Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Повисоките каматни стапки ја поддржаа добивката на JPMorgan

Време: 12:43

Датум: јануари 13, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Најголемата американска банка по актива „JPMorgan Chase & Co.“ забележа повисок од очекуваниот профит за кварталот, откако растот на нето приход од камати го компензираше забавувањето од приходите во трговијата, пренесува „Ројтерс“.

Банката отпиша 2,4 милијарди долари, за да покрие нов еднократен данок за репатријација на меѓународниот профит и за да се прилагоди на вредноста на одложените даночни средства и обврски.

Се очекува новите промени во даночниот законик воведен од претседателот Доналд Трамп, да наметнат краток притисок, но и профит на долг рок за американските банки со активности надвор од земјата.

„Спроведувањето на даночната реформа во четвртиот квартал има значајни позитивни ефекти за земјата. Државните компании ќе бидат поконкурентни на глобално ниво, од што на крајот ќе добијат сите Американци“, коментира извршниот директор Џејми Дајмон во пораката.

Нето добивката со исклучок на еднократните ефекти изнесуваше 6,7 милијарди долари, или 1,76 долари по акција, за четвртиот квартал до 31-ви декември.

Аналитичарите очекуваат просечна добивка од 1,69 долари по акција.

Нето-приходите се зголемија за 4,6% на 25,45 милијарди долари, што е над проценката од 25,15 милијарди долари.

Нето каматниот приход се зголеми за 11 отсто на 13,4 милијарди долари поради повисоките каматни стапки и растот на кредитите. Приходите, сепак, паднаа за 22 отсто на 4,43 милијарди долари.

Нето добивката во согласност со американските сметководствени стандарди и вклучувајќи го оданочувањето е намалена до 4,23 милијарди долари, или 1,07 долари по акција, во четвртиот квартал од 6,73 милијарди долари, или 1,71 долари по акција, во споредба со една година порано.

Акциите на „JPMorgan“, кои пораснаа за 29 отсто во изминатите 12 месеци, малку се намалија во претходна трговија.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Emirates го спасува Airbus A380

  Emirates го спасува Airbus A380

  Иднината на најголемиот патнички авион во светот – „А380“, барем засега ќе биде загарантирана. Авиокомпанијата од Дубаи, „Emirates“ објави дека ќе нарача 36 машини од…

 • Профитот на Bank of America е преполовен поради отписот за данок

  Профитот на Bank of America е преполовен поради отписот за данок

  Кварталната добивка на „Bank of America“ се намали за речиси половина поради отписот за данок. Сепак нето профит без овие ефекти ги надмина очекувањата, а…

 • Goldman Sachs објави прва квартална загуба по 6 години

  Goldman Sachs објави прва квартална загуба по 6 години

  Инвестиционата банка „Goldman Sachs“ ја објави својата прва квартална загуба по шест години, во голема мера поради промени во американското даночно законодавство. Финансиска институција и…

 • Ова се најбезбедните и најнебезбедните авиокомпании

  Ова се најбезбедните и најнебезбедните авиокомпании

  Airlineratings.com од 2013 година следи повеќе од 400 авиокомпании во светот, и нивниот годишен изветај за безбедноста и тоа како е ценет. Така за авиокомпаниите…

 • Apple ќе плати 38 милијарди долари даноци за да ги врати парите во САД

  Apple ќе плати 38 милијарди долари даноци за да ги врати парите во САД

  Вчера „Apple“ даде голем број изјави во однос на инвестициите и придонесот за американската економија делумно поради новиот даночен закон. Главната од нив е дека…

 • Продажбата на „Burberry“ се намалила во кварталот околу Божиќ

  Продажбата на „Burberry“ се намалила во кварталот околу Божиќ

  Британскиот луксузен бренд „Burberry“ забележа пад од 2% на приходите од трговија на мало за кварталот, вклучувајќи го Божиќ, откако продажбата во Европа се намалиле…

 • Ferrero го купи американскиот бизнис со слатки на Nestle за 2,8 милијарди долари

  Ferrero го купи американскиот бизнис со слатки на Nestle за 2,8 милијарди долари

  Швајцарскиот концерн, „Nestle“, конечно најде купувач на својот долготраен американски бизнис за кондиторски производи. Компанијата го продаде бизнисот на производителот на познатиот лешников крем „Nutella“…

 • Новото седиште на Apple конечно отворено (фото+видео)

  Новото седиште на Apple конечно отворено (фото+видео)

  Футуристички рај на два милиони квадрати, новото седиште на компанијата Apple конечно е отворено. Пет милијарди долари вредното седиште на компанијата „Apple“ наскоро ќе биде…

 • Citigroup отпиша 22 милијарди долари поради даночната реформа во САД

  Citigroup отпиша 22 милијарди долари поради даночната реформа во САД

  Американската банка „Citigroup“ забележа профит за кварталот над очекувањата на „Wall Street“, откако нејзиниот кориснички бизнис ги компензираше послабите приходи од трговијата со обврзници и…

 • Новите иницијативи на Hugo Boss ги подобрија резултатите од четвртиот квартал

  Новите иницијативи на Hugo Boss ги подобрија резултатите од четвртиот квартал

  Германската модна куќа „Hugo Boss“ забележа забрзување на валутно корегираната продажа за четвртиот квартал како резултат на обновување на растот од своите продавници, скок на…