Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    

Mercedes-Benz ја покажа новата A-Class (фото+видео)

Време: 10:42

Датум: февруари 3, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Една од најочекуваните премиери годинава се одржа во Амстердам, каде што „Mercedes-Benz“ ја претстави новата генерација на „A-Class“ на специјален настан. Моделот доби обновен дизајн, нов ентериер, најсовремена технологија и обновен асортиман на моќни единици.

Четвртата генерација на компактниот хечбек „Mercedes-Benz A-Class“ е изградена на платформата за „MFA“. Предната суспензија е „McPherson“, а задниот дел е повеќекратен. Должината на автомобилот е 4.419 mm, што е 127 mm повеќе од претходно. Растојанието помеѓу двете оски е зголемено за 30 mm и достигнува 2.729 mm. Багажникот е исто така поголем и сега изнесува 370 литри (29 повеќе).

Дизајнот на автомобилот е во стилот на „CLS“ кој се појави претходно во оваа година. За добра аеродинамика, исто така, помага и специјалното растојание на предната решетка, која се отвора кога е потребно за ладење на моторот.

На почетокот на продажбата, новата „А-класа“ ќе биде достапна со 3 единици. Основната верзија на „Mercedes-Benz A200“ добива 1.4-литарски бензински мотор кој е развиен заеднички со „Renault“. Моторот има двоцилиндричен систем за деактивирање, развивајќи 163 КС и 250 Nm. Комбиниран е со 6-брзински мануелен менувач или 7-брзински автоматски со две спојки. Просечната потрошувачка на гориво е 5.1 l/100 km.

„Mercedes-Benz A250“ се потпира на 2.0-литарски 4-цилиндричен мотор со 224 КС (350 Nm). Другата опција е дизел од 1.5 литри за „Mercedes-Benz A180d“, кој развива 116 КС и 260 Nm. Овие два мотори може да се комбинираат само со автоматскиот менувач.

Автомобилот ќе биде достапен и за погон на предни тркала и погон на четири тркала. Како опција се достапни адаптивни амортизери и системот „Dynamic Select“, нудејќи четири поставки за моторот, преносот, суспензијата и управувачот.

Најмалиот „Mercedes“ не отстапува од технологиите кои се наоѓаат на другите модели на брендот. Има полуавтоматски систем за контрола познат по „S-Class“. Може да ја намали брзината на возилото ако е потребно кога се приближува до остра кривина или раскрсница.

Опремата на новата „A-Class“, исто така, вклучува асистент за промена на лентата, систем за превенција на судир со функции за препознавање на пешаци и велосипеди, адаптивни светла и многу повеќе.

Внатрешноста на моделот е променета. Ова делумно се должи на новиот „MBUX“ систем за информации и забава, кој користи два големи дигитални монитори. Опремата на автомобилот, исто така, вклучува и систем за контрола на гласот кој, за разлика од останатите, го препознава јазикот и не бара никакви команди. Тоа значи дека возачот може да зборува спокојно без да користи специфични фрази, а системот разбира што сака.

За време на премиерата, претставниците на брендот откриле дека во 2019-та година на пазарот ќе биде пуштен нов компактен „A-Class“ седан. Опсегот на хечбекот ќе се прошири со „надуена“ верзија на „Mercedes-AMG A45“ со повеќе од 400 КС и спортска модификација „А35“ со моќност од 300 КС.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Mercedes-Benz ја покажа новата A-Class (фото+видео)

 1. Пингбек: По новата A Сlasѕ уште 7 компактни Mercedes возила | Денар

 • Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  „BMW“ oваа година одбележуваа три децении од лансирањето на првиот „М“ модел со отворен покрив. Tаа 1988-ма година „М“ одделението на „BMW“ одлучи на купувачите…

 • Американски истражители пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на Мерцедес

  Американски истражители пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на Мерцедес

  Американски истражители наводно пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на германската компанија Дајмлер, која го поседува брендот Мерцедес-Бенц. Програмата овозможувала компанијата со мамење да ги…

 • Кој е број 1 во светот на пикапите?

  Кој е број 1 во светот на пикапите?

  Овој пазар е конзервативен, но исто така многу интересен Освен во САД, пикап возилата претставуваат еден малку посебен дел од пазарот на автомобили и малкумина…

 • Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Претставен е и вториот од најавените 3 сродни модели на групацијата „PSA“ – „Opel Combo Life“, кој ја дели механичката платформа со „Citroen Berlingo“ зa…

 • Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Досега „Citroen Berlingo“ често беше достапен автомобил, користен претежно за превоз на стока со помали димензии и тежина. Третата генерација на моделот, сепак, ќе ја…

 • Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Чешката автомобилска компанија откри детали за луксузната верзија на нејзиниот кросовер „Skoda Kodiaq“. Таа ќе се нарекува „Laurin & Klement“, во чест на основачите на…

 • Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Минатата година 155 луѓе го загубиле животот во сообраќајни незгоди по патиштата низ земјата. Од нив 150 лица загинале во 3.918 сообраќајки предизвикани од грешка…

 • Audi планира SUV кабриолет?

  Audi планира SUV кабриолет?

  Германскиот производител „Audi“ изгледа има во план да изработи „SUV“ автомобил во кабриолет верзија. Списанието „Autoguide“ објави скици од патентот на „Audi“ на кои се…

 • Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Корејската компанија „Kia“ ги објави официјалните фотографии од новата генерација на „Ceed“ – хечбекот има нов дизајн, а исчезна и апострофот кој стоеше пред последната…

 • Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Националното жири при изборот ‘Автомобил на годината во Македонија’ одлучи да оваа 2018 година титулата ја додели на комплетно новиот Dacia DUSTER. Националното Жири се…