Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    

Што е ново? Škoda Fabia зa 2018-та (редизајн)

Време: 11:42

Датум: февруари 8, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

„Škoda“ ги објави првите фотографии и технички детали од редизајнираната „Fabiа“ пред светската премиера на овој модел закажана за автосаемот во Женева.

Четири години по лансирањето на третата генерација на „Fabiа“ дојде време за редизајн, кој покрај деталите на надворешноста на автомобилот вклучува и нови системи за асистенција и нов мултимедијален систем, а освежени се и двете каросериски верзии – хечбек и караван.

Кога станува збор за дизајнот, напред се променети фаровите и маската на ладилникот, додека позади е редизајниран браникот и стоп-светлата, а на купувачите за прв пат во „Fabiа“ ќе им бидат достапни „LED“ предни и задни светла.

Понудата на алуминимски бандажи кај хечбекот е проширена со 18 инчни тркала.

„Škoda“ не објави фотографии од внатрешноста на кабината, но од фабриката велата дека инструмент таблата е исто така редизајнирана, додека на располагање се и нови дезени и комбинации на навлаки на седиштата и тапацирот, кои во ентериерот треба да понудат луксузен амбиент.

Понудатa на мотори се состои од 4 трицилиндарски 1.0-литарски бензинец. Атмосферските „MPI“ верзии се достапни со 60 ks (44 kW) и 75 ks (55 kW).

Тука се и двата „TSI“ турбо бензински агрегати, кои покрај турбо полначот имаат и систем за директно вбризгување на гориво, а произведуваат 95 ks (70 kW) и 110 ks (81 kW). Помоќната верзија може да се нарача и со изборен „DSG“ менувач со двојно квачило.

„Škoda“ соопшти дека двата „TSI“ мотори се опремени со филтри за штетни честички.

„Fabia“ зa 2018-та добива и нови системи за асистенција, со што некои технологии се активни при безбедност на спуштање во пониските сегменти на возилата на „Škodа“. Автомобилот е опремен со електронски систем за следење на други возила кои се наоѓаат во мртвиот агол и предупредување на возачот за нивното присуство.

„Fabia“ ќе има и систем кој ги следи случувањата зад возилото и го алармира возачот ако постои опасност за незгода од позади.

Уште еден новитет е „Light Assist“, aвтоматско исклучување на долгите светла во случај на приплижување на автомобил од спротивната страна.

„Škoda“ во новата „Fabiа“ го подобри и мултимедијалниот систем „Swing“ кој сега има 6,5 инчен екран. Во верзиите со вграден навигациски систем, возачот на располагање ќе има сервисни информации за состојбата и условите во сообраќајот во реално време.

„SmartLink+“ технологијата, со функциите „Apple CarPlay“, „Android Auto“, „MirrorLinkTM“ и „SmartGate“ овозможуваат едноставно поврзување со смартфон уреди и пренесување на нивните содржини на екранот на мултимедијалниот систем.

По женевската премиера во март, „Škoda Fabia“ зa 2018-та ќе се појави во продажните салони во другата половина од годината.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  „BMW“ oваа година одбележуваа три децении од лансирањето на првиот „М“ модел со отворен покрив. Tаа 1988-ма година „М“ одделението на „BMW“ одлучи на купувачите…

 • Американски истражители пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на Мерцедес

  Американски истражители пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на Мерцедес

  Американски истражители наводно пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на германската компанија Дајмлер, која го поседува брендот Мерцедес-Бенц. Програмата овозможувала компанијата со мамење да ги…

 • Кој е број 1 во светот на пикапите?

  Кој е број 1 во светот на пикапите?

  Овој пазар е конзервативен, но исто така многу интересен Освен во САД, пикап возилата претставуваат еден малку посебен дел од пазарот на автомобили и малкумина…

 • Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Претставен е и вториот од најавените 3 сродни модели на групацијата „PSA“ – „Opel Combo Life“, кој ја дели механичката платформа со „Citroen Berlingo“ зa…

 • Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Досега „Citroen Berlingo“ често беше достапен автомобил, користен претежно за превоз на стока со помали димензии и тежина. Третата генерација на моделот, сепак, ќе ја…

 • Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Чешката автомобилска компанија откри детали за луксузната верзија на нејзиниот кросовер „Skoda Kodiaq“. Таа ќе се нарекува „Laurin & Klement“, во чест на основачите на…

 • Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Минатата година 155 луѓе го загубиле животот во сообраќајни незгоди по патиштата низ земјата. Од нив 150 лица загинале во 3.918 сообраќајки предизвикани од грешка…

 • Audi планира SUV кабриолет?

  Audi планира SUV кабриолет?

  Германскиот производител „Audi“ изгледа има во план да изработи „SUV“ автомобил во кабриолет верзија. Списанието „Autoguide“ објави скици од патентот на „Audi“ на кои се…

 • Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Корејската компанија „Kia“ ги објави официјалните фотографии од новата генерација на „Ceed“ – хечбекот има нов дизајн, а исчезна и апострофот кој стоеше пред последната…

 • Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Националното жири при изборот ‘Автомобил на годината во Македонија’ одлучи да оваа 2018 година титулата ја додели на комплетно новиот Dacia DUSTER. Националното Жири се…