? Обидете се следните…

 • Како да го намалите обемот на половината за само 7 дена?

  Како да го намалите обемот на половината за само 7 дена?

  Погледнeте го овој вкусен и здрав трик кој ќе ви помогне да се ослободите од мастите… Ако сакате да изгледате совршено и да ги согорите…

 • Анемични сте и постојано уморни: Пробајте ја оваа витаминска бомба

  Анемични сте и постојано уморни: Пробајте ја оваа витаминска бомба

  Чувствувате константен замор и колку и да спиете на вас никогаш не ви е доволно тоа. Обезбедете ги овие хранливи состојки и започнете го денот…