Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    

Дали да се пријавите за работа за која не сте доволно квалификувани?

Време: 13:47

Датум: февруари 7, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Сите кои некогаш барале работа или во моментов ја бараат со тек на време се среќаваат со дилемата – дали да се пријават за работата за која немаат доволно квалификации или не?

Не е можно да се даде едноставен одговор на тоа прашање. Понекогаш има смисла, а понекогаш е подобро времето да се потроши пријавувајќи се за работа која повеќе ви одговара.

Затоа треба да се земат во предвид различни фактори. Пред се, не можете да знаете кој и со какви квалификации се пријавил за тоа работно место. Па гледано oд таа страна, пријавувањето не е залудна идеја.

Исто така, треба да се запрашате колку всушност сакате да работите на тоа работно место. Доколку претставува остварување на вашите соништа, всушност немате што да изгубите.

Кога ќе ја донесувате одлуката за тоа дали ќе се пријавите или не, би било корисно да составите листа со сите потребни квалификации од бараната листа на квалификации со кои располагате. Доколку задоволувате некои основни услови, нема причина да ја пропуштите шансата за вработување.

Оние кои се во потрага по работа имаат повеќе време и енергија. Ако времето е единственото нешто што можете да го изгубите, нема причина да не се пријавите.

Сепак, еднакво е важно да знаете да го препознаете „изгубениот случај“ и да се откажете пред да го изгубите времето и нервите. Проценете ги сопствените можности и дури тогаш впуштете се во тој процес.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 3 совети за успех од еден од најбогатите луѓе во светот

  3 совети за успех од еден од најбогатите луѓе во светот

  Директорот на „Alibaba“ и еден од најбогатите луѓе на светот, кинезот Џек Ма има 3 совети без кои, како што смета, не би дошол до…

 • Пет животни лекции кои ги научиле сите успешни жени

  Пет животни лекции кои ги научиле сите успешни жени

  Секоја успешна жена морала да пројде низ различни фази од животот. Иако денес се синоним за богата кариера и богаство, зад се што денес гледаме…

 • Зошто сме поефикасни кога имаме повеќе обврски

  Зошто сме поефикасни кога имаме повеќе обврски

  Ако имате премногу обврски и растегнати сте на повеќе страни, стравот дали ќе успеете се да постигнете е главно неизбежен. Меѓутоа, научниците откриваат дека лицата…

 • Како да изградите мрежа на соработници?

  Како да изградите мрежа на соработници?

  Шаци Висрам е жена претприемач која успешно се занимава со бизнис од органски производи. Подолу во текстот, таа дава совети како да развиете мрежа на…

 • Финансиска стратегија: Како да создадете семеен буџет?

  Финансиска стратегија: Како да создадете семеен буџет?

  Создавањето семеен буџет е многу важна финансиска стратегија за оние кои сакаат да постигнат финансиска слобода и економска стабилност. Без разлика дали вашите месечни приходи…

 • Жените или мажите – Кој носи подобри бизнис одлуки?

  Жените или мажите – Кој носи подобри бизнис одлуки?

  Кога станува збор за работата, жените секако дека можат да им парираат на мажите на високите позиции, а многу често знаат да бидат и поуспешни…

 • Предностите од учењето на друг јазик

  Предностите од учењето на друг јазик

  Учењето на јазици е многу корисно, особено ако планирате да живеете во странство или сакате да патувате. Постојат многу предности од учењето странски јазици, а…

 • Ворен Бафет: Најдобар совет за сопствениците на мали бизниси (видео)

  Ворен Бафет: Најдобар совет за сопствениците на мали бизниси (видео)

 • Започнете самостоен проект без да дадете отказ од моменталната работа

  Започнете самостоен проект без да дадете отказ од моменталната работа

  Сакате да започнете со некој свој проект, но не сакате да дадете отказ на работа? И тоа е можно, иако често се чини дека е…

 • Како да ризикувате за да напредувате?

  Како да ризикувате за да напредувате?

  Илезете од кутијата: Успешните луѓе не се кријат во зоната на удобноста туку ги тестираат своите граници, се соочуваат со стравовите и ризикуваат – се…